Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Baseball a softbal v boji o olympiádu neuspěly

9 2006
Turín - Baseball ani softbal se na olympijské hry nevrátí. Členové Mezinárodního olympijského výboru v Turíně odmítli hlasovat o jejich případném znovu zařazení do programu her v roce 2012 v Londýně. Naopak výbor uznal výsledky z prvních zimních her z roku 1924 v Chamonix, kde byl curling původně jen jako ukázkový sport a přikl zlato Velké Británii.

Oba sporty se na hrách objeví naposledy v Pekingu v roce 2008, o čtyři roky později v Londýně už budou chybět.

O jejich vyřazení rozhodli členové MOV loni v červenci na zasedání v Singapuru, ale představitelé baseballu i softbalu se den před zahájením XX. zimní olympiády v Turíně chtěli pokusit tehdejší verdikt zvrátit.

I když šéf MOV Jacques Rogge předem avizoval, že nesouhlasí s tím, aby se o osudu baseballu a softbalu v Turíně hlasovalo, členové olympijského výboru o tom mohli rozhodnout sami.

Při hlasování, zda se bude o případném návratu do programu OH vůbec znovu rozhodovat, však baseball neprošel poměrem 42:46. Pro softbal hlasovalo 43 členů a 47 bylo proti.

"Mám pocit, že nebyla vůle členů MOV měnit rozhodnutí, což by nebyl dobrý signál směrem k veřejnosti," uvedl český oštěpař Jan Železný prostřednictvím svého manažera Alfonse Jucka.

"Cítili jsme různé tlaky. Například softbal hrál na to, že se jedná o ženský sport. Nezařazením softbalu ale ke snížení zastoupení žen na hrách nedojde, protože se zvýší počet žen v jiných sportech," doplnil Železný.

Loňské červencové hlasování bylo tajné, ale výsledky se později objevily na veřejnosti. Softbalu chyběl k udržení na hrách jeden hlas a baseballu tři.

MOV je vyřadil z programu jako první sporty od roku 1936. Za šest let v Londýně se tak počet letních olympijských sportů sníží z 28 na 26.

Představitelé baseballového i softbalového hnutí se mohou pokusit vyvolat další diskusi a případně i hlasování o návratu do olympijského programu na kongresu v Kodani v roce 2009. Na něm se také rozhodně o dějišti dalších letních her 2016.

"Budeme nadále úzce spolupracovat s oběma federacemi a v Pekingu uvidíme, zda bude šance vzít je zpět. Chápu zklamání všech, kteří stáli o znovu zařazení do programu," řekl Jacques Rogge.

Snahu zejména amerických představitelů obou sportů podpořili například zástupci Kuby, Austrálie, Brazílie, Španělska, Kanady či JAR.

Australský člen Kevan Gosper tvrdil, že by MOV měl mít odvahu změnit loňské rozhodnutí. "Měli bychom být dost silní udělat to pro dobrou věc. Což je tento případ," řekl.

Británie získala po 82 letech zlato v curlingu

Velká Británie se po 82 letech dočkala zlaté olympijské medaile v curlingu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) totiž dnes na svém zasedání v Turíně oficiálně uznal výsledky z prvních zimních her z roku 1924 v Chamonix, kde byl curling původně jen jako ukázkový sport.

Britští reprezentanti Willie a Laurence Jacksonovi, Robin Welsh a Tom Murray se tak do historie zapíší jako první olympijští vítězové v curlingu. Stříbro dodatečně získá Švédsko, bronz připadne Francii. Oznámil to ředitel MOV Gilbert Felli.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze