Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beránková s Dlabolou vybojovali osmé místo

12 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Životního úspěchu dosáhli čestí krasobruslaři Kateřina Beránková a Otto Dlabola. V olympijské soutěži sportovních dvojic skončili na osmém místě, a přestože se proti krátkému programu o jednu příčku propadli, nijak si nestěžovali. "Jsme rádi, že jsme se udrželi v elitní desítce a myslím, že jsme zajeli jednu z nejlepších volných jízd v životě," radovala se Kateřina Beránková. Zlato získal ruský pár Běrežná - Sicharulidze, kteří těsně porazili Kanaďany Saleovou s Pelletierem. Třetí místo obsadili Čínané Süe Šen a Čao Chung-po.

Přitom rozjížďka k přílišnému optimismu nesváděla, Otto Dlabola si netroufl ani na jeden trojitý skok. Jako by v něm atmosféra olympijského závodu i bouřlivé prostředí zaplněné haly Ice Centre vzbuzovaly respekt. "Podobná věc se mu přihodila na mistrovství republiky i na evropském šampionátu. On však ví, že jakmile se pustí hudba, tak musí skočit. A potom do toho šel," popisovala stav svého partnera na ledě i v životě drobná krasobruslařka. "Lepší dvoják, než sebou švihnout v rozjíždce, protože každý pád člověka rozhodí," poznamenal Otto Dlabola.

Pak už se český pár chystal na možná dosud nejdůležitější vystoupení svého života. "Ze začátku se šetřete," udílel poslední pokyny trenér Ivan Rezek. "Volná jízda je dlouhá a nevěděli jsme, jak zapůsobí nezvyklá nadmořská výška," vysvětloval poté. Jeho svěřenci se rozjeli a oddali se podmanivým tónům skladby mexického klavíristy Raula Di Blasia. Publikum brzy vycítilo jejich záměr a kaskáda skoků jej přinutila k ovacím.

Pak přišlo kritické místo, Dlabola nezvládl trojitý toeloop a poroučel k ledu. "Ostatní dělali také chyby, říkal jsem si, že musíme hlavně udělat zvedačky, které nezkazí nikdo a hody, což se podařilo," podotkl osmadvacetiletý rodák z Jaroměře.

Dalších výraznějších zaváhání se vyvarovali a začínali tušit, že svou patnáctou příčku z předchozích ZOH v Naganu vylepší výrazným způsobem. Nakonec se před ně probila pouze ostřílená polská dvojice Dorota Zagorská, Mariusz Siudek. "Za osmé místo jsme hrozně rádi. Říkal jsem si, že nás Poláci přeskočí," přiznal Otto Dlabola.

Po letošní páté příčce na evropském šampionátu v Lausanne dosáhla česká sportovní dvojice dalšího skvostného úspěchu a pronikla mezi vybranou světovou smetánku. "Dostali jsme se do rozjížďky, v níž už měly všechny páry medaile z mistrovství světa nebo Evropy," upozornil Dlabola. "A inkasovat v olympijské soutěži známky 5,4, to už něco znamená," pochvaloval si Rezek.

Otevírá se před nimi zářivá budoucnost, nakročili si zase o stupínek výš. "Nic to neznamená, jedeme dál," odmítl usínaní na vavřínech český kouč. "Každopádně chceme ještě pokračovat," souhlasila Beránková, i když připustila, že úvahy o konci kariéry jejich hlavami proběhly, když se potýkala se zraněním kotníku. "Ale když nám teď sezona tak dobře vychází...? Příští rok chceme do jízdy zařadit ještě jeden axel a jízdu musíme trochu přeházet," plánovala si.

Teď se chystají oslavovat a bouchnout šampaňské. "Jenom doufám, že při místní prohibici najdeme nějaký otevřený liquer store," usmála se Kateřina Beránková, která si další pohodové chvíle slibuje od 14. února, dne svatého Valentýna. "Svatý Valentýn," vzpomněl si Otto Dlabola. "Ještě vůbec nevím, co koupím, musím něco sehnat," přibyl mu další úkol.


Výsledky - sportovní dvojice:
1. Běrežná, Sicharulidze (Rus.) 1,5 b., 2. Saleová, Pelletier (Kan.) 3,0, 3. Süe Šen, Čao Chung-po (Čína) 4,5, 4. Totmjaninová, Marinin (Rus.) 6,0, 5. Inaová, Zimmerman (USA) 7,5, 6. Petrovová, Tichonov (Rus.) 9,0, 7. Zagorská, Siudek (Pol.) 11,0, 8. Beránková, Dlabola (ČR) 11,5, 9. Čching Pchang, Ťian Tchung (Čína) 14,0, 10. Lariviereová, Faustino (Kan.) 16,5, ...17. Beständigová, Beständig (SR) 25,5. 

Ruský pár Totmjaninová - Marinin skončil v soutěži sportovních dvojic na čtvrtém místě.

To bylo radosti, když krasobruslař Sichariludze zjistil, kolik bodů mu spolu s partnerkou Běrežnou nadělili rozhodčí.

O jednu příčku si sice oproti krátkému programu pohoršili krasobruslaři Beránková s Dlabolou, přesto osmým místem dosáhli životního výsledku.

Skvělý výkon ve volné jízdě podala především Kateřina Beránková, Otto Dlabola lehce zaváhal při trojitém toeloopu.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz