Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šance pro české mistryně světa: basketbal 3x3 je olympijský

Česká basketbalistka Sára Krumpholcová (vpravo) ve finále MS proti Ukrajině. | foto: FIBA

9 2017
Na letních hrách v Tokiu 2020 se objeví také basketbal 3x3, ve kterém jsou Češky úřadujícími mistryněmi světa. Mezinárodní olympijský výbor zařadil do programu na svém zasedání v Lausanne. Byl také zdvojnásoben počet smíšených disciplín z devíti na osmnáct.

„Žiju tím už od té doby, co vím, že se bude o olympijské budoucnosti rozhodovat. Dnešní konferenci jsem dokonce sledovala živě. Hned jsem musela všem volat. Myslím, že teď se začne celý sport posouvat někam jinam,“ zářila štěstím hrající reprezentační trenérka Michaela Uhrová, která je i mistryní Evropy v klasickém basketbalu z roku 2005.

Varianta 3x3 začala svou cestu pod pět olympijských kruhů už v roce 2007.
Tehdy Mezinárodní olympijský výbor novou disciplínu zařadil na program Olympijských her dětí a mládeže 2010.

Z mládežnického olympijského eventu vyrostl basketbal 3x3 až k vlastním samostatným šampionátům. Navíc byla ustavena série světových turnajů
World Tour. A během pár let vyrostl basketbal 3x3 až do olympijských
rozměrů.

Češi patří k průkopníkům této basketbalové disciplíny. Nejen že jeden ze sedmi turnajů World Tour se už popáté bude v srpnu konat v Praze, ale úspěchy sbírají i národní týmy na mezinárodní scéně.

Dosavadní vrchol přišel loni. Tým ve složení Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Kateřina Novotná a Sára Krumpholcová triumfoval na světovém šampionátu v basketbalu 3x3 v Číně.

„Jsme sice mistryně světa, ale olympiáda je až za tři roky. A kvalifikace bude velmi těžká. Prožívám to hlavně kvůli té disciplíně, která zažívá velký posun. Rychlejší, než jsme čekali. Minimálně v mužské kategorii vzniknou profesionální týmy. Už teď objíždí osmička profi týmů turnaje World Tour. Aby ale vznikla profesionální liga, tomu dávám ještě pár let,“ dodala Uhrová.

Olympiáda chce být mladá a městská

Mezi novými soutěžemi jsou také freestyle na bikrosovém kole, plavecká smíšená polohová štafeta na 4x100 metrů, smíšená štafeta v triatlonu a běhu na 4x400 metrů nebo smíšená soutěž družstev v judu a lukostřelbě.

Současně byl navýšen počet soutěží boxerek na úkor mužských a podobný posun nastal i v kanoistice.

Celkem byl navýšen počet disciplín pro olympiádu v Tokiu o patnáct, počet sportovců ale oproti loňským hrám v Riu klesne o 285. O nejvíc účastníků přišla atletika (105), vzpírání (64) a zápas (56), nejvíc naopak získal basketbal (64).

MOV těmito rozhodnutími potvrdil, že nadále upravuje hry zejména s ohledem na mládež. Už loni totiž program japonských her rozšířil o skateboarding, surfing, sportovní lezení, karate a baseball se softbalem.

„Nové soutěže, které jsme dnes schválili, spolu s novými sporty, které jsme přidali loni, jsou důkazem změny v olympijském programu,“ uvedl na webu MOV předseda hnutí Thomas Bach. „Hry v Tokiu budou víc městské, pro mladé a bude na nich více žen,“ dodal.

Autoři: ,


Další z rubriky

Gymnasta Jessen spadl při prostných i na koni. Finále zůstalo daleko

Český gymnasta David Jessen v neúspěšné kvalifikaci na olympijských hrách v Riu...

Sen o olympijském finále se rychle rozplynul. Český gymnasta David Jessen v kvalifikaci víceboje...

Po Londýně míří rozehrávačka Bartoňová do Pyrenejí, nahradí Brantlovou

S míčem česká reprezentantka Kateřina Bartoňová (vlevo) , napadá ji Rachael

Shánění zahraničního angažmá skončilo pro basketbalistku Kateřinu Bartoňovou úspěšně. Česká...

Z olympioniků vydělává nejlépe tenista Federer, víc než miliardu ročně

NEMŮŽU UVĚŘIT. Roger Federer si vychutnává pocity po sedmém wimbledonském...

Byly by to pozoruhodné stupně vítězů. Po stranách američtí basketbaloví obři Kobe Bryant a LeBron...Najdete na iDNES.cz