Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běžce na lyžích Razýma utěšovala po sprintu přítelkyně. Marně...

Český běžec na lyžích Aleš Razým při kvalifikačním sprintovém závodu v olympijském středisku Laura Cross Country. (11. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2014
Krasnaja Poljana (Od naší zpravodajky) - Zranil se a nepostoupil z kvalifikace. Jedinou útěchu měl Aleš Razým po kvalifikaci sprintu, v cíli ho čekala přítelkyně Šárka Sudová. Coby mluvčí Svazu lyžařů stála v mixzóně. Na krku novinářskou akreditaci, na předloktí modrý rukáv, který ji opravňuje k přístupu do speciálně vymezené zóny pro sportovce.

Když u něj v úterý postávala v průběhu kvalifikace, tušila: V dobré náladě to asi neproběhne. Sedmadvacetiletý sprinter se už několik dnů potýká se zraněním, které si přivodil pod pěti kruhy – navíc tak trochu kuriózně.

Před úvodním tréninkem na olympijských tratích v areálu Laura uklouzl a poranil si patu a achilovku.  "Uklouzl jsem na schodech, které ještě nebyly ošetřené. Vrazil jsem si nohu mezi schody a odnesla to pata a achilovka.“

Několik dnů netrénoval a do kvalifikace nastoupil se zatejpovanou nohou. "Mám podpěru na místě, kde mě to bolí, aby se ho bota nedotýkala. Úplně zahojené to není,“ přiznal.

V mokrém sněhu se na náročných kopcovitých tratích, kde se spousta lyžařů nevyhnula tvrdým pádům, trápil. "Rozjel jsem si to, jak jsem chtěl, aby to bylo dost rychlý, ale ne přepálený. Není to trať, kterou bych mohl vydržet bezhlavě od začátku do cíle. Přišlo mi, že jsem udělal, co jsem mohl,“ říkal.

Fotogalerie

Zklamání však neutajil. Do vyřazovacích bojů neproklouzl, skončil až na 49.  místě. "Je to slabina,“ přiznal před novináři. Už byl i docela vydýchaný, převlečený, lehce zklidněný. Přítelkyně Šárka "pochytala“ v cíli ty okamžité emoce. A nadšená  nebyla.

Podle způsobu mluvy velice rychle identifikuje psychické rozpoložení svého milého. "Obvykle přede mnou sprostý nebývá, ale když je naštvaný, nadává hodně.“

Po dojezdu kvalifikace si proto Sudová říkala: Někdy opravdu není nejlepší být "první na ráně“. Razým totiž byl... "Hodně sprostej. Radši bych se klidila z cesty,“ řekla 28letá bývalá akrobatická lyžařka.

Už podruhé se dostala v Soči v cíli do emotivní situace, před několika dny vyzvedávala po finále v mixzóně sestru Nikolu Sudovou, devátou v soutěži boulařek.

Před čtyřmi lety se přitom všichni tři sešli pod pěti kruhy také. Tehdy ještě mladší ze sester Sudových závodila.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze