Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benda chodí po vesnici s odznakem FBI

12 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - I remíza v dnešním utkání proti Lotyšsku stačí německým hokejistům k tomu, aby postoupili do čtvrtfinálové skupiny olympijského turnaje. Pokud se tak stane, nastoupili by v pátečním zápase proti Česku. "To by pro nás byla obrovská výzva," říká Jan Benda, jehož rodiče i manželka z Čech pocházejí a on sám oblékal dres Slavie i Sparty. V Salt Lake City patří k vůdcům německého týmu a trenér Hans Zach jej střídavě využívá na místě obránce i útočníka.

Hokejový světoběžník
V této nezvyklé roli působil už na posledním světovém šampionátu a u tradice zůstalo i při olympiádě. "Vždyť já jsem vlastně do patnácti let byl obránce, teprve v Kanadě mě předělali na útočníka. A trenér Zach se k tomu vrátil, protože máme v týmu málo zkušených beků. Ti mladí hodně panikaří a Mayr je navíc zraněný," vysvětluje hokejový světoběžník, který se narodil v Belgii, kromě Německa a Česka si zahrál také v juniorských zámořských soutěžích i NHL, působil ve Finsku a nyní spolu s Patrikem Martincem hraje ruskou ligu za Kazaň, hlavní město Tatarstánu.

Po zápasech v Salt Lake City jej vždy čeká lingvistické cvičení, neboť střídavě poskytuje rozhovory v němčině, angličtině a češtině. Jen na ruštinu si ještě netroufá. "Pár slovíček jsem pochytil, ale jinak mi většinu věcí překládá Patrik. Ruštinu měl ve škole a mluví skvěle," popisuje Benda život v Kazani.

Jsi blázen, říkali mu kamarádi
"Když jsem tam odcházel, tak mi kamarádi v Německu říkali, že jsem blázen. Ale nemůžu si stěžovat. Bavil jsem se o tom s Patrikem i tady s Pavlem Paterou a oba mi taky říkali, že když dostanou nabídku, zůstanou tam ještě rok. Stejně tak to vidím i já. A až mi bude čtyřicet, rád bych to ještě zkusil ve Španělsku. Slyšel jsem, že prý v Barceloně mají nějaký klub."

V ruské lize se věnuje především ofenzivní práci a přiznává, že styl německého týmu se mu trochu zajídá. "Já vím, je to dost otravný hokej. Seřadíme se mezi červenou a naší modrou čáru a hlavně bráníme. Ale má to své plody, jak tvrdí trenér Zach. Vždyť Slováci nám gól nedali a Rakušané jen dva při přesilovkách," říká Benda a připomíná, jak jeho tým remízou 2:2 potrápil světové šampiony na mistrovství světa v minulém roce.

Nechci, aby si Jágr ze mě dělal srandu
Trenér Zach mu ovšem slíbil, že do zápasu s Lotyšskem jej opět pustí do útoku. Na tomto postu by Benda rád setrval i v případném zápase proti českému mužstvu. "Nedokáži si představit, že budu hrát obránce a vaši výteční útoční útočníci jako Jágr nebo Reichel si tam ze mě budou dělat srandu," usmívá se.

Benda respektuje sílu českého výběru a považuje jej za hlavního favorita turnaje. "Věřím Čechům, že můžou zopakovat Nagano. Mají tři výborné brankáře, skvělé útočníky a vyrovnané mužstvo. Média sice budou samozřejmě favorizovat Kanadu a Ameriku, ale uvidíme."

Jako všichni sportovci v olympijské vesnici se i Benda musel zvyknout na časté bezpečnostní kontroly. Před několika dny měl se spoluhráči dokonce incident s agenty FBI. "Šli jsme se večer projít. Byla tma, my jsme na sobě měli černé německé bundy a najednou nás zastavili policisté s baterkou. Všechno se vysvětlilo a ještě jsme si vyměnili odznaky. Mám teď jeden od FBI, tak ho nosím po vesnici a tvářím se jako agent."

Německý hokejista Jan Benda při rozhovoru v Salt Lake City.

Autoři:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz