Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Bank vystrašil favority. Seš černý kůň, řekl mu Zurbriggen

Ondřej Bank během své první jízdy ve slalomu mužů na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

28 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - S vysokým startovním číslem se Ondřej Bank ocitl ve druhém kole mezi největšími favority, a hned měl jejich respekt. "Na startu za mnou přišel Zurbriggen a říkal, že jsem jeho černý kůň," přiznal český lyžař. Na trati to nepotvrdil, klesl z šestého na jedenácté místo, ale i tak byl spokojen. "Je to super," řekl.

Do elitní společnosti slalomářských mistrů jej poslala skvělá jízda v prvním kole. Byl šestý, ztrácel 36 setin vteřiny na medaili, a soupeři se o něj začali zajímat.

"Tak už to bývá, když se mezi ně natlačí někdo s vyšším číslem. První kolo jsem jel v horších podmínkách než měli oni, takže byl předpoklad, že na stejné trati bych teď měl jet rychleji," vysvětlil Bank.

Nepovedlo se, Bank v pořadí klesl. "Nedokázal jsem se od té atmosféry na startu oprostit," přiznal. "Chtěl jsem se jízdou bavit, nebyla špatná, ale udělal jsem pár malých chyb a dole už jsem neměl rytmus."

Útěk z Alcatrazu?

Na co se teď nejvíc těší Ondřej Bank? "Na české jídlo, na polívku, na normální domácí režim, který bude jiný než tady ten Alcatraz pro vyvolené," přirovná olympijskou vesnici k vyhlášené věznici. "Tři týdny musíme dodržovat stejný režim, chodit po stejných cestičkách...," posteskl si.

Na vancouverské hry odjížděl Ondřej Bank s plánem bojovat s těmi nejlepšími především v superkombinaci a obřím slalomu. Se slalomářským úspěchem se tolik nepočítalo.

Světové poháry jezdí od roku 2001, ale zatím bodoval jen ve čtyřech slalomech a jeho maximem bylo jedenácté místo z Adelbodenu v roce 2007. Teď ten výsledek vyrovnal.

Nejlepších výsledků zatím dosáhl v kombinačních závodech. Na ZOH v Turíně skončil šestý v kombinaci, tady ve Whistleru byl v superkombinaci sedmý. Předloni obsadil Beaver Creeku třetí místo v superkombinaci.

"Nikdy jsem moc neřešil umístění. Sedmé místo ze superkombinace i jedenácté ze slalomu hodnotím podobně," nechtěl porovnávat olympijské výsledky.

Ve slalomu si udělal radost tím, že uspěl s vysokým číslem, v kombinaci jej těšila společnost, do jaké se dostal. "Všude kolem byli olympijští vítězové a mistři světa, ti nejlepší lyžaři posledních deseti let."

Letos mu šly obří slalomy. Probojoval se do finále Světového poháru a už před odletem do Kanady prohlásil, že bez ohledu na olympijský výsledek považuje sezonu za velmi úspěšnou. "Do Vancouveru si pojedu jen pro třešničku na dortu," tvrdil.

Teď ale přiznává, že mu plán úplně nevyšel: "Musím se přiznat, že jsem si to mohl užít víc. Docela jsem všechno prožíval, cítil jsem šanci, a ta mě pohltila."

V lednu 2008 si Ondřej Bank při kitzbühelském sjezdu komplikovaně zlomil holenní kosti a celou minulou sezonu zmeškal. "Já už jsem těch sezon  ztratil víc. Nohu jsme měl zlomenou třikrát, takže jsem ztratil jsem minimálně pět nebo šest let," připomněl starší zranění. "Všechna ta zranění mě změnila povahově a za to jsem rád. Nechci být namachrovaný blbeček, radši budu jaký jsem a budu jezdit šestá místa."

Na podmínky, v jakých se čeští lyžaři připravují, jsou Bankovy výsledky výborné. "Kdyby člověk nejezdil do patnácti let ve Štědrákově Lhotě na čtyřistametrovém kopci, tak bychom byli dál, ale mě docela baví, že za mnou nestojí tisíc inženýrů, a přesto se soupeři z velkých týmů dokáži bojovat. Je to motivace," uvedl bývalý travní lyžař.

Když cvakly diktafony a rozhovory skončily, devětadvacetiletý Bank se ještě obrátil na novináře s prosbou: "Hlavně napište, že jsem spokojený. Z domova mi vyčítají, že všechno hodnotím negativně, i když mám dobré výsledky. Ale já už jsem takový. S výsledky jsem spokojený, ale sám v sobě vím, že to umím líp."Najdete na iDNES.czmobilní verze