Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Běžci odmítají hon na čarodějnice

21 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Utichly emoce, viník je z olympiády doma, svět žije novými událostmi. I český olympijský mikrosvět má svá nová témata k diskusi - hokej, Valentu, skokanská družstva... Ostudu se špatně nahlášeným jménem finišmana štafety vytěsňují ze své mysli i běžci na lyžích. "Aféra mě nerozhodila," tvrdí stříbrný medailista Lukáš Bauer.

Také trenér českých běžců Miroslav Petrásek, jehož v neděli průšvih rozpálil do běla, už na vše nahlíží s nadhledem. "Emoce, které kolem toho vznikly, jsou přehnaně velké," uvedl kouč v pondělí večer.

Dále čtěte: Kvůli štafetě se kameny hledat nemusí 

Na jedné straně vidí neodpustitelnou chybu manažera Květoslava Žalčíka, jenž nahlásil špatné složení štafety a zmařil závodníkům šanci na životní boj o medaili, a současně vnímá i zoufalou situaci, v níž se viník ocitl. "Nechceme pořádat hon na čarodějnice," tvrdí.

"Květoš léta pro tým odváděl maximum. Žil myšlenkou, že štafeta jednou získá medaili a vyrovná se generaci Korunky či mého bráchy. Teď to vlastní chybou zkazil, je mi ho líto a doufám, že bude moci dál pracovat pro české lyžování."

Je to odpuštění? "Ta chyba je neomluvitelná, ale k přehmatům dochází i jinde. Rusky běžely kvůli špatné přihlášce štafetu v jiném pořadí, slovenští hokejisté neměli na soupisce Stümpela...," říká Petrásek.

Květoslav Žalčík byl krátce po závodě vyloučen z olympijské výpravy a včera se vrátil z italských hor domů.

"Až po odjezdu ze stadionu jsem se dozvěděl, že odjíždí, tak jsem mu alespoň večer zavolal," řekl v on-line rozhovoru pro iDNES běžec Lukáš Bauer. Bezprostředně po závodě se dokonce snažil Žalčíka před novináři krýt a tvářil se, že nahrazení Šperla ve štafetě Kožíškem mohlo být taktickým záměrem.

Memento zůstává

Memento však zůstává. Tým s velkými nadějemi se na posledním úseku propadl ze čtvrtého místa na deváté a na povrch vyplynuly i další problémy. Nelze vše hodit jen na manažerovu hlavu.

"Určitě se z toho poučíme," tvrdí Petrásek. "Pokud zůstanu u reprezentace, tak budu prosazovat, aby štafeta byla opravdovým týmem, se kterým budou závodem žít i náhradníci."

To se v neděli nestalo. Dušan Kožíšek se členem týmu necítil a na závod se nechystal ani jako divák.

"Roli náhradníka neunesl, bral to jako křivdu," zlobí se trenér. Naopak vyzdvihuje Milana Šperla, který Žalčíkovou chybou z týmu vypadl. "On ukázal, jak by měl vypadat přístup náhradníka. Přes obrovskou křivdu, která ho potkala, se zapojil do příprav na závod a testoval pro Kožíška lyže..."

Běžci se prý vybouřili v neděli ráno, hned jak se o průšvihu dozvěděli. Večerní debaty nad rozlitým mlékem prý už neměly cenu. "Lyžování je individuální sport se vším všudy, kluci mají každý svůj program přípravy na další závody."

Ani na "kdyby" si nechce hrát. "Jak bychom dopadli? Takhle se nedá přemýšlet. Asi nejvíce o tom musí uvažovat Milan Šperl, pro kterého to bylo největší zklamání. Pět šest let sní o tom, že bude finišmanem štafety ve velkém závodě a že bude bojovat o medaili. Teď se mu to mělo splnit a administrativní chybou o to přišel. Je to moc smutný příběh, ale vlastně nevím, koho mi je víc líto, jestli Milana nebo Květoše..."

Noviny trenér raději nečetl

Pondělní noviny trenér Petrásek raději nečetl, ani ohlasy rozzlobených fanoušků znát nepotřeboval. "Ale od bratra vím, že to bylo doma ostré," říká.

S přehnanou kritikou nesouhlasí, ale svým způsobem ji chápe. "Jsme na olympiádě, a tady je všechno vnímání silněji," uvědomuje si. Emoce jsou předimenzované. Úspěch je extrémně oslavován a neúspěch je stejně intenzivně pranýřován.

"Je to trochu velké bublina, která už by měla splasknout. Život jde dál a my se potřebujeme soustředit na další závody," žádá trenér.Najdete na iDNES.czmobilní verze