Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bém: Olympiáda? Já jsem optimista

  7:00
Praha - V pracovně pražského primátora jsme před Pavla Béma položili mapu světa. Vyznačili jsme na ní dvanáct měst, která uvažují o kandidatuře na olympiádu 2016. Které z nich může Praha porazit? "Určitě Baku nebo Dauhá," studuje primátor mapu. "Ale porazitelné jsou i Rio de Janeiro, a ač to bude znít překvapivě, také Berlín."

Bém je zároveň realistou. Ví, že hry na rok 2016 Praha nezíská. "Vyhrát nemůžeme. Žádné město nevyhrálo napoprvé," říká v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES a Deník. "Reálný termín pro nás je 2020 nebo 2024."

Přesto je kandidatura na olympiádu 2016 z diplomatických důvodů důležitá.
V nejbližších týdnech se o ní na pražském magistrátu bude jednat.

Kdy vynesete konečný verdikt?
Na březnovém zastupitelstvu bychom měli rozhodnout, zda odešleme na Mezinárodní olympijský výbor dopis, kterým se ke kandidatuře přihlásíme. Pak nás čeká další jednání s vládou, parlamentem, hejtmany. A po odeslání dopisu budeme mít ještě zhruba rok na vyplnění závazného dotazníku pro MOV.

Rozhodnutí pražského zastupitelstva je však klíčové, že?
To ano.

Proč vlastně má být olympiáda v Praze? Řekněte tři věty.
Zaprvé: Praha na ní vydělá ekonomicky.
Zadruhé: Praha na ní vydělá marketingově, zvýší se její prestiž.
A zatřetí: vydělá na ní celá Česká republika rozvojem infrastruktury, především pak dopravní.

Odpůrci kandidatury namítají, že Praha je pro hry příliš malá. Jak byste je odbyl? Já bych s nimi souhlasil.

Souhlasil?
Ano – a druhým dechem dodávám: Praha nemůže pořádat olympiádu sama. Musí se jednat o hry české. Velká část soutěží proběhne mimo pražské hranice. Jen se podívejte na hry v Aténách nebo Sydney. Tambyly vzdálenosti ke sportovištím i 100, 150 kilometrů, což je velká část českého perimetru. Proto tvrdím, že do Česka a tím pádem i do Prahy se hry vejdou.

Kandidáti?

Kdo uvažuje o kandidatuře na olympiádu 2016
Baku (Ázerbájdžán)
Berlín (Německo)
Dauhá (Katar)
Dillí (Indie)
Chicago, nebo Los Angeles (USA)
Madrid (Španělsko)
PRAHA
Pusan (Korea)
Rio de Janeiro (Brazílie)
Řím (Itálie)
Tokio (Japonsko)

Poznámka: Dvě americká města se letos nejprve utkají ve vnitroamerických volbách o právo kandidovat

Podle našich informací vznikne nyní veřejně prospěšná společnost Pražská olympijská, která bude mít kandidaturu na starosti. V jejím čele má stát triumvirát Bém – Jirásek – Petera. Souhlasíte?
(usměje se) Není to úplně přesné. V klíčové pozici při kandidatuře bude Český olympijský výbor v čele s Milanem Jiráskem. Nezpochybnitelná je také úloha pražského primátora a zastupitelstva včetně magistrátní olympijské komise. K tomu však potřebujeme administrativní těleso řízené profesionálním managementem. Proto jsme se rozhodli založit obecně prospěšnou společnost Praha olympijská – a v jejím čele bude Tomáš Petera.

Proč právě on?
Kdo tu má více zkušeností s organizací mimořádných sportovních událostí, jako je Davis Cup nebo Final Four? Navíc, když to řeknu metaforicky, je v současnosti i volnou pracovní silou. (Petera odprodal svůj podíl v marketingové agentuře Česká sportovní.) Zjišťoval jsem si informace u odborníků. Jméno Tomáše Petery z toho vypadlo jako ideální.

Ještě na podzim jste mluvil o olympijském referendu. Teď se o něm mlčí. Radní Reedová nedávno řekla, že na jeho vypsání už není čas a vy sám ho blokujete.
Já nikdy referendum neblokoval. Považuji podporu olympiády ze strany veřejnosti za nesmírně významnou. Pravdou však je, že samo referendum nebylo vypisováno nikdy v historii olympijských her...

Bylo. Například v Bernu v souvislosti se zimní olympiádou.
Ano, jistě, tam ano – a ve finále znamenalo konec jejich kandidatury. Ale jedná se o krok nestandardní. Mezinárodní olympijský výbor referendum ani nedoporučuje, nemá s ním dobré zkušenosti a většinou nevedlo k rozumnému cíli. Přesto se mu nebráním. Jen říkám: bude to olympiáda česká, ne pražská. Pokud se přece jen ukáže, že referendum je správnou cestou, podpořím celorepublikové referendum. Ale je třeba si uvědomit, že existuje cosi, co se nazývá odpovědnost. Ta není v rukou všech a navždy. Referendum se má používat jen ve výjimečných případech.

Například?
Při schvalování euroústavy nebo při vstupu České republiky do Evropské unie. Mimochodem: měli jsme referendum o vstupu do EU?

Jistě.
A bylo závazné?

To ne.
Tak vidíte. Jen poměřují sílu, význam a závažnost různých kroků pro život Česka. Komunikace s veřejností o olympiádě je naprosto zásadní, referendum ne.

Bývalý radní Hvížďala uvedl, že vaše výzvy k celorepublikovému referendu namísto pražského jsou jen úhybným manévrem.
Já nikdy a nikam neuhýbám, to by bylo strašně neprozíravé. Každý úhybný manévr by se nám ve finále vymstil. Jen tvrdím, že když už referendum, tak celorepublikové.

Které však na jaře nestihneme...
Ale ano. Nejsme pod tlakem. Stačí, když bude za rok, před odevzdáním závazného dotazníku kandidátských měst.

Co bude dál?

Březen 2007: Pražský magistrát rozhodne, zda Praha bude kandidovat.
Do 15. září 2007: Magistrát a ČOV musí odeslat MOV dopis, kterým se Praha přihlásí.
Jaro 2008: Kandidátská města vyplní rozsáhlý dotazník MOV.
Léto 2008: Komise MOV vybere ze všech kandidátů pět finalistů.

Odhadnete, jakou by měla nyní olympiáda v Česku podporu obyvatelstva?
Dovolím si tvrdit, že nějakých 60 procent.

Před rokem jste řekl, že veřejná diskuse o olympiádě by měla začít v listopadu 2006. Proč se tak nestalo?
Řekl jsem také, že by neměla začít před volbami. Potom se složitě hledala vláda. Ta má teprve pár týdnů důvěru a politická situace si sedá do standardních koridorů. To je pravý čas, abychom se začali zabývat věcnými tématy, jako je olympiáda.

Určitě opět uslyšíte, že Česko je na její pořádání ekonomicky slabé.
Slabé?

To je názor odpůrců her...
Mohu se jich tedy zeptat: Řecko nebylo slabé? A co poslední zimní olympiáda v Turíně? Myslíte si, že region Turína je ekonomicky silnější než Praha? Není! Česko má kupodivu i navzdory osmi letům vlády sociální demokracie slušně fungující ekonomiku. Praha je třináctý nejbohatší region z celé Evropské unie. Navíc: Podívejte se na růst HDP v Řecku po skončení aténských her a zjistíte, jak olympijský impulz prospívá ekonomice celé země. Už pouhá vize olympiády nám umožní strategicky plánovat, jak by měla Praha a celá země v roce 2016 nebo 2020 vypadat.

Jak?
Budeme mít dálnici D47 do Ostravy i z Prahy do jižních Čech, rychlé železniční koridory do Brna a Ostravy, moderní vodohospodářské sítě i dopravní obchvaty měst. To vše bude stát 650 miliard korun, což jsou často výdaje neprávemspojované s olympiádou. Ale ani jedna koruna z těchto investic není zbytečná. Ty prostředky musí být investovány v Česku do roku 2020 tak jako tak. Nebo zůstaneme sto let za opicemi v porovnání s vyspělými zeměmi.

Často mluvíte o komorní olympiádě. Co to vlastně je?
Název, nálepka, ikona toho, co už čtyři roky hlásá MOV: že olympijské hry nemají přinášet investice do staveb obrovských stadionů bez následného veřejného využití. Nemohu v Praze prosazovat megalomanský projekt s 80tisícovými kolosy, které nám budou za 20 let padat na hlavu stejně jako teď strahovský stadion.

Místopředseda ČOV Jiří Zedníček nicméně říká, že olympiáda je už ze svého obsahu velká, že nemůže být komorní.
To záleží na tom, jak vymezujeme slovo komorní. Před třemi lety mi předseda MOV Jacques Rogge řekl: Ano, dokážu si představit olympiádu ve městě, jako je Praha – právě s odkazem na ústup od obřích staveb k rozumným. Stejně tak bychom mohli nazvat pražskou olympiádu rozumnou. Anebo krásnou.

Skupina architektů nedávno vystoupila s návrhem, aby centrum her nebylo v Letňanech, ale na Strahově. Už je pozdě na změnu?
Není, v žádném případě. Teď se zpracovávají studie. Mně by se strašně líbila olympiáda na Strahově. Má však jednu obrovskou nevýhodu, že je lokalizován do centra města a navíc do části, která je dopravně obtížně dostupná.

Když se vás obyčejný Čech zeptá: A kolik mě ta olympiáda bude stát na daních. Co mu odpovíte?
Spočítali jsme náklady na sportovní a technickou olympijskou infrastrukturu na 132 miliard korun. Ovšem výnosy z olympiády budou vyšší, pro Pražany tedy bude výhodná. Jiná otázka by byla, kolik zaplatí na svých daních český občan do roku 2020 na vybudování dopravní, technické a vodohospodářské infrastruktury země. Tam bych si dovolil užít číslo, které někteří lidé neprávemspojují s olympiádou. Ano, 650 miliard. To vydělte 10 miliony obyvatel a dospějeme k poměrně čisté cifře. Jenže ta nemá s olympiádou moc společného. Ta souvisí s vyspělostí země.

Můžete tedy jasně říci: Olympiáda lidi na daních nikterak nezatíží?
Odpovím, že olympijská infrastrastruktura bude jednoho občana stát... (snad minutu v duchu počítá) ... 13 500 korun.

Což je dost.
Ano, 13 500 korun – ale zároveň každý občan vydělá 14 tisíc. Pokud nekalkuluji do této částky technickou, vodohospodářskou a dopravní infrastrukturu, která by v této zemi stejně musela být.

Takže uklidníte lidi...
... že olympiáda určitě nezhorší jejich ekonomický status. Naopak může přinést růst HDP někde na úrovni 2,5 až 3 procent, což představuje... (opět v duchu počítá) ... zhruba 7,5 tisíce korun přímého ekonomického výnosu na hlavu pro obyvatele České republiky.

Ale zvládli bychom hry organizačně? Česko nemá zkušenosti s pořádáním tak velkých akcí.
Praha zvládla summit NATO, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu. Víme, že umíme pořádat i mistrovství světa v hokeji, přestože stavba Sazka Areny nepatří mezi naše největší organizační úspěchy. Umíme leccos. Ale je nepochybně realitou, že abychom si mohli myslet, že umíme udělat i olympiádu, musíme se ještě hodně učit.

Kde?
Pokud budeme na hry kandidovat, někdy kolem roku 2010 bychom začali investovat finanční prostředky. Pak je nezbytné získat pořadatelství dalších vrcholných akcí, abychom si otestovali sami sebe. Ale Česko má mimořádně schopné lidi, a když do organizace nevstupují lidská hloupost či závist, tak na to máme.

Skutečně jste optimistou, že vše vyjde? Že Praha jednou může být olympijským městem?
Já jsem životním optimistou. A proto jsem optimistou i v tomto případě. Tím víc, čím víc se dívám na závěry studií a analýz, které máme k dispozici.

Primátor Pavel Bém ukazuje studie s návrhy olympijských sportovišť v Praze. (únor 2007)

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Rusové křičí: Ponižují nás. V Putinově říši sílí výzvy k bojkotu olympiády

12. dubna 2024

Premium Měli bychom se vykašlat na jejich olympiádu. Nenechme se Západem ponižovat. Takové názory zaznívají...

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto dní do Paříže. Češi řeší počet sportovců, bezpečnost i dezinformace

17. dubna 2024  9:59

Je 26. července 2024 a po Seině plují při netradičním zahájení her lodě s výpravami z 206 zemí...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

Sto dní do Paříže. Češi řeší počet sportovců, bezpečnost i dezinformace

17. dubna 2024  9:59

Je 26. července 2024 a po Seině plují při netradičním zahájení her lodě s výpravami z 206 zemí...

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...