Basketbalisté Španělska dělali šikmé oči, čelí obvinění z rasismu

Španělské basketbalistky se šikmýma očima - Hráčky španělského basketbalového týmu pro OH při focení pro sponzory dělají šikmé oči. | foto: Reuters

13 2008
Peking - Španělské basketbalové týmy se před olympiádou nechaly vyfotit pro sponzory. Na tom by nebylo nic zvláštního. Ale hráčky i hráči si na fotografiích dělají šikmé oči. A to ještě na hřišti s tradičním čínským drakem. Poté, co se snímky během olympiády objevily, řada světových médií Španěly ostře kritizovala. Dokonce byli nařčeni z rasismu.

"Byla to jen zábava, nemělo to nikoho urazit," řekla hvězda týmu Pau Gasol agentuře AP. "Je mi líto, že se na to někdo dívá špatně a bere to jako urážku. Jestli to ale považují za rasistické gesto, tak je to absurdní," dodal k focení na basketbalovém hřišti s tradičním čínským drakem.

"Cítili jsme, že to je správná věc. Že to lidé vezmou jako srdečné gesto," přidal další španělský reprezentant José Manuel Calderón.

Britský list Daily Telegraph napsal, že Španělé "si pošramotili již tak špatnou pověst, co se rasismu týče". Není to totiž poprvé, co má Španělsko potíže s rasismem ve sportu. Naposledy při letošní Velké ceně formule 1 v Barceloně fanoušci rasisticky uráželi britského pilota Lewise Hamiltona.

Před čtyřmi lety při přípravném utkání diváci pro změnu pískali na anglické fotbalisty tmavé pleti. O skandál se postaral i bývalý kouč národního týmu Luis Aragonés, který nazval francouzskou hvězdu Thierryho Henryho negrem.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz