Berdych zvládl drama. Je ve čtvrtfinále

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dalšího nasazeného hráče poslal z olympijských her domů český tenista Tomáš Berdych. Po světové jedničce Rogeru Federerovi ve středu večer vyřadil i turnajovou patnáctku Tommyho Robreda ze Španělska ve třech setech 7:6 (2), 4:6, a 8:6. Ve čtvrtfinále se utká s nenasazeným Taylorem Dentem z USA.

Vyrovnanou partii český tenista rozhodl zničujícím finišem. Poprvé v utkání prolomil soupeřovo podání, a hned čistou hrou. V posledních třech hrách ztratil jediný míč, a nakonec utkání uzavřel esem.

"Při soupeřově podání podání se sešla řada okolností. Robredo třikrát nedal první podání, mě se podařil return, a on udělal dvě chyby, které při svém podání za celé tři sety neudělal," popisoval český tenista rozhodující okamžiky.

"Robredo hrál úplně jinak než Federer, výborně servíroval a dokázal udržet míč ve hře. Bylo to hodně vyčerpávající," poznamenal tenista.

Utkání se začalo hrát pod žhavým sluncem a protáhlo se až do večera, kdy už slunce zmizelo za obzorem a rozsvítilo se umělé osvětlení. Zápas se však bez ohledu na tyto vnější vlivy vyvíjel bez větších výkyvů pořád stejně.

Oba soupeři si drželi svůj servis, každý dopustil průlom pouze jednou za zápas. Berdych však na svoji stranu strhnul i tie-breakovou koncovku prvního setu, a tak se v konečném součtu stal vítězem.

Pavouk závěrečné části turnaje

       
Berdych      
T. Dent  
   
Moya  
Massu  
   
Fish  
Južnyj
   
Grosjean    
F. Gonzalez    
       

V prvním setu měli k průlomu soupeřova podání oba hráči po jedné příležitosti. Berdychův brejkbol za stavu 5:4 byl současně i setbolem. Španělský tenista však dokázal otočit a v další hře sám sahal po úspěchu.

Rozhodl však až tie-break, který českému tenistovi vyšel báječně. Uspěl při prvních dvou Robredových servisech a vedl 3:0. Za chvíli už proměnil první setbol a vyhrál 7:2.

Druhý set už už spěl také ke zkrácené hře, když ho Španěl vítězstvím při Berdychově podání ukončil. Českého tenistu v těchto chvílích opustil jinak skvělý servis. Místo rychlého ukončení výměny tak musel absolvovat několik dlouhých meziher, které ukončil vlastní chybou.

Rozhodující třetí set byl velmi dlouho vyrovnaný, přetahovanou v jednotlivých gamech vždy vyhrál podávající. Až ve třinácté hře sebral Berdych soupeři servis, a to dokonce čistou hrou! Následně podával na vítězství v zápase a nezaváhal. Utkání ukončil esem.

"Bylo to zase o kolo dál, takže to se cení jako lepší výsledek a větší úspěch než včerejší postup přes Federera," domnívá se Tomáš Berdych.

Hned ve čtvrtek kolem 17. hodiny středoevropského letního času nastoupí Berdych proti 29. hráči světa Dentovi z USA. "Zase to bude úplně odlišný styl oproti hráčům, se kterými jsem se teď utkával. Američan hraje velice nátlakovou hru, snaží se po každém servisu chodit na síť a vyvíjí na protihráče tlak i při returnu, když se snaží nabíhat hodně míčů. Bude to psychicky i herně další hrozně náročné utkání," očekává Tomáš Berdych.

Vítěz se dostane mezi nejlepší čtyři hráče olympijského turnaje, ale medaili mu to ještě nezaručí. Tenisté budou hrát v Aténách i utkání o bronz.

Tomáš Berdych v utkání s Tommym Robredem.

Tomáš BerdychNejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz