Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bém prohrál a pražské olympijské sny jsou v ohrožení

Pavel Bém | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

10 2008
Pavel Bém byl v souboji o předsednický post v ODS poražen. Zemře tak i myšlenka pražské olympijské kandidatury na rok 2020? Nebo se vytratí do ztracena? I takové scénáře se nabízejí. Vycházejí z jednoduchého předpokladu: Bém je odpůrcem Mirka Topolánka, který vládne. Bém nutně potřebuje pro olympijskou kandidaturu podporu vlády. A tu nyní nejspíš nemůže dostat.

"Máme proto dobrou příležitost s marnými a kontraproduktivními snahami o pražskou olympiádu skončit," prohlásila pražská radní Markéra Reedová. Přesto zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář včera oznámil, že magistrát kandidaturu na rok 2020 neodepsal.

Bez vlády to nepůjde

"Vedení MOV nám dalo najevo, že pokud premiér země kandidaturu nepodporuje, je jakákoli další činnost téměř zbytečná," uvedl Jiří Kejval, který se podílel na kandidatuře Prahy na hry 2016. "MOV požaduje jednotu národního olympijského výboru s vládou – a navíc příslib, že další silná strana, která není u kormidla, kandidaturu toleruje. Nechtějí riskovat, že během přípravy her přijde k moci jiná garnitura, která bude MOV házet klacky pod nohy."

Bém a jeho boj o hry

Srdce her v Letňanech, další sportoviště na Strahově, v Holešovicích nebo třeba na Maninách. To je pražská olympijská vize, jak ji prezentoval primátor Pavel Bém. Už v roce 2003 činovníci ČOV naznačili, že chtějí usilovat o pořádání her. O tři roky později se Praha oficiálně přihlásila ke "zkušební" kandidatuře na hry 2016. V hodnocení komise MOV obsadila mezi sedmi městy šesté místo, porazila jen Baku, a do čtyřčlenného finále voleb nepostoupila. Bém už dříve vyjádřil úmysl kandidovat i na hry v roce 2020, případně 2024.

Dnes odpoledne dojde ke schůzce na nejvyšší úrovni: pražského primátora Béma s Milanem Jiráskem, předsedou ČOV. Budou se dohadovat na dalším postupu.

Společnost Praha olympijská má zatím pokračovat v činnosti, na kterou letos obdržela od magistrátu 25 milionů korun. V této částce byla i dvoumilionová rezerva na utlumený provoz v roce 2009. "Neponese žádné další náklady. Využijeme studie, které máme pro rozvoj města," konstatoval Bém.

Pokud tedy nedojde k okamžitému krachu pražské olympijské vize, nadejde fáze vyčkávání. "Porážka Pavla Béma na kongresu situaci komplikuje," uznal Jirásek.

"Potřebujeme podporu napříč celým politickým spektrem. Proto teď nejspíš nastane pauza. Bude taktické počkat na vývoj událostí v roce 2009. Do té doby definitivní rozhodnutí o kandidatuře asi nepadne." Jaké události má na mysli? Parlamentní volby. A volbu dějiště her pro rok 2016.

Například vítězství Madridu by kandidaturu Prahy na rok 2020 učinilo zbytečnou, protože po Londýnu a Madridu by MOV určitě nepřidělil letní olympiádu potřetí v řadě do Evropy.

Ale také postavit se Chicagu, podporovanému prezidentem Obamou, je takřka sebevražedné.

Jak se vyjádří Paroubek?

Parlamentní volby mohou přivést do čela vlády sociální demokracii. Její předseda Jiří Paroubek dosud nikdy veřejně proti kandidatuře Prahy na hry nevystoupil. "Může ji vzít za svoji, propojit ji s vizí sportovišť pro všechny," naznačil MF DNES jeden z předních činovníků českého olympismu, který nechtěl být jmenován.

"Ale bez ohledu na výsledek voleb nesmí nastat, že jedna politická parta bude bojovat proti druhé.
Za olympiádou musí stát všichni." Na "zkušební" kandidaturu na rok 2016 vydala Praha 70 milionů korun, než v předkole vypadla. Například Tokio do ní vložilo 300 milionů.

"O další kandidatuře teď musí rozhodnout politická reprezentace. My jsme na ČOV přesvědčeni, že pro rozvoj celé země je to přínosná myšlenka," řekl Jiří Zedníček, místopředseda ČOV pro ekonomiku. Klíčovou otázkou je, kolik následovníků mezi politiky najde.

Autoři:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...Najdete na iDNES.cz