Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beránková s Dlabolou nedali brusle z ruky

6 2002
Salt Lake City - Sportovní dvojice Kateřina Beránková a Otto Dlabola má za sebou první trénink na olympijském ledě. Po třech dnech "na suchu" už byli správně nažhaveni a svou vyhrazenou půlhodinu v tréninkové hale využili dokonale. Zkusili si většinu z nejtěžších prvků z krátkého programu i volné jízdy, vynechali jen trojného twista. Trenér Ivan Rezek se spokojeně usmíval. "Napoprvé to vyšlo skvěle, jen s jednou drobnou chybičkou. Když to takhle půjde dál..." liboval si kouč.

Trénink českého páru mu pozvedl náladu, zato italská dvojice, kterou také trénuje, mu přidělala vrásky. Ruben De Pra totiž při přepravě zavazadel do Salt Lake City přišel o brusle, a to je pro krasobruslaře pohroma. "Každý má jen jeden pár, na který je zvyklý. Na nových bruslích to trvá pár měsíců, než člověk získá takovou jistotu, aby mohl jít do soutěže," vysvětlil Dlabola.

Dodal, že teď v době přísných kontrol na letištích je velký problém vzít si brusle do letadla. "Nechtějí je pustit na palubu. Vidí v nich zbraň, i když nože nejsou zrovna moc ostré. Ale my je tentokrát nedali z ruky," řekl Dlabola.

Při mezipřistání v New Yorku prý sice bezpečnostní agenti dost reptali, vždyť zabavovali i pilníky na nehty a kružítko, ale nad bruslemi nakonec mávli rukou.

Při představě, že mohli dopadnout jako Ital, který za mantinelem nešťastně sledoval sólový trénink své partnerky, bylo českým krasobruslařům horko. Ještě více je překvapila zpráva o zranění Francouzky Sarah Abitbolové, která si přetrhla achillovku. Rozhodně neměli radost z toho, že jim postup o jedno místo v žebříčku tahle spadl do klína.

"To je smůla. Jednak s nimi výborně vycházíme a pak letos chtěli končit. Takhle se určitě loučit nechtějí a příští rok je tu máme znovu," zalitovala Beránková.

Na ledě měla česká dvojice spoustu místa, protože tři ruské páry, které pořadatelé zařadili do jejich tréninkové pětice, ještě do dějiště her nedorazily. "Přijedou až na poslední chvíli. To je pro nás výhoda, alespoň toho víc stihneme," pochvalovala si Beránková. Někdy prý při tréninku na ledě skoro není k hnutí.

"Třeba kanadské a čínské páry si zkoušejí celé jízdy a ostatním pak nezbude moc místa," řekla česká krasobruslařka. "Hodně nepříjemní jsou také Američané, co jezdí v protisměru," doplnil ji Dlabola.

Vysoká nadmořská výška vyvolává u mnoha krasobruslařů obavy, že jim na ledě dojde dech. Američané se kvůli tomu až dosud připravovali v Coloradu Springs ve dvou tisících metrů. Ale první trénink českou dvojici v tomto ohledu trochu uklidnil.

"Dýchalo se mi docela dobře. Po soustředění v Alpách to nebyl až takový rozdíl, i když tam jsme byli jen v osmi stech metrech," řekla Beránková. Víc než výška ji trápila prostorová orientace. "Celá hala je bílá, mantinely i strop, a někdy jsem se v ní trochu ztrácela. V hlavní hale to snad bude lepší," doufá něžnější polovina českého páru.

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze