Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Benjamínek se líčí hodinu a čtvrt.

28 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF Dnes) - Jaká by ta olympiáda mohla být? Velká. Úžasná. Nádherná. Moderní gymnastka Dominika Červenková si před odletem na hry prohlížela obrázky Atén. Ale tak obrovskou jsem si olympiádu vážně nepředstavovala, přiznává. Šestnáctiletá dívka je v českém týmu benjamínkem, nejmladší.

Ve čtvrtek začala víceboj, v jeho polovině byla sedmnáctá. Když cvičila s obručí, roztleskala halu. Škoda, že jí jednou upadla.

"Nebyla to naštěstí hrozná chyba. A míč byl dobrý," hodnotí. Obruč měla oranžovou, na sobě oranžovočerný dres. A stovky flitrů.

"Našívala je paní trenérka. Je to strašná piplačka, zabere tak čtyřicet hodin," říká.
Jediný dres stojí tisíc korun, ke každému ze čtyř náčiní potřebuje jiný. Musí ladit. Třeba k tyrkysové stuze tyrkysový úbor, jinak neobstojí. "Kdyby se mi roztrhl, jsem v průšvihu."

Nalíčená vypadá zdálky starší, než je.
Zblízka pozorujete slečnu ve stále dětském těle, váží pouhých 41 kilogramů. "Před závodem se češu půl hodiny, líčím se tak hodinu a čtvrt." Její oči zdobí modré stíny.

Po vystoupení usedá u pódia, všech 24 gymnastek čeká, až docvičí poslední z nich. To je olympijská specialita. "Mám ráda po sestavě klid, abych si mohla promyslet chyby. Místo toho tady okukuju soupeřky," povídá Červenková a sleduje míčovou ekvilibristiku Rusky Kabajevové, královny soutěže. "Ona je nejlepší. Ohebná, krásný projev. Ale taky je jenom člověk."

Diblík z Českých Budějovic přijel s touhou vetřít se do první patnáctky.
Její čas teprve přijde, moderní gymnastky závodí do pětadvaceti let let. Může stihnout další dvě olympiády.

"Pak bych mohla být trenérkou," plánuje studentka druhého ročníku gymnázia.
Zatím se rozhlíží. V jídelně olympijské vesnice spatří plavce van den Hoogenbanda, zatouží po společné fotografii. "Škoda, nestihla jsem to, odešel," lituje.

Do Atén si přivezla talisman, plyšového psa z Japonska. Když cvičí, sedí pes vedle její trenérky Pokorné.

Nemá jméno, neumí mluvit. Ale kdyby mohl? "Snad by řekl, že to bylo dobré."

Gymnastka Červenková v akci

Autor:


Grafton Recruitment Praha
PRACOVNÍK BOZP A PO - Kostelec nad Černými Lesy

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze