Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bauer si zabalil všechny lyže

31 2002
Jablonec nad Nisou, Soldier Hollow - Už druhou olympiádu zažije běžec na lyžích Lukáš Bauer z SKP Jablonec. Za čtyři roky, které uplynuly od Nagana, se vypracoval do role jasné české jedničky, která pravidelně boduje v každém ze závodů Světového poháru. Není proto divu, že Bauerovy ambice sahají v Salt Lake City celkem vysoko. "Druhá desítka pořadí, tam bych se rád viděl. Kdyby to byla ta první, to už by byl výborný výsledek," netajil se Bauer ještě před odletem odhodláním.

Jak vzpomínáte na svou olympijskou premiéru?
Ne moc dobře, protože nejlepším výsledkem bylo dvaatřicáté místo v závodě na deset kilometrů klasicky a patnáct kilometrů volně. Bohužel tam panovaly tak obtížné a proměnlivé klimatické podmínky, že náš tým na první dva závody v klasickém stylu, na které jsem si nejvíce věřil, nedokázal namazat a já to jen odsmekal.

Jaké to je stát na startu a vědět, že se na to právě dívá možná miliarda diváků?
Spousta lidí se sesype, čím větší akce, tím mají větší problémy, ale já naštěstí mezi ně asi nepatřím. Možná trochu mrazení budu mít před prvním startem, ale jinak si myslím, že po psychické stránce budu v pohodě.

Jaký je rozdíl mezi Lukášem Bauerem před Naganem a Salt Lake City?
Teď jsem ve zcela jiné pozici. Před Naganem jsem dojel jednou ve Světovém poháru kolem třicátého místa, letos jsem bodoval i ze čtvrtého místa. Tenkrát jsem o olympiádu musel hodně bojovat, účast v Salt Lake City jsem měl spolu s Kateřinou Neumannovou zajištěnou s předstihem. Asi budu víc pod tlakem. I soupeři o mně ví, už tam nejedu s tím, že mohu překvapit. Tentokrát se ode mě něco očekává.

Kterou věc by nebylo dobré zapomenout doma?
Jako talisman mám plyšového psa od své přítelkyně, byl se mnou už v Naganu. Beru ho na všechny závody, toho musím mít. Neznamená to, že když ho mít nebudu, nemůžu slušně zajet, ale třeba když budu mít málo ponožek, nebude mě to tak mrzet.

Kolik máte párů lyží?
Sníh je tam výrazně jiný než u nás, tak nechci nic nechat náhodě a beru všechny, co mám. Dvanáct párů na klasiku a stejný počet na bruslení. Pro normálního člověka je to nepředstavitelný počet, ale každá lyže jede na různém sněhu jinak. Ve finále se pak výběr zúží na tak na čtyři páry, na jednom z nich se jede. Když závodník nemá nejlepší lyže, nemůže být nejlepší.

Stále preferujete spíše klasický styl před bruslením?
Už nejsem vyhraněný. Klasiku jako styl mám raději, bruslení je ale letos příjemnější v tom, že se hledám výše ve výsledkové listině. Takže obojí má něco do sebe.

Co volný čas v Salt Lake City?
Určitě bych se rád podíval na hokej, hodně mě také láká atmosféra curlingu. Ale času zas až tolik nebude, závody jsou obden. Když budu mít prostor, sednu si k internetu a napíšu domů. V Naganu byla místnost s videohrami nebo se chodí do posilovny, probírá se situace s jinými sportovci.

Autoři:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz