Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Bém: Věří, že Praha olympiádu uspořádá

3 2003
Praha - Praha učinila první krok, aby se mohla ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020. Primátor Pavel Bém na čtvrtečním slavnostním večeru při příležitosti 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru oznámil, že česká metropole by ráda v budoucnu olympijské hry pořádala. Za svá slova sklidil spontánní potlesk desítek lidí ve velkém sále pražského Žofína.

"Je to potřetí, kdy se Praha o pořádání olympijských her uchází. Pro pořádání takového sportovního svátku je ale nezbytný nejen entuziasmus, ale i zkušenosti, zdravý rozum a profesionalita," uvedl Bém při svém projevu před členy MOV a
ostatními sportovními i politickými hosty.

Připomněl, že Praha i česká vláda už zkušenosti s pořádáním podobných velkých akcí mají, a vzpomněl na zasedání Mezinárodního měnového fondu a konferenci Severoatlantické aliance.

Bémovu nabídku přivítal i předseda MOV Jacques Rogge. "Jsem rád, že Praha přednesla své zásnuby na pořádání letní olympiády. Možná to stihne do 15. července, kdy končí doba podání přihlášek na olympiádu v roce 2012," řekl Rogge.
S ohledem na Bémovo mládí pak ale připustil, že Praha bude mít ještě čas na přípravu.  S tím souhlasil i primátor. "Je nezbytné vypracovat ekonomické a urbanistické studie, které nám ukážou realističnost a náklady, které by uspořádání podobných her stálo," řekl.

Na podání oficiální kandidatury má Praha podle Béma ještě poměrně hodně času. "Přihlášku bychom podali až v roce 2009 nebo později," uvedl primátor. Přiznal, že jako životní optimista nemůže "ani v této oblasti sdílet přehnané skepse".

Prahu by ale k olympiádě dovedl pravděpodobně jiný primátor, dodal.  Jiné osobnosti českého politického života nicméně vzhlížejí k olympijské kandidatuře Prahy s většími pochybnostmi. Prezident Václav Klaus řekl při červnové návštěvě zasedání pražského zastupitelstva, že "jako Pražan má trochu strach, jestli na tu
olympiádu máme".

Podle primátorova náměstka Jana Bürgermeistera musejí myšlenku pořádat v Praze olympijské hry nejprve přijmout její obyvatelé.

Slavnostního večera se vedle představitelů MOV a členů mezinárodních sportovních delegací zúčastnili i starostové jednotlivých městských částí, ministryně školství Petra Buzková nebo předseda ODS Miroslav Topolánek.

Setkání na Žofíně využili i Jan Ruml a Michael Žantovský, členové Výboru pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi, aby upozornili představitele MOV na trvající porušování lidských práv v Číně. V Pekingu by se měly uskutečnit letní hry v roce 2008.

K slavnostní atmosféře zahrál armádní orchestr skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany a sólisté přezpívali známé české a světové hity jako Škoda lásky a My Fair Lady. K večerní pohodě přispěl i Pavel Bobek a swingový orchestr. 

Pražské primátor Pavel Bém oficiálně oznámil, že by se Praha v budoucnu ráda stala hostitelem olympijských her.

Olympijský večer.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze