Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běžec Šneberger zkusí atakovat limit na OH

2 2004
Praha - Běžec Michal Šneberger dokázal jako první Čech v historii pokořil pod střechou hranici tří minut a 39 sekund a časem 3:38,98 překonal o 36 setin letitý rekord Radima Kunčického v běhu na 1500 metrů. V roce 1989, kdy se Kunčičcký do tabulek zapsal, bylo Šnebergerovi teprve deset let.

Už ve středu v Erfurtu cítil, že má formu - časem 1:49,10 minuty si vytvořil osobní rekord na osmistovce. "A to jsem běžel sólo. Myslím, že to může být ještě lepší," řekl Šneberger.

Sobotním časem o více než tři sekundy pokořil limit pro účast na halové mistrovství světa, jež se koná první březnový víkend v Budapešti. Právě tam chce rodák z Dobřan napravit loňský halový nezdar.

"Myslím, že jsem loni měl podobnou fazónu, ale nebyl vhodný závod a v Birminghamu mi to nevyšlo, chytil jsem pomalý rozběh," vzpomínal na loňský světový šampionát, kde vypadl v rozběhu a obsadil v času o téměř deset sekund horším až 21. místo.

Letos už má víc zkušeností a stejnou chybu prý neudělá. "Budu to brát jinak, jestli se poběží pomaleji, tak to vezmu dopředu. Snad nebudu v prvním běhu, kdy to je vždycky loterie," plánoval semifinalista loňského MS v Paříži.

Svěřenec Josefa Vedry dává přednost halové sezoně. "V ní mám větší šance než pod otevřeným nebem," mínil pátý muž z halového mistrovství Evropy v roce 2002. Loni v Paříži si stěžoval, že mu v závěru vždycky docházejí síly. "V sobotu jsem běžel poslední třístovku o dvě sekundy rychleji než loni. Ještě to ale musím vypilovat," prohlásil.

Šneberger nepatří mezi atlety, kteří se na zimu stěhují do teplých krajů, kde získávají základ formy před sezonou. Letos byl pouze na horách na šumavském Zadově a kvůli rozdílnému povrchu střídal haly na Strahově a ve Stromovce.

"Bojím se toho střídání teplot a přechodů do zimního počasí tady doma. Lepší je být zdravý," vysvětlil mílař. Letošní příprava byla podobná té loňské, jen odběhal více tempových úseků. "Ani jsme neuvažovali, že bychom jeli do tepla," pravil.

V hale je nyní nejlepší, pod otevřeným nebem mu patří třetí místo v historii mezi českými patnáctistovkaři. A jeho velkým snem je olympiáda v Aténách. Jediným jeho zahraničním startem před HMS v Budapešti bude 15. února mítink v Karlsruhe a pak poběží na domácím šampionátu v Praze.

"Hala prý přidává dvě až tři sekundy k výkonu venku, takže bych limit do Atén měl splnit," komentoval Šneberger potřebný výkon 3:38,00 sekundy, což je mírnější z limitů. "Chtěl bych to ale zkusit už v hale Karlsruhe, abych měl klid," plánoval.

Loni tento výkon zaběhl, na červnové Zlaté tretře v Ostravě předvedl osobní rekord 3:37,10 minuty. Musí to však potvrdit i letos, kdy se počítají i halové výkony. S limitem B může do Atén pouze jeden atlet, ale další kvalitní mílař v republice není.

Autoři: ,


Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz