Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Bauer před prvním závodem: Narazím kouzelnou červenou čepici a jdu na to

Lukáš Bauer na svoji červenou čepici nedá dopustit | foto: AP

15 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Už třetí rok závodí Lukáš Bauer v "kouzelné" červené čepici a ani dnes ji za žádnou jinou nevymění. "Jenom tahle má skutečnou formu," říká s úsměvem. "Nahradit ji v tomhle jarním počasí může leda červená čelenka."

Eso českého běhu na lyžích dnes večer v 21.30 našeho času nastoupí do prvního závodu na olympiádě. V horách nad Vancouverem ho čeká 15 kilometrů volně. Není to jeho nejparádnější disciplína, ale...

"Já věřím, že můžu být mezi nejlepšími i v ní," tvrdí.

O víkendu vypadal uvolněně, sebejistě. Když se dozvěděl, že ho norský rival Petter Northug prohlásil za hlavního favorita "patnáctky", pohotově odvětil: "Pro mě je zase největší favorit Petter Northug." A zase se mu koutky úst rozutekly do stran.

Ještě před pár dny se zdálo, že se jeho pohoda kamsi ztratila. Ale pokud si snad teď nevěří a před klíčovými dny své kariéry není v pohodě, bezvadně to zamaskoval.

Běh na lyžích: prohlédněte si grafiku

V posledních čtyřiadvaceti hodinách před startem se chystal spíš odreagovat, než by se nějak zvlášť koncentroval nebo dobrušoval formu.

Včera, ve stejný čas, ve kterém má dnes vyrazit na trať, ještě lehce potrénoval. "Potřebuju se dostat do tempa, aby organismus věděl, že už je to tady," líčil. Plánoval, že odpoledne si zkrátí u herních automatů v olympijské vesnici, i když... "Ty člověka brzy omrzí."

A tak se možná podívá na nějaký film nebo si s někým z výpravy jen tak popovídá. "Ale ne o závodě, nechci se trápit tím, že mě čeká něco extra důležitého. Čím obyčejněji to budu brát, tím to pro mě bude snazší."

Pořádně se vyspí, v sedm ráno se proběhne a protáhne. K snídani si dá chleba s máslem, šunkou a sýrem. "Jíst musím nejpozději tři hodiny před startem, aby se mi to pak nevracelo."

Do batohu si obvykle balí startovní číslo, šaty na převlečení...
"A hlavně nesmím zapomenout na formu!"

To už určitě bude mít vypnutý telefon, aby ho nerušily esemesky od kamarádů. Každého sportovce jistě potěší, když mu známí přejí hodně štěstí, ale věčné pípání mobilu by Bauera spíš vytočilo.

Jako by nestačilo, že ho trápívá svíravý pocit v břiše a že každou chvíli kouká na hodinky, aby něco nepropásl. Aby si pak ve spěchu nemusel na poslední chvíli ve startovní bráně navlékat hůlky.

"Doufám, že mě ta nervozita pustí co nejdřív!" říká.

Když bude do začátku jeho úprku za medailí scházet asi hodina a čtvrt, Lukáš Bauer hodlá testovat lyže a jejich namazání. Počasí může hodně ovlivnit jeho šance.

"Kéž by přituhlo a navrch něco málo sněhu připadlo," přeje si Bauer. "Ale nebudu se na nic vymlouvat. Pokud to náhodou nevyjde, mám tady přece ještě další šance."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze