Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Basketbalistky mají na OH náročný los

26 2004
Praha - České vicemistryně Evropy se na olympijských hrách v Aténách poměří s Američankami, které obhajují prvenství ze Sydney a předloňský titul světových šampionek. Dále je ve skupině čeká Nový Zéland, Jižní Korea, Španělsko a Čína. "V podstatě nevíme do čeho jdeme, co nás čeká," řekla reprezentační kapitánka Hana Machová.

"Z vylosovaných dvojic máme těžší soupeřky, ale o to jednodušší situace by pro nás mohla nastat ve vyřazovacích bojích," prohlásil Miloš Pražák, generální sekretář svazu.

"Teď nemůžu ani říct, jestli by bylo třeba páté místo dobré. Sílu ostatních neznáme. Ale postoupit ze skupiny rozhodně chceme," uvedla čtyřiadvacetiletá Machová.

Ze dvou šestičlenných skupin postoupí do vyřazovacích bojů vždy první čtyři do čtvrtfinále.

Trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský těžko hledal slova. Přál si milosrdnější rozlosování.

"Španělsko je zdatnější než druhé možné z dvojice Řecko, mistryně světa Američanky než Austrálie a relativně slabší Nigérie, se nám taky vyhnula. Los dopadl trochu jinak než jsem si představoval. Spíš úplně obráceně," konstatoval trenér Jan Bobrovský, kterého manažer českého národního týmu Hamza o průběhu losování informoval mobilním telefonem.

"Ale hrát musíme s každým. Prvním cílem je skončit do čtvrtého místa a zajistit si postup do čtvrtfinále," konstatoval Bobrovský.

Reprezentantky se shodují, že si vybírat příliš nemohly. "Na podobné úrovni to nejde. Většina soupeřek má s olympiádou více zkušeností. A my je neznáme. Američanky budou asi dobré, proti Číně jsme hrály před dvěma lety. Už je to dlouho," říká brněnská křídelnice Hana Machová.

Jména soupeřek se dozvěděla ihned po losu. "Telefonovali dva manažeři. Na olympiádu se těšíme už od mistrovství Evropy, kde jsme na ni díky druhému místu postoupily. Doufám, že pojedeme ve stejném složení. Snad i s Romanou Hamzovou, která chtěla reprezentační kariéru ukončit. Zkusíme ji přemluvit."

Machová věří, že se k mužstvu připojí i vyhlášená nejlepší hráčka mistrovství Evropy Lucie Blahůšková, která si na podzim vynutila přestup z Brna do Celty Vigo. "Myslím, že v nároďáku by se parta trhat neměla. Šanci by podle mého názoru měly dostat v přípravě všechny hráčky, které postup do Atén vybojovaly," dodala Machová.

Optimistickou náladu neskrýval manažer Hamza, jenž byl bezprostředně u losu. "Skupina je sice těžší, ale když budeme kompletní, tak je v našich silách postoupit. A pokud bychom skončili na druhém místě, tak bychom mohli teoreticky ve čtvrtfinále narazit na lehčího soupeře. Tým, který se vytvořil na letošním mistrovství Evropy, má určitě výkonnostně na medaili," tvrdil pro ČTK.

Olympijský turnaj se v Aténách uskuteční od 14. do 28. srpna, základní boje v Indoor Areně s kapacitou 15 600 míst, od čtvrtfinále se bude bojovat v olympijské hale, která pojme 19 200 fanoušků.

Skupina A: Austrálie, Brazílie, Řecko, Japonsko, Nigérie, Rusko.
Skupina B: Čína, Korea, Španělsko, USA, Nový Zéland, Česko.   

Světový žebříček:
1. USA 1162 bodů, 2. Rusko 765, 3. Austrálie 743, 4. Brazílie 704,5. Kuba 406,
6. Jižní Korea 284, 7. Francie 273 ... 14. Česko 159.

Autor:


Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz