Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BBC má údajně důkazy o korupci ve výboru

30 2004
Londýn - Členové Mezinárodního olympijského výboru měli nabízet před zužováním seznamu uchazečů o pořádání her v roce 2012 své hlasy na prodej. S tímto tvrzením přišla televize BBC a do středečního vysílání pořadu Panorama chystá zvláštní reportáž. Vedení výboru zatím oznámilo, že obvinění hodlá důkladně prošetřit.

"Během ročního pátrání v přestrojení zjišťovali reportéři Panoramy, co je potřeba k získání pořadatelství olympijských her. A zdá se, že odpověď je jednoduchá - hotovost," uvádí se v oficiálním prohlášení autorů pořadu.

Oznámení vyvolalo vzpomínky na korupční skandál, který před šesti lety provázel volbu Salt Lake City a otřásl MOV.

Novináři z Panoramy se vydávali za zástupce britského obchodního konsorcia, které mělo jednat v zájmu londýnské kandidatury.

"Ti lidé, kteří jim říkali, že jim mohou koupit hlasy, jsou dlouhá léta v úzkém kontaktu s členy MOV. Jsou to profesionální agenti, kteří v minulosti dostávali stovky tisíc liber od předchozích uchazečů za hlasy členů MOV," uvádí se dále v prohlášení.

Do užšího výběru pro olympijské hry 2012 se v květnu dostaly projekty Londýna, Paříže, Madridu, Moskvy a New Yorku. Z pětice kandidátů vzejde vítěz na zasedání MOV v červenci 2005.

Reportáž o uplácení v MOV bude BBC vysílat v Panoramě příští středu na svém prvním programu. Další podrobnosti zatím televize tají, protože natočený materiál ještě není definitivně sestříhán.

Vyšetřování korupčního skandálu, který vypukl v roce 1998 po volbě Salt Lake City pořadatelem zimních olympijských her pro rok 2002, skončilo obviněním třinácti lidí z přijímání úplatků.

Čtyři členové MOV kvůli aféře odstoupili, z funkce odešli i předseda a místopředseda organizačního výboru Salt Lake City. MOV poté zakázal svým členům navštěvovat uchazečská města, jejich připravenost prověřuje hodnotící komise.

Autoři: ,


Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz