Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benda chodí po vesnici s odznakem FBI

12 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - I remíza v dnešním utkání proti Lotyšsku stačí německým hokejistům k tomu, aby postoupili do čtvrtfinálové skupiny olympijského turnaje. Pokud se tak stane, nastoupili by v pátečním zápase proti Česku. "To by pro nás byla obrovská výzva," říká Jan Benda, jehož rodiče i manželka z Čech pocházejí a on sám oblékal dres Slavie i Sparty. V Salt Lake City patří k vůdcům německého týmu a trenér Hans Zach jej střídavě využívá na místě obránce i útočníka.

Hokejový světoběžník
V této nezvyklé roli působil už na posledním světovém šampionátu a u tradice zůstalo i při olympiádě. "Vždyť já jsem vlastně do patnácti let byl obránce, teprve v Kanadě mě předělali na útočníka. A trenér Zach se k tomu vrátil, protože máme v týmu málo zkušených beků. Ti mladí hodně panikaří a Mayr je navíc zraněný," vysvětluje hokejový světoběžník, který se narodil v Belgii, kromě Německa a Česka si zahrál také v juniorských zámořských soutěžích i NHL, působil ve Finsku a nyní spolu s Patrikem Martincem hraje ruskou ligu za Kazaň, hlavní město Tatarstánu.

Po zápasech v Salt Lake City jej vždy čeká lingvistické cvičení, neboť střídavě poskytuje rozhovory v němčině, angličtině a češtině. Jen na ruštinu si ještě netroufá. "Pár slovíček jsem pochytil, ale jinak mi většinu věcí překládá Patrik. Ruštinu měl ve škole a mluví skvěle," popisuje Benda život v Kazani.

Jsi blázen, říkali mu kamarádi
"Když jsem tam odcházel, tak mi kamarádi v Německu říkali, že jsem blázen. Ale nemůžu si stěžovat. Bavil jsem se o tom s Patrikem i tady s Pavlem Paterou a oba mi taky říkali, že když dostanou nabídku, zůstanou tam ještě rok. Stejně tak to vidím i já. A až mi bude čtyřicet, rád bych to ještě zkusil ve Španělsku. Slyšel jsem, že prý v Barceloně mají nějaký klub."

V ruské lize se věnuje především ofenzivní práci a přiznává, že styl německého týmu se mu trochu zajídá. "Já vím, je to dost otravný hokej. Seřadíme se mezi červenou a naší modrou čáru a hlavně bráníme. Ale má to své plody, jak tvrdí trenér Zach. Vždyť Slováci nám gól nedali a Rakušané jen dva při přesilovkách," říká Benda a připomíná, jak jeho tým remízou 2:2 potrápil světové šampiony na mistrovství světa v minulém roce.

Nechci, aby si Jágr ze mě dělal srandu
Trenér Zach mu ovšem slíbil, že do zápasu s Lotyšskem jej opět pustí do útoku. Na tomto postu by Benda rád setrval i v případném zápase proti českému mužstvu. "Nedokáži si představit, že budu hrát obránce a vaši výteční útoční útočníci jako Jágr nebo Reichel si tam ze mě budou dělat srandu," usmívá se.

Benda respektuje sílu českého výběru a považuje jej za hlavního favorita turnaje. "Věřím Čechům, že můžou zopakovat Nagano. Mají tři výborné brankáře, skvělé útočníky a vyrovnané mužstvo. Média sice budou samozřejmě favorizovat Kanadu a Ameriku, ale uvidíme."

Jako všichni sportovci v olympijské vesnici se i Benda musel zvyknout na časté bezpečnostní kontroly. Před několika dny měl se spoluhráči dokonce incident s agenty FBI. "Šli jsme se večer projít. Byla tma, my jsme na sobě měli černé německé bundy a najednou nás zastavili policisté s baterkou. Všechno se vysvětlilo a ještě jsme si vyměnili odznaky. Mám teď jeden od FBI, tak ho nosím po vesnici a tvářím se jako agent."

Německý hokejista Jan Benda při rozhovoru v Salt Lake City.

Autoři:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze