Doporučujeme

Norská běžkyně Marit Björgenová dojíždí pro štafetové zlato v závodu na 4 x 5...

Norská běžkyně Marit Björgenová dojíždí pro štafetové zlato v závodu na 4 x 5 km v olympijském středisku Alpensia. (17. února 2018) | foto: AP

Björgenová dovedla norskou štafetu ke zlatu. Sama má už 13 medailí

• 9
Sedmatřicetiletá Marit Björgenová dovedla norské běžkyně na lyžích ke zlaté olympijské medaili v závodě štafet na 4 x 5 kilometrů. Finišmanka má už sedmé zlato a třináctou medaili své kariéry.

Norské běžkyně Ingvild Östbergová, Astrid Jacobsenová, Ragnhild Hagaová a Marit Björgenová vyhrály před obhájkyněmi zlata Švédkami a třetí týmem ruských sportovkyň.

Česká čtveřice Kateřina Beroušková, Karolína Grohová, Petra Nováková a Barbora Havlíčková dojela na jedenáctém místě.

Beroušková předávala na sedmém místě, jenže Grohová byla na svém úseku vůbec nejpomalejší a propadla se na 11. pozici. Nováková se posunula na desáté místo. Sedmnáctiletou finišmanku Havlíčkovou předstihla Polka Jaskowiecová, a český tým se tak vrátil na 11. místo. Celkově Češky na vítězky ztratily 3:52,8 minuty.

Základ norského triumfu položila na třetím úseku běžící Hagaová, která stáhla dvacetisekundový náskok švédsko-ruské dvojice Anderssonová, Sedovová.

Do posledního úseku šla Björgenová tři sekundy za vedoucím duem. Rychle se dotáhla a její tempo v závěrečném okruhu dokázala držet jen Nilssonová. V posledním stoupání a následném sjezdu na stadion Švédka nabrala několikametrovou ztrátu, kterou už nedohnala.

Marit Björgenová v Koreji pokračuje v historickém tažení a získala tu už třetí cenný kov. Po stříbru v úvodním skiatlonu se ve čtvrtek bronzem v závodě na 10 km dotáhla ziskem dvanácté medaile na ZOH na běžce Björna Dählieho a dnes vyrovnala i Björndalenův rekord. Oba krajané ale mají ve sbírce osm zlatých medailí, Björgenová má nyní bilanci 7-4-2.

V sedmatřiceti letech a 333 dnech je Björgenová také druhou nejstarší vítězkou štafety na ZOH. Starší byla jen Ruska Raisa Smetaninovová, jež se v roce 1992 podílela na triumfu tehdejšího týmu Společenství nezávislých států ve věku 39 let a 354 dní.

Běh na lyžích

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko (Östbergová, Jacobsenová, Hagaová, Björgenová) 51:24,3 min., 2. Švédsko (Haagová, Kallaová, Anderssonová, Nilssonová) -2,0, 2. OSR (Něprjajevová, Bělorukovová, Sedovová, Nečajevská) -43,3, 4. Finsko -1:02,6, 5. USA -1:20,5, 6. Německo -1:49,4, 7. Švýcarsko -1:51,5, 8. Slovinsko -2:31,4, 9. Itálie -2:57,7, 10. Polsko -3:06,6, 11. ČR (Beroušková, Grohová, Nováková, Havlíčková) -3:52,8.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.