Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Běžecké sprinty ovládli Björgenová a Krjukov. Češi vypadli už v kvalifikaci

VÍTĚZ. Ruský lyžař Nikita Krjukov se raduje z vítězství v individuálním sprintu mužů. | foto: AP

18 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Triumfem Norky a Rusa skončily sprinty klasickou technikou. Mezi ženami se z olympjiského zlata radovala Marit Björgenová, mužům vládl Nikita Krjukov, který udolal krajana Alexandra Panžinského. České trio Eva Nývltová, Dušan Kožíšek a Aleš Razým skončilo své snažení už v kvalifikacích.

Za Björgenovou se v cíli srovnaly další hvězdy světového běhu na lyžích: Polka Justyna Kowalczyková vybojovala stříbro a Petra Majdičová.ze Slovinska bere bronz, přestože její start ve vyřazovacích závodech byl dlouho v ohrožení.

Jedna z hlavních favoritek ženských sprintů totiž už v tréninku ošklivě spadla ze srázu. Kvalifikaci absolvovala na 19. pozici. Po závodě se však s bolestivou grimasou držela za bok.

Ani oslavy třetího místa Majdičová neužila. Za cílovou páskou finálové jízdy se zřítila do sněhu a hned poté se ocitla v péči lékařů. Třicetiletá Slovinka byla i hlavní postavou květinového ceremoniálu, ke kterému dorazila kulhající a s oporou svého trenéra. Podezření na zlomeninu žeber stále trvá.

HRDINKA. Slovinskou lyžařku Petru Majdičovou nezastavil na cestě k bronzové medaili ani nepříjemný pád v kvalifikaci.

HRDINKA. Slovinskou lyžařku Petru Majdičovou nezastavil na cestě k bronzové medaili ani nepříjemný pád v kvalifikaci.

Rusové vládli závodu mužů

Naopak závod mužů skončil ohromným překvapením. Ruské Duo Nikita Krjukov - Alexandr Panžinskij ujelo zbytku světa takřka o deset vteřin. Ve fotofiniši se nakonec radoval první jmenovaný.

Závodu zprvu kraloval dvacetiletý vítěz kvalifikace Panžinskij, který v polovině trati nasadil k trháku, Jediný, kdo se jej udržel, byl Krjukov. Závěrečné stovky metrů pak byly soubojem tělo na tělo.

Bronz získal Nor Petter Northug, když na čtvrtou příčku odsunul krajana Olu Vigena Hattestada, mistra světa z Liberce. Třetí z norských účastníků finále - Öystein Pettersen - během závodu upadl a dojel na posledním šestém místě.

Smolařce Nývltové postupy těsně unikají

O tři místa utekla finálová třicítka Evě Nývltové, na postupové místo jí scházelo 52 setin sekundy. "Co k tomu říct? Vždycky mi kousek chybí," litovala čtyřiadvacetiletá běžkyně, která už letos byla ve Světovém poháru dvakrát jednatřicátá.

"Strašně se mi nepovedl první závod, teď už se mi jelo mnohem lépe," hledala útěchu v solidním výkonu.

Mezi muži oba specialisté Kožíšek s Razýmem mají mnohem raději závody volnou technikou. Klasickým stylem se z kvalifikace do závodu nedostali.

"Bohužel se potvrdil pokles formy, se kterým bojuji od prvního závodu sezony," přiznal čtyřiačtyřicátý muž kvalifikace Aleš Razým. "V nohách mi chybí síla, rukama všechno neutáhnu."

Dušan Kožíšek sice tajně doufal v účast mezi nejlepšími, ale věděl, že velké šance nemá. Nakonec obsadil 35. pozici, na postup ztratil necelou vteřinu.

"Ve startovní listině jsem viděl pětačtyřicet lidí, kteří mohou postoupit. Z nich jsem deset porazil, ale to k postupu nestačilo. Bohužel, musím ještě klasický sprint více trénovat," uznal sedmadvacetiletý běžec, pro něhož bude hlavním závodem na olympiádě týmový sprint.

Běh na lyžích - individuální sprinty

Muži - sprint klasickou technikou (1,6 km):
1. Krjukov 3:36,3, 2. Panžinskij (oba Rus.) stejný čas, 3. Northug -9,2, 4. Hattestad (oba Nor.) -13,7, 5. Poltaranin (Kaz.) -18,1, 6. Pettersen (Nor.) -1:19,9, ...35. Kožíšek, 44. Razým (oba ČR) - nepostoupili z kvalifikace.

Ženy - sprint klasickou technikou (1,6 km):
1. Björgenová (Nor.) 3:39,2, 2. Kowalczyková (Pol.) -1,1, 3. Majdičová (Slovin.) -1,8, 4. Olssonová (Švéd.) -2,5, 5. Genuinová (It.) -9,9, 6. Brunová-Lieová (Nor.) -12,3, ...33. Nývltová (ČR) - nepostoupila z kvalifikace.Najdete na iDNES.czmobilní verze