Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baseballisté si v Aténách nezahrají

28 2004
Praha - Protest českých baseballistů proti startu Itálie na olympiádě bude řešit mimořádné zasedání výkonného výboru Mezinárodní baseballové federace (IBAF) až 16. srpna. V té době bude již turnaj rozehraný, a tak Češi v Aténách s určitostí nenastoupí. Hráči Česka byli pro OH připraveni jako první náhradníci.

Češi doufali ve vyloučení Itálie z olympijského turnaje, protože získali důkazy, že za ně v kvalifikaci neoprávněně nastoupili dva hráči z Dominikánské republiky.

"Tohle je konec," posteskl si předseda České baseballové asociace (ČBA)  Petr Ditrich. Podobný verdikt komise už několik dnů očekával, protože zástupci IBAF odmítli sdělit české straně rozhodnutí ústně.

"Samozřejmě jsem zklamaný, ale připravoval jsem se na to a nepřišlo to jako blesk z čistého nebe," doplnil. 

Případu se Ditrich věnoval půl roku, svaz do shánění důkazů investoval statisíce korun, ale marně. "Ničeho nelituji, protože si myslím, že jsme dělali správnou věc a alespoň jsme upozornili na určité nekalé praktiky. Když se to bude dál řešit, třeba to
pro nás budou dobré v budoucnu," hledal Ditrich pozitiva.

Díky angažování italských právníků se podařilo sehnat důkazy, že za Itálii hráli loni v olympijské kvalifikaci neoprávněně dva Dominikánci.

Juan Carlos Vigna a Carlos A. Patrone měli podvodně získat italské pasy. Češi skončili v OH kvalifikaci třetí, v utkání o postup prohráli s Itálií 1:11.

Právní komise IBAF si ve středu vyžádala další podklady, především formálního rázu. Dále chce originály, ověřené kopie a překlad dalších stran spisu. "Jsou to pitomosti," řekl rozladěný Ditrich.

Na základě posouzení důkazů IBAF tvrdí, že není žádný důvod, aby se jednání výkonného výboru mezinárodní federace konalo ještě před olympiádou.

Podle všeho se bude postupovat podle disciplinárního řádu. "Teď už nám je jedno, jestli se to vyřeší letos nebo za rok. Italové pravděpodobně dostanou nějakou pokutu nebo jiný trest," uvažoval Ditrich. 

Případ začal nenápadně, když loni v listopadu přišlo na ČBA poštou upozornění, že Italové podváděli. Už před olympijskou kvalifikací policie vyšetřovala jeden tým, který užíval nelegální metody k získávání občanství pro hráče.

Uzavřený policejní spis má dnes 250 stran a obviněno je údajně dvaadvacet osob. Potvrdilo se ovšem, že ukončené vyšetřování nebude nestačit IBAF k rozhodnutí.

Mezinárodní federace s ukončením případu moc nespěchala. Zvláště, když v právní komisi sedí Ital Francesco Cecchi a předsedou je rodák z Apeninského poloostrova Aldo Notari. 

Podobný případ se odehrál v Evropské lize basketbalistek, kde se po základní části soutěže ukázalo, že ruský Jekatěrinburg využíval služeb amerických hráček DeLishy Miltonové a Yolandy Griffithové, jež měly falešné gruzínské pasy.

Díky tomu mohly Rusky poslat do hry i další dvě mimoevropské hráčky, jak to dovoluje federace FIBA. Jekatěrinburg byl vyloučen z play-off a do Final Four postoupily bez boje brněnské basketbalistky.

Autoři: ,


Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz