Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Špotáková: Poklona byla pro oštěpařského guru. Pro nás by se rozkrájel

ZLATÁ OŠTĚPAŘKA. Oštěpařka Barbora Špotáková v Londýně obhájila zlatou medaili z Pekingu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

10 2012
Londýn (Od zpravodajů iDNES.cz) - Přiběhla k tribuně a uklonila se. Trenérovi Janu Železnému dokonce chtěla políbit ruku. "Ale ucukl. Nechtěl," smála se Barbora Špotáková. Originálním způsobem vyjádřila vděk trojnásobnému olympijskému vítězi, který už ji druhou sezonu vede. "Je to největší oštěpařský guru," dodala v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Pro nás by se rozkrájel. Je to obětavý trenér," vysekla poklonu světovému rekordmanovi. Před lety jí jako vícebojařce řekl: Zkus oštěp. "On je alfa a omega mého úspěchu," řekla o Janu Železném.

Už v průběhu olympijského finále dostala nápad, že trenérovi originálně poděkuje. "Díky němu jsem se k oštěpu dostala, díky němu jsem dvojnásobná olympijská vítězka. Kdybych neudělala změnu, nedopracovala bych se k tomu," dodala.

Ráno po zlatém závodě hýřila úsměvy, první skromnou oslavu absolvovala hned v noci po triumfu, s nejbližšími se pak chvíli prošla po Londýně. "Kohoutky byly všude zavřený, tak jsme se prošli po městě, vyprávěli o zážitcích," popisovala.

On-line rozhovor s Barborou Špotákovou

Ráno se probudila unavená. "Nejsou to fámy, že po třicítce člověk regeneruje hůř," smála se. Chybějící euforii z dramatického závodu jí nahradila česká kulisa v hledišti. Nechyběli v něm její nejbližší, přítel Lukáš, maminka.

"Ta podpora všech postavila na 65 metrech zeď, za kterou oštěpy ostatních soupeřek nelítaly," popisovala. Dokonce ještě než odjela do Londýna, přemítala, kde všude v Česku zná lidi, co jí fandí. "Napočítala jsem asi šedesát míst. S lidmi, které opravdu osobně znám," pochvalovala si.

Průběh závodu, jenž měla v jednoznačné režii a ve kterém by brala nejcennější kov každým ze svých hodů, se snažila užít. "Konečně jsem si něco takového dopřála. Hodit prvním hodem, vychutnávat si to," řekla jedenatřicetiletá oštěpařka. "Zaplaťpánbůh za ´nudafinále´ se šťastným koncem."

Jako druhá oštěpařka získala dvě olympijská zlata. Ale slovo legenda ve spojitosti s jejím příjmením? "V oštěpu už to moje jméno zapsané je," řekla. "Legendy jsou asi ještě starší. Musí udělat ještě víc. Tohle je na legendu ještě málo."

Najdete na iDNES.czmobilní verze