Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baseballisté stále bojují o olympiádu

21 2004
Praha - Čeští baseballisté stále žijí v naději, že si zahrají na olympijském turnaji v Aténách. Mají totiž pádné důkazy, že Italové v kvalifikaci podváděli, a žádají jejich vyloučení. Pokud výkonný výbor Mezinárodní baseballové federace (IBAF) rozhodne ve prospěch české strany, nebo olympijský výbor Itálie pod tíhou důkazů nevyšle svůj tým do Řecka, pak si poprvé v historii na olympiádě zahraje česká reprezentace.

"Podle posledních informací je naprosto nesporné, že za italskou reprezentaci hráli dva hráči, kteří tam neměli hrát.

Měli falešné pasy a z toho je třeba vyvodit odpovídající kroky a ty nejsou jiné, než že Itálie bude vyloučena a Česká republika pojede na olympiádu," řekl dnes předseda ČBA Petr Ditrich.

Podle jeho slov by se mělo definitivně rozhodnout do čtrnácti dnů.  Policejní vyšetřování a důkazy renomované italské právnické firmy najaté Českou baseballovou asociací (ČBA) potvrzují, že za celek z Apeninského poloostrova hráli loni v olympijské kvalifikaci neoprávněně Dominikánci.

Juan Carlos Vigna a Carlos A. Patrone podvodně získali italské pasy. Češi podlehli v klíčovém duelu kvalifikace Itálii a na OH nepostoupili.

Do olympiády zbývá jen 53 dnů, takže není úplně jisté, zda český tým nahradí Itálii v osmičlenném olympijském poli. "Čas je proti nám. Záleží, jak se urychlí různé administrativní procesy, a také na posouzení významnosti a právní váhy jednotlivých dokumentů," uvedl Ditrich.

V dubnu nevěřil, že se povede sehnat důkazy, ale teď naděje vzrostla. "Věřím tomu tak z třetiny," řekl Ditrich.

Předsedou výkonného výboru IBAF je Ital Aldo Notari, a proto se nedá očekávat, že vyvine přehnanou snahu svolat mimořádné zasedání.

Ditrich se proto snaží oslovit minimálně pět zástupců jedenáctičlenného výboru, aby iniciovali svolání schůze. "Není to jednoduché sehnat členy ze všech koutů světa," řekl Ditrich.

Vydatně baseballové asociaci pomáhá Český olympijský výbor. Podle slov mluvčího Zdeňka Šestáka už předseda ČOV Milan Jirásek poslal dopisy na Italský olympijský výbor, Evropský olympijský výbor a sportovnímu řediteli Mezinárodního olympijského výboru.

"Věří, že bude rozhodnuto v duchu fair play," řekl Šesták.  Případ začal jako blesk z čistého nebe. Češi neměli tušení, že se stalo něco nekalého, ale loni v listopadu se na asociaci náhle objevila v poště zpráva, že Italové podváděli. Už před olympijskou kvalifikací policie vyšetřovala jeden tým, který užíval nelegální metody k získávání občanství.

Policejní spis má dnes 250 stran a obviněno je údajně 22 osob. "Policie ukončila přípravné řízení, teď se rozhoduje o započetí soudního procesu," uvedl Ditrich.

Otázkou je, zda fakt, že je 'jen' ukončeno vyšetřování, bude stačit k rozhodnutí výkonného výboru IBF. "Není to nezvratné rozhodnutí soudu. Bude záležet na tom, jestli to někdo chce, nebo nechce vidět," podotkl Ditrich, který za českou asociaci vznesl na federaci oficiální protest.

"Italská federace dává hlavu hluboko do písku a říká, že zkontrolovala pasy a neměla tušení o jejich nepravosti," řekl Ditrich, že Italové situaci neřeší.

Podobný případ se letos odehrál například v Evropské lize basketbalistek, kde se po základní části soutěže ukázalo, že ruský klub Jekatěrinburg využíval služeb amerických hráček DeLishy Miltonové a Yolandy Griffithové, jež měly falešné gruzínské pasy.

Díky tomu mohly Rusky poslat do hry i další dvě mimoevropské hráčky, jak to dovoluje federace FIBA. Jekatěrinburg byl vyloučen z play off a do Final Four postoupily bez boje brněnské basketbalistky.  

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz