Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Basketbalistky touží po postupu do play-off

30 2004
Praha - Už jen dva přípravné zápasy a české basketbalistky se vydají do Atén vstříc olympijskému turnaji. Svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského se v neděli a v pondělí střetnou s Austrálií a pak už pojedou do Řecka , kde se stanou jediným kolektivem zastupujícím Česko na olympijských hrách.

Už teď však trenéři přemýšlejí o úvodním aténském zápasu. Proti Španělsku nastoupí den po slavnostním zahájení her 14. srpna a tento duel bude podle Bobrovského určující pro další vývoj turnaje.

"Bude to odrazový můstek. Když se nám podaří vyhrát, nemusel by nám postup do čtvrtfinále utéci," řekl kouč vicemistryň Evropy na tiskové konferenci v Praze.

Výhry v prvním a posledním duelu nabité skupiny B by měly basketbalistky posunout do čtvrtfinále, což je základní cíl. "Věřím, že by to mohlo jít přes Španělsko a Nový Zéland," uvedl Bobrovský.

Do role černého koně turnaje svůj tým nestaví, i když jeho celek hrál výborně na Evropě i v přípravě. "Varuji před přehnaným optimismem, Evropa je jinde než svět," upozornil.

Na prvním zápase Češkám hodně záleží a jejich špionům se prý podařilo sehnat všechny přípravné zápasy Španělek před olympiádou.

Studijního materiálu na důležité klání proto mají dost. "Mají silný mančaft. Jsou rychlé a asi mají větší podkošové hráčky," zjistil Bobrovský a manažer reprezentace Jiří Hamza hned přidal domněnku, že soupeř zdaleka takové informace o českém týmu mít nebude.

Realizační tým se ale snažil získat důležité informace o všech soupeřích. "O někom máme větší přehled, o někom menší," řekl asistent trenéra Lubor Blažek.

V přípravě basketbalistky absolvovaly mimo jiné kemp zaměřený na fyzickou kondici ve Špindlerově Mlýně a herní soustředění v Číně. "Lepší to být nemohlo," řekl Hamza.

Bobrovský byl také spokojen, ale malý nedostatek našel. "Mohli jsme mít trošku víc zápasů, ale nepodařilo se sehnat soupeře. Jinak si ovšem nemůžeme stěžovat," doplnil kouč.

Na olympiádě budou basketbalistky hrát v nezvyklých časech. Zápas po desáté večer není úplnou neznámou, ale v devět ráno se obvykle nehraje. "To bude asi nejhorší, ale bude to pro všechny stejné," řekl Bobrovský.

Od devíti budou Češky hrát s Čínou a Novým Zélandem. "Bude to znamenat vstávat v šest a to bude nepříjemné," tuší opora týmu, rozehrávačka Romana Hamzová.

Hamzová původně po úspěchu na ME oznámila, že v reprezentaci končí, ale pak se rozhodla, že s družstvem vydrží a bude hrát i na olympiádě.

Přišla za spoluhráčkami a ptala se, jestli ji berou. "Zbytečná otázka," culila se kapitánka Hana Machová. 

Hráčky jsou spolu s malými přestávkami už tři měsíce. Parta drží pohromadě a snaží se vyvarovat ponorkové nemoci. "Je ale fakt, že se vždy těšíme na pauzu, aby si každý oddechl u svých blízkých a načerpal nové síly," připustila Machová.

Ve skupině se Češky vedle Španělska, Nového Zélandu a Číny střetnou ještě s vysoce favorizovanými Američankami a také Korejkami.

Podle Bobrovského je jeho tým schopen hrát vyrovnaně prakticky se všemi. "Třeba i s Američankami, když nám to hodně půjde," věřil Bobrovský, který pojede na olympiádu podruhé v životě.

Před dvaatřiceti lety byl členem týmu na hrách v Mnichově. "To je dávno a bylo to něco jiného. Teď mám daleko větší zodpovědnost," uvedl Bobrovský.

V přípravě s Austrálií, která bude v Aténách obhajovat stříbrné medaile, se basketbalistky jednou utkají v Křenovicích u Slavkova, bydlišti manželů Hamzových, a podruhé v Brně.

"Vyzkoušíme si herní varianty proti silnému protivníkovi, což je to, co před olympiádou potřebujeme," řekl trenér.

Autoři: ,


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz