Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Bauer nezvládl kontrolní závod na olympiádě. Nešlo to, přiznal smutně

PROČ TO NEJEDE? Lukáš Bauer v kontrolním závodu běžců na lyžích nestačil ani reprezentačním kolegům. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - První Koukal, druhý Jakš, třetí Šperl, čtvrtý Bauer. Trenér Miroslav Petrásek předčítal včera v prosluněném Whistleru výsledky kontrolního závodu českých běžců na lyžích na 10 kilometrů volně. Takhle to ale skončit nemělo!

Nálada Lukáše Bauera, muže s nápisem Lucky Boy na startovním čísle, prosluněná rozhodně nebyla. "Zatrénoval jsem si," řekl nejprve.

Znamená to, že neběžel závod naplno? Opak byl pravdou. "Je to smutné, ale snažil jsem se. Bylo to dost špatné. Byl jsem vlažný, nohy se nemohly dostat do frekvence."

Příčinou může být krize pátého dne po návratu z vysokohorského soustředění v Silver Staru. "Na mě to pro změnu padlo včera. Totální apatie, žádná šťáva," tvrdil Martin Koukal, jenž šampiona Tour de Ski porazil o 32 vteřin.

"Ten výsledek naprosto nic neznamená," ujistil však Koukal. "O medaile na volné patnáctce půjde až v pondělí. Viděl jsem Lukáše, jak dneska jel. Nebojím se toho, že by tu závody jel stejně."

Už pozítří začnou ve Vancouveru největší zimní olympijské hry historie, na nichž má podle Milana Jiráska, šéfa českých olympioniků, startovat nejen největší, ale i nejsilnější česká výprava všech dob.

Až příliš optimisticky se hovoří o pěti či šesti medailích. Lukáš Bauer má být po Martině Sáblíkové největším kandidátem zlata. Včerejší klání pro něj bylo posledním měřeným testem. O den dříve údajně trénink přepálil. "Tím jsem se možná naboural," uvažoval.

NEZVLÁDL JSEM TO. Lukáš Bauer vysvětluje, proč byl v kontrolním závodu běžců na lyžích pomalejší než další tři Češi.

NEZVLÁDL JSEM TO. Lukáš Bauer po kontrolním závodu běžců na lyžích.

HLAVNĚ, ŽE JE TADY HEZKY. Lukáš Bauer s koučem Petráskem.

HLAVNĚ, ŽE JE TADY HEZKY. Lukáš Bauer s koučem Petráskem.

Není tedy důvod bít na poplach? "Ne, ne, ne ne! Žádná tragédie. Prostě to byl jeden těžký výpadek, jeden nepovedený trénink," tvrdil kouč Petrásek. Bauer dodával: "Nevidím to extra pesimisticky. Chtěl jsem zajet, nepovedlo se. Vím, na co se mám zaměřit."

O tratích ve Whistleru už rozhodně neříká, že jsou lehké. "No, jsou trošku těžší, než to vypadalo. Prověří každého," uznal.

Navíc úprava olympijských tratí je už několik dnů terčem ostré kritiky všech běžců. "Je tam hluboká sůl, pod tím ledová plotna. S tím jsem se nesrovnal. Připomínalo mi to jarní tréninky, které končím v totální břečce," líčil Bauer.

Při pondělním závodě na 15 kilometrů má vládnout úplně jiné počasí. Jen se meteorologové nemohou shodnout jaké. Podle jedněch napadne 70 cm sněhu, podle druhých bude i ve Whistleru pršet.

DOLŮ Z KOPCE. Martin Koukal v kontrolním závodu běžců na lyžích v kanadském Whistleru.

DOLŮ Z KOPCE. Martin Koukal v kontrolním závodu běžců na lyžích ve Whistleru.

JSEM NA OLYMPIÁDĚ! Milan Šperl před kontrolním závodem běžců na lyžích v kanadském Whistleru.

JSEM NA OLYMPIÁDĚ! Milan Šperl před kontrolním závodem běžců na lyžích.

Kouč Petrásek vyhlásil úterní test zároveň za nominační závod pro volnou patnáctku. Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že Bauer uhájil poslední čtvrté postupové místo před triem Kožíšek, Magál, Razým. Místo na startu však měl pochopitelně garantované.

Martina Sáblíková na rozdíl od něj původně plánované kontrolní závody proti mezinárodní konkurenci včera vynechala, kouč Petr Novák ji stáhl. "Někdy není dobré ukazovat ostatním všechno."

Možná žádná jiná česká sportovkyně od éry Věru Čáslavské nebyla na hrách tak ostře sledována jako ona. Při tréninku její pohyby bedlivě pozorují nejlepší světové rychlobruslařky. Všechny vědí: Přes ni vede cesta ke zlatým medailím na dlouhých tratích.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze