Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berdych porazil soupeře i nepřítele

16 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hru přerušila igelitová taška, která se pomalu vznášela na kurtem. Jindy se zase zbůhdarma napálený míček z velké výšky nečekaně vrátil do hřiště a skvělý úder pro změnu utekl do zámezí. I takové situace přináší olympijský tenisový turnaj narušovaný silným větrem. "Vítr je největší nepřítel tenisu," říkal český tenista Tomáš Berdych. On dokázal větrnou krizi překonat a vyřadil Němce Mayera.

"V takových podmínkách se smazávají rozdíly mezi soupeři, často rozhoduje štěstí a náhoda," přiznal Berdych, jehož ve druhém kole s největší pravděpodobností čeká turnajová jednička Roger Federer ze Švýcarska.

Není tedy na čase vzývat vítr, aby utlumil i Federerovo mistrovství? "A víte, že bych to ani nechtěl," řekne Berdych po krátkém váhání.

Ví, že proti světové jedničce moc šancí nemá, ale chce se s ní utkat v důstojných podmínkách. "Může to být hezký zážitek. Zřejmě se bude hrát na centrálním dvorci, tak bych si to chtěl užít. A k tomu se vítr nehodí."

Federova forma budí respekt, a český vyzyvatel si toho je vědom. "Je to nejlepší hráč světa, vyhrává teď všude, kam přijede," uznává Berdych.

"Ale v tenisu je možné všechno. Může se stát, že s ním prohraju dvakrát jedna šest, ale třeba se Federer špatně vyspí, a já ho ve třech setech porazím," zasní se osmnáctiletý sympaťák.

Proti Federerovi by však mladíkovi jistě neprošel takový výpadek, jaký jej potkal v dnešním souboji s Mayerem. V úvodu druhého setu se nechal vyvést z klidu silným větrem, zbytečně ztratil vlastní podání a dost si tím zkomplikoval život.

"Je těžké vydržet v takových podmínkách celé dva sety plně koncentrovaný. Vítr mě na chvíli vyvedl z míry," přiznal Berdych.

Zachovat klid ve chvíli, kdy si hráč při servisu nadhodí míček, a poryv větru mu ho odfoukne, to vyžaduje hodně chladnokrevnou povahu.

Berdych se však neudržel a občas na kurtu vztekle zakřičel.

"Kde to jsem, no kde?!" ptal se sám sebe, když mu vítr překazil promyšlený úder. V jiném momentu si nahlas ulevoval: "Je to jen o štěstí."

"Někdy člověku takové chování pomůže, aby ze sebe shodil napětí, ale nemůžu tam křičet pořád, protože to nevypadá dobře," uznal sebekriticky.

Krizi překonal. Vsadil na klid, a navíc mu pomohlo, že se incidentem s rozhodčím nechal rozhodit jeho soupeř.

"Říkal jsem si, že nemám co ztratit. I když jsem prohrál svůj servis, hrozilo mi jen to, že se zápas protáhne do třetího setu. Nestresoval jsem se, a ono to vyšlo," říká.

Mayera rozhodila dvojchyba, když podával na vítězství v setu a čárová rozhodčí mu dvakrát po sobě ohlásila chybu nohou, přešlap. "Je to těžká situace. Hráč sám nemůže sledovat, kam přesně šlape, protože se musí koncentrovat na podání. A to potom lehce cítí křivdu," chápe Berdych svého protivníka. Nacvičený pohyb a odměřené krůčky může změnit vítr. "Trochu odfoukne míček, a hráč udělá malý krůček dopředu."

Zápas se najednou rychle obrátil a směřoval k předčasnému konci. Z nepříznivého stavu 2:5 Berdych ve chvilce otočil na 6:5 a za stavu 40:0 měl první ze tří mečbolů. "Vše běželo, jak mělo. Servisem jsem soupeře zatlačil a měl jsem nahráno na smeč, jenže míček se ve větru zastavil a já jsem ho podběhl," vrací se Berdych ještě jednou k tenisovému nepříteli větru.

Koncovka se tím trochu protáhla, ale na pátý mečbol už Berdych svůj úkol zakončil. Zvítězil nad oběma protivníky: nad soupeřem Mayerem i nepřítelem větrem.Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz