Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Bauerův servisman měl jasno v předstihu

17 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Stříbrný olympijský úspěch Lukáše Bauera vyvolal euforii v celém českém běžeckém týmu. "V medaili jsem uvěřil po posledním mezičase, kdy měl Lukáš na Ročeva k dobru dvacet vteřin," svěřoval se trenér Miroslav Petrásek. "Jel prostě fantasticky," dodal.

Svému svěřenci naordinoval účinnou taktiku.

"Domlouvali jsme se, že poté, co tu holky v posledních kopcích odpadaly, pojede takticky. Bylo potřeba co nejlépe rozvrhnout síly, aby mohl v závěru stupňovat tempo. Dokázal to dokonale."

Důležitým faktorem úspěchu byla zvládnutá nepřízeň počasí. "Vždycky se říkalo, že do takových podmínek neumíme namazat. Jsem rád, že je tato pověra vyvrácena. Poklona patří kompletnímu servisu," radoval se kouč, který oslavil 8. února dvaačtyřicáté narozeniny.

Servisman měl jasno v předstihu

Dostal tak od svého svěřence opožděný medailový dárek. "Už skiatlon jel Lukáš s ohromným přehledem, ve velké formě. Trošku jsem byl rozmrzelý, že se medaile nedočkal už v něm. Teď si to ale vynahradil."
 
Pro Bauerova estonského přemožitele má kouč Petrásek jen slova chvály. "Veerpalu je pan lyžař, vynikající klasik. Není ostuda s ním prohrát. Všechno koncentroval na tenhle závod."

Bauer se dočkal, má olympijské stříbro - čtěte ZDE

"Už před olympiádou jsem úplně najisto věděl, že bude Lukáš druhej," smál se na celé kolo Bauerův dvorní servisman Vít Fousek. "Navíc vyvrátil tvrzení, že na velkých akcích nemůže získat medaili. Je to velkej rváč," dodal s důrazem v hlase.

"Věděl jsem, že Veerpalu pojede výborně, protože dobrý klasik se, stejně jako dobrý servisman, pozná hlavně při špatných podmínkách. A Veerpalu to dnes dokázal. Bál jsem se i Norů, ale když jsem viděl, že jim to nejede, byl jsem v klidu," popsal své dojmy.

Stříbrné lyže měly premiéru

Sněžení donutilo servisní tým změnit původně plánovanou "mázu". "Nejprve jsme použili vosk, který se mazal naposledy v Naganu, ale nakonec jsme to museli trošku změnit, protože to začalo chytat ledy. Bylo to hodně problematické, lyže co byly včera nejlepší se dnes nechytaly," popisoval fígle s mazáním.

Pořádně ho rozčílila nepřesná předpověď počasí - místo jasné oblohy sněžilo, teplota byla podstatně vyšší než avizovaných pět stupňů pod nulou. "Skoro jsem nemohl usnout, když jsem z okna sledoval, jak večer začalo chumelit. A když jsem ráno viděl, kolik toho napadlo, tak mě bylo špatně."

Stříbrný běžec Bauer překonal tchýni - čtěte ZDE

Na stadion dorazil už krátce po šesté. "A když jsem viděl, jaký chaos tu panuje, řekl jsem si, že jsme možná přišli pozdě." Lyže pro Lukáše Bauera však stihl připravit dokonale, byť si je závodník vyzkoušel až sedm minut před startem.

"Ani je neměl čas pořádně projet. To bylo na nás s Honzou Pešinou," popisoval servisman předstartovní alchymii. "Byl to jejich první závod a jely úplně super," pochvaloval si.

Vynikající práci odvedl celý servisní tým. "Pomáhali všichni, včetně trenérů od holek i  od kluků," uzavřel Vít Fousek.

Stříbrný ze závodu na 15 km klasicky Lukáš Bauer.Najdete na iDNES.czmobilní verze