Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Z Prahy do olympijského Londýna za 5 týdnů. Ne autem, po svých!

28 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - David Chrištof miluje běh. A miluje i pitnou vodu. Podle jeho receptu jdou obě věci snadno spojit. David se totiž už několik let věnuje problematice nedostatku nezávadné pitné vody a svým během se proti němu rozhodl bojovat. Jeho cílem byl olympijský Londýn.

"Mám za sebou 1314 kilometrů," říká s úsměvem na tváři 33letý učitel. "Cesta z Prahy do Londýna mi trvala 5 týdnů a putoval jsem přes 6 zemí." David přitom neměl k dispozici žádné doprovodné vozidlo. Vystačil si se skladným kočárkem, který tlačil před sebou. V něm měl nejnutnější věci, včetně dvou běžeckých bot.

V pátek večer se běžecký fanda objevil v olympijském Českém domě v londýnském Islingtonu. "Trasu jsem si rozvrhl jednoduše. Během jednoho dne jsem chtěl uběhnout jeden maratón a to se mi povedlo. Mám jich za sebou přes třicet," doplňuje David. "Měl jsem jen tři celodenní zastávky. V Plzni, Bonnu a v Bruselu."
 
V Plzni se zastavil v 1. Základní škole, kde žákům přednášel o nedostatku pitné vody zejména v rozvojových zemích. "Ve světě umírá denně šest tisíc lidí kvůli tomu, že se nemohou dostat ke zdroji nezávadné pitné vody. Mladí lidé o tom vůbec nevědí, a proto jsem se rozhodl šířit o této znepokojivé situaci informace."

David Chrištof žije v Praze a učí na gymnáziu angličtinu. Běhá od dětství a během svého života se zúčastnil několika desítek maratónů. "Nikdy jsem si nepomyslel, že by moje běhání mohlo někoho zajímat. Až když jsem ho spojil se svými přednáškami o závadné pitné vodě," zamýšlí se David. "Běh z Prahy do Londýna sledovalo na mém facebooku přes dva tisíce lidí a všichni mě podporovali."

Český dům si za svůj cíl zvolil proto, že doběhl do Londýna se speciálním dárkem. "Děti od nás ze školy namalovaly našim olympionikům obrázky. Moc jim drží palce a doufají, že z Velké Británie přivezou co nejvíce medailí," vzkazuje český běžec.

Součástí Davidova běhu byla i charitativní sbírka pro nadaci Blue Planet Network, která se snaží pomáhat lidem z nejchudších zemí získat přístup k pitné vodě. "Za pět týdnů se mi podařilo vybrat 11 tisíc dolarů. Ty poslouží více než třem stovkám lidí k tomu, aby se celý život mohli bez problémů dostat k nezávadné vodě," upřesňuje spokojeně mladý učitel.

A jak se David po dlouhé cestě cítí? "Jsem unavený, ale zároveň šťastný, že jsem dorazil až na olympiádu. V Česku bylo šílené horko. Počasí v Německu bylo slunečné, ale foukal příjemný vítr. Nejhorší to bylo v Belgii a ve Francii. Celou dobu pršelo a až tady v Londýně znovu vysvitlo sluníčko. Snad jsem do britské metropole přinesl to správné olympijské počasí," uzavírá s úsměvem David Chrištof.

Najdete na iDNES.czmobilní verze