Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bečváře dělilo od medaile pět milimetrů

Zlatý švédský střelec - Švéd Jonas Edman líbá zlatou medaili za vítězství ve střelbě z malorážky | foto: Reuters

21 2000
S y d n e y - Osudové rozhodnutí před posledními dvěmi střelami olympijského finále ve střelbě z malorážky vleže možná stálo českého reprezentanta Václava Bečváře medaili. Tou dobou se ještě držel na stříbrné příčce, ale po změně zaměření netrefil, jak potřeboval a v osmičlenném finále skončil nakonec až pátý. I přesto, že pro nejstašího českého olympionika v Sydney 2000 jde o nejlepší olympijský výsledek, podle jeho vlastního odhadu ho od medaile dělilo pouhých pět milimetrů. Dobře rozjetý závod má také Miroslav Januš, bronzový z minulé olympiády v Atlantě, který se po prvním dnu na běžící terč dělí s dalšími čtyřmi borci o vedení v soutěži s nástřelem 293 body.

Přitom 43letý střelec v Sydney původně ani startovat neměl. V jeho disciplíně byl jasným nominačním favoritem Milan Bakeš, ovšem Bečvářovy střelecké úspěchy ve světě mu daly olympijskou šanci.

V rozhodujícm závodě Světového poháru pak v srpnu uspěl lépe než Bakeš a po Atlantě se tak mohl těšit na svou druhou olympiádu.

"S Atlantou se to nedá srovnávat, tam to byla moje olympijská premiéra a byl jsem mnohem více nervózní. Skončil jsem tehdy ve standartce jedenáctý, tentokrát už o šest příček výše a kdyby tahle posloupnost měla pokračovat, asi bych pro to zlato vydržel až do Atén 20004..." už s úsměvem hodnotil nadějně se vyvíjející, ale v závěru nezvládnutý olympijský závod Václav Bečvář.

Co se mu vlastně v osudné finálové chvíli honilo hlavou? "Nestřílel jsem špatně,  ale poslední rány mi šly doprava dolů. Jelikož se trochu změnily povětrnostní podmínky, rozhodl jsem se ve snaze přiblížit středu lehce posunout mířidla, ale bohužel to nevyšlo - střely šly doleva nahorů..."

Svého rozhodnutí sice po závodě trochu litoval, ale zřejmě by se prý podruhé rozhodl stejně. "Byl to hrozně vyrovnaný závod a v něm rozhodují maličkosti a pevné nervy. Nejpatrnější je to v kvalifikaci, pokud je vyrovnaná, napětí se stupňuje a když člověk udělá dvě chyby na začátku, žije ve stresu, že už si žádné další dovolit nemůže."

Chvilky před finále využíval k myšlenkám na své nejbližší. "Myslel jsem na rodinu. Jsem podruhé ženatý, máme dvouletou dcerku Kristýnku a v prosinci by měl přijít na svět synek Václav." rozzáří se ihned při vzpomínce na domov Bečvář, který má ještě šestnáctiletou dceru z prvního manželství.

"Znovu opakuji, že páté místo je velký úspěch, ale všichni dobře víme, že to mohlo být mnohem lepší!"

V libovolné malorážce zvítězil nakonec třiatřicetiletý Švéd Jonas Edman, který si ve finále udržel náskok ze základní části. Stříbro získal Dán Torben Grimmel, třetí skončil Sergej Martynov z Běloruska.

Běžící terč - kvalifikace: 1. Moldovan (Mold.), Ziněnko (Ukr.), Kolesov (Rus.), Januš (ČR), Jang Ling (Čína) všichni 293, 6. Lykin (Rus.), 7. Torres (Kol.) oba 292, 8. Jakosits (Něm.)  290.

Libovolná malorážka vleže - kvalifikace:
1. Edman (Švéd.) 599, 2. Martynov (Běl.) 598, 3. Bečvář (ČR), Pirekejev (Turkm.), Grimmel (Dán.) a Chadžibekov (Rus.) všichni 597, 7.  Eckhardt (Něm.) a Joualin (Fr.) oba 596, ...38. Novák (ČR) 588.
Finále:1. Edman (Švéd.) 701,3 bodu, 2. Grimmel (Dán.) 700,4, 3. Martynov (Běl.) 799,3, 4. Eckhardt (Něm.) 699,8, 5. Bečvář (ČR) 699,7, 6. Chadžibekov (Rus.) 699,2, 7. Pirekejev (Turkm.) 699,2, 8. Joualin (Fr.) 699,0.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz