Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedočkavý Bauer na startu olympiády: Cílem je desítka, zbytek se uvidí

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vystartuje na své oblíbené patnáctikilometrové trati v pátek dopoledne. | foto: ČTK

14 2014
Laura (Od našeho zpravodaje) - Má stříbro z Turína 2006, bronz z Vancouveru o čtyři roky později. Teď se Lukáš Bauer může stát druhým lyžařem klasikem historie, který na třech olympiádách po sobě dojede pro medaili na 15kilometrové trati. Švéd Jernberg to zvládl na přelomu 50. a 60. let, v pátek je v Soči na tahu český borec. Čeká ho první a zároveň nejdůležitější letošní start pod pěti kruhy.

Takže - jedete si pro medaili?
Neberu to tak, ale je to závod, ke kterému se dost upínám proto, že mi letos bruslení nejde tolik jako klasika. Je to jediný intervalový start a kde jinde by se mi mělo dařit. Na medaili by se muselo podařit úplně všechno, pak bych mohl doufat.

Jaké umístění v hlavě nosíte?
Jasným cílem je bojovat o první desítku a zbytek se uvidí. Nechci se svazovat tím, že jsem aspirantem. Myslím, že reálně nejsem.

Už s vámi mává napětí?
Ve středu ráno mě vzbudili dopingoví komisaři, což je neklamná známka toho, že závod je na blízku. U mě je otazníček, jak jsem na tom v porovnání s ostatními. To mi ukáže závod. A rovnou patnáctka, od které si lidé i já slibují asi nejvíc. I já to cítím. Začínám na sobě pociťovat chvění, už se to blíží. Vleče se to a nemůžu se dočkat, až pro mě olympiáda začne.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer

Běžec na lyžích Lukáš Bauer ve Vancouveru

Cítíte sílu?
Jsem zdravý, jsem fit a myslím si, že jsem přiměřeně připravený.

Přiměřeně?
Pocity z tréninků byly dobré, ale teď nejsem schopen jet žádný poměřovancí trénink s klukama, oni už jsou v závodním režimu. Naše programy se rozcházejí, jsem osamocená jednotka. Můžu dát jenom na svoje pocity a nejsem schopen argumentovat jakýmikoliv ciframi.

Na koho si dát pozor?
Ani nevím, kdo startuje. Je tam Johan Olsson, Rönning, Golberg, který vyhrál svěťák v Lillehammeru, nevím, jestli bude startovat. Sundby, Jespersen, Vylegžanin, Legkov, Hellner, který tady jezdí v mnohem větší pohodě, než jsem očekával. To jsou všechno závodníci, se kterými se musí počítat.

Co Cologna? Ten ve skiatlonu řádil.
Nepřekvapil, ale netipoval jsem ho na vítěze, maximálně na pódium. Vždyť absolvoval jediný závod v poháru, byl zraněný. Ale na špičce je iks let a dokáže se vrátit hodně rychle.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer po triumfu na klasické desítce v Kuusamu.

Lukáš Bauer po triumfu na klasické desítce v Kuusamu.

Zato Northug je dole, Norové ho na patnáctku ani nenominovali.
Opravdu není v takové pohodě jako v předchozích sezonách, i proto, že si na podzim vytrpěl nemoc. V poslední době je vidět, že každý ze špičky lyžování je taky jen člověk a bojuje s útlumem. Ale v dalších závodech se s ním musí počítat.

Bojíte se horka?
Mazání závod ovlivnit může, všichni to mají úplně stejný. Není to věc, na kterou bych se chtěl vymlouvat. Když jsme přijeli, rozdíly ve sněhu byly větší než teď. Poslední tři dny bylo zataženo, nezmrzlo to. Trať se hodně zpodobnila. V místech, kde byl celý den stín, se to teplem zvlhčilo. Rozdíly budou menší, tedy rozdíly v potřebě mazat jinak na různé části tratě.

Do toho profily.
Jsou hodně pracovní. Není to o tom, že vyběhneš jeden kopec jako atlet a odpočíváš. Vyběhneš prudký a pokračuješ mírnějším, ale nekončeným stoupáním.

Taky jste si povzdechl, že tratě jsou kratší, že nepojedete celou patnáctku.
Olympiáda je vrchol sportovního snažení, tak kde jinde by měla být patnáctka jako patnáctka. Norové sice podali protest, ale prodloužení jako u biatlonistů nečekám. Ale když se zeptáte v cílovém kopci, možná budu rád, že je to kratší.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...Najdete na iDNES.cz