Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Basketbalistky čeká důležité utkání se Španělskem

USA - Česko: Lesliová (uprostřed), Hartigová (vlevo), Kulichová - Michala Hartigová (vlevo) a Petra Kulichová v souboji s Američankou Lisou Lesliovou v utkání basketbalového turnaje žen. | foto: Reuters

12 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V olympijském turnaji basketbalistek začíná přituhovat. České reprezentantky sehrají první ze dvou nejdůležitějších utkání v základní skupině. Středeční duel se Španělskem bude rozhodovat o nasazení týmu do čtvrtfinále a tím i o síle budoucího soupeře.

Podle papírových předpokladů se o další pořadí ve skupině za suverénním týmem Spojených států popere trio Čína, Španělsko a Česká republika.

V prvním ze tří klíčových utkání zdolala Čína Španělsko, které se ve středu postaví do cesty českému výběru. Proti Španělsku se přitom české reprezentaci v poslední době nedaří. V přípravě na olympijskou kvalifikaci i před odletem na olympijské hry s ním prohrála všechna tři utkání.

. přípravy se španělskem

22. 5. 2008, Madrid
Španělsko - Česko 75:57

23. 5. 2008, Madrid
Španělsko - Česko 70:51

22. 7. 2008, Moskva
Španělsko - Česko 66:63 pr.

"Je na čase to změnit," tvrdí rozhodně jedna z nejzkušenějších hráček týmu Hana Machová. "Jsme připravené jim to tady vrátit," přidává se Petra Kulichová.

Asistent trenéra Miroslav Volejník si z předchozích nezdarů těžkou hlavu nedělá. "První dvě porážky v Madridu přišly v zápasech, do kterých jsme šli bezprostředně po fyzické přípravě," vysvětluje.

V utkání na turnaji v Moskvě se víceméně taktizovalo. "V celém utkání jsme nepředvedli tři signály, které máme nacvičené," prozradil Volejník. Navíc průběh utkání byl pro český tým příznivý.

"Asi tři minuty před koncem jsme ještě vedli, ale dali jsme příležitost hráčkám z lavičky a to včetně prodloužení," popsal poslední "mač" se Španělkami Volejník.

Hráčky i realizační týmy se díky častým herním kontaktům vzájemně velmi dobře znají a těžko na sebe mohou vymýšlet nějaké absolutní překvapení. Důkladnou přípravu na utkání ale hráčky očekávají.

. dosavadní výsledky na OH

Česko - USA 57:97
Česko - Mali 87:41
Španělsko - Čína 67:41
Španělsko - Nový Zéland 85:62

"Určitě si k zápasu něco řekneme a trenéři nám pustí video," odhaduje Petra Kulichová. Jaké jsou podle ní největší přednosti Španělek? "Asi se nejvíce zaměříme na to, jak je bránit. Španělky totiž dobře najíždí pod koš a mají dobrou střelbu."

V kabině českého týmu je vynikající nálada. Těžká porážka od Američanek je zapomenuta, vysoká výhra s Mali basketbalistky povzbudila. "Budeme bojovat, a pokud podáme takový výkon jako v pondělí, vyhrajeme," je si jistá Kulichová.

Utkání Česká republika - Španělsko se hraje ve středu 13. srpna od 5.15 hod. středoevropského času.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze