Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Belgičan Rogge povede olympijskou rodinu další čtyři roky

Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru | foto: AP

9 2009
Belgičan Jacques Rogge zůstává i nadále prezidentem Mezinárodního olympijského výboru. Tím je už od roku 2001 a nyní se chystá na poslední čtyřleté období. Při volbách v Kodani neměl protikandidáta.
Sedmašedesátiletého funkcionáře zvolilo 88 členů výboru MOV, jen jeden byl proti. Před samotným procesem požádal brazilský člen MOV a bývalý šéf fotbalové federace FIFA Joao Havelange o veřejné hlasování, Rogge ale trval na tajné volbě.

Před osmi lety musel charismatický Belgičan porazit tři soupeře, aby se
stal osmým mužem v čele olympijské organizace. Tehdy vystřídal Španěla Juana Antonia Samaranche, jenž funkci zastával 21 let.

"Je to pro mě velká pocta. Společně jsme toho již hodně dosáhli," řekl v
Kodani v děkovné řeči vystudovaný lékař, jenž se v civilním životě věnuje
ortopedii. Jeho hlavní prioritou byl vždy boj s dopingem, což chce dodržet i v následujících čtyřech letech.

Prosadil také založení olympiády mládeže, která bude mít příští rok premiéru v Singapuru. "Budeme oddanými spojenci sportovců. Zmenšíme rozdíly ve sportu mezi rozvojovými a vyspělými zeměmi a také mezi muži a ženami," nastínil své vize do budoucnosti.

Rogge byl v minulosti rovněž aktivním sportovcem, třikrát se zúčastnil
olympijských soutěží v jachtingu, úspěšný byl i v ragby. Právě tento sport má společně s golfem možnost dostat se zpět na program her pro rok 2016. O jeho zařazení bude MOV hlasovat ještě dnes.

Ještě předtím byli novými viceprezidenty MOV zvoleni Ital Mario Pescante a Ser Miang ze Singapuru, neúspěšní byli zástupci z Tchaj-wanu a Sýrie. Ve svých funkcích bylo na další období potvrzeno všech 106 členů MOV včetně jediného českého zástupce Jana Železného.
Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze