Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Bank zazářil v prvním kole slalomu, ale zůstal těsně za desítkou nejlepších

Ondřej Bank po dojetí závodu ve slalomu mužů na ZOH ve Vancouveru. | foto: ČTK

28 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejlepší český sjezdař posledních let Ondřej Bank po zklamání v obřím slalomu konečně i na olympiádě ukázal, co umí. Na rozbité trati vtrhl šestým časem prvního kola mezi slalomářskou elitu. Ve 2. kole se mu jízda tolik nepovedla, skončil na 11. místě. Nečekaně vyhrál Ital Razzoli.

Ondřej Bank za zlatem v součtu obou kol zaostal o 1,49 sekundy a porazil například Švýcara Silvana Zurbriggena.

Nejlepším umístěním Banka na olympijských hrách tak zůstává 6. místo v kombinaci z Turína. Ve slalomu startoval na olympiádě pouze před osmi lety v Salt Lake City a nedokončil druhé kolo.

"S výsledkem jsem spokojen," řekl Ondřej Bank v cíli. Sice klesl z šestého místa na jedenácté, ale i tak vyrovnal svůj nejlepší výsledek ze slalomů ve Světovém poháru.

"Ve druhém kole jsem se nedokázal odprostit od atmosféry nahoře. Chtěl jsem se bavit jízdou, nebyla špatná, ale udělal jsem pár malých chyb a dole už jsem neměl rytmus. Nedokážu to v důležitých momentech tak pustit, ale doufám, že se to naučím."

Giuliano Razzoli z Itálie při průjezdu slalomářskou brankou na ZOH ve Vancouveru.

Giuliano Razzoli při průjezdu slalomářskou brankou ...

Giuliano Razzoli se raduje z vítězství ve slalomu na ZOH ve Vancouveru.

... a tady už se šťastný Ital se raduje z vítězství ve slalomu na ZOH.

Šestadvacetiletý nástupce Alberta Tomby suverénně vyhrál první kolo a ve druhém náskok udržel. Itálie díky Razzolimu bere zlato z olympijského slalomu po šestnácti letech.

Chorvat Ivica Kostelič byl lepší ve druhém kole a musel se spokojit se stříbrem.

Třetí příčka patří Švédovi Myhrerovi, který byl po 1. kole devátý, ale zazářil nejrychlejší jízdou druhého kola.

Rakušané prožívají sjezdařskou tragédii. Zůstali v mužských alpských disciplínách v Kanadě bez medaile. Největší naděje si dělali právě ve slalomu, ale Raich s Hirscherem skončili těsně pod stupni vítězů.

První kolo: spousta pádů

Ráno před závodem hustě chumelilo, před závodem sněžení přešlo v déšť. Ještě těsně před startem pořadatelé preparovali trať, solili ji salmiakem a zkrápěli vodou.

Největší favorité měli nejen zpevněnou trať, ale také dobrou viditelnost. Po první patnáctce, padla mlha, ale těsně před startem českých závodníků se rozpustila.

Přízně počasí dokonale využil Bank, který možná životní jízdou na rozbitém sněhu neztratil ani vteřinu na vedoucího Razzoliho, k bronzové medaili mu po 1. kole schází necelé čtyři desetiny vteřiny.

Po téměř zázračné jízdě zachoval Bank chladnou hlavu. "Už jsem o tom mluvil, že se mi tady jezdí dobře, dneska jsem neudělal žádnou velkou chybu a jsem rád, že se to ukázalo i na čase."

Nejvíce obdivu zaslouží devětadvacetiletý závodník za to, jak se vypořádal s rozbitou tratí, která vyřadila celou řadu slavných jmen. "Člověk se musí přizpůsobit a nepropadat tomu, že podmínky a kopec nejsou úplně ideální. Ale ukazuje se, i když mám radši prudké kopce, dokážu závodit i tady," dodal Bank.

Další Češi příležitosti nevyužili. Filip Trejbal chtěl snad až příliš a po divoké jízdě skončil v polovině trati. Mnohem lépe jel Kryštof Krýzl, ale i on doplatil na nezkušenost. Čtyři branky před cílem chyboval, nevešel se do branky a ani on není klasifikován.

Kryštof Krýzl nedokončil první kolo slalomu mužů na ZOH ve Vancouveru.

Kryštof Krýzl nedokončil první kolo slalomu mužů na ZOH ve Vancouveru.

"Byl by to výborný čas, mohl jsem být do patnáctého místa," litoval nešťastný Kryštof Krýzl, který vypadl na poslední vlásence před cílem. "Ani nevím, co se stalo. Ve slalomu je švechno strašně rychlé, člověku ustřelí lyže, najede do díry... Bohužel, nevím."

Vypadl i Martin Vráblík, který skončil přibližně v polovině slalomu. "Po změně směru jsem najel po hraně moc přímo do brány, a pak už jsem se nevešel do další dvojbrány," popsal svoji chybu Vráblík. "Závod byl hodně specifický, vzdálenosti mezi bránami byly malé a hodně se měnil rytmus. Hned po prohlídce jsem věděl, že to nebude lehké, ale chtěl jsem jet naplno. Žádné šetření nepřicházelo v úvahu."

Výsledky olympijského závodu ve slalomu mužů:

Pořadí: 1. Razzoli (It.) 1:39,32 (47,79+51,53), 2. Kostelič (Chorv.) 1:39,48 (48,37+51,11), 3. Myhrer (Švéd.) 1:39,76 (49,03+50,73), 4. Raich 1:39,81 (48,33+51,48), 5. Hirscher (oba Rak.) 1:40,20 (48,92+51,28), 6. Valenčič (Slovin.) 1:40,35 (48,22+52,13), 7. Mölgg (It.) 1:40,45 (48,64+51,81), 8. Cousineau (Kan.) 1:40,66 (49,59+51,07), 9. Lizeroux (Fr.) 1:40,72 (48,82+51,90), 10. Herbst (Rak.) 1:40,78 (49,23+51,55), 11. Bank 1:40,81 (48,69+52,12), ...Trejbal, Krýzl, Vráblík (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.Najdete na iDNES.czmobilní verze