Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Běžecký pár se jde porvat o medaili. Bude to stres, tuší Kožíšek

Dušan Kožíšek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

22 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dvě medaile už má Dušan Kožíšek ze světových šampionátů, a teď chce uspět i na olympiádě. "Chci medaili, ale bude to strašně náročné," tuší. Svůj oblíbený závod, sprint dvojčlenných týmů volnou technikou, pojede společně s Martinem Koukalem už v pondělí.

"Moc se netěším, asi to bude dost stresující a náročné psychicky i fyzicky," obává se sedmadvacetiletý běžec. "Hrozí tolik kolizí a problémů, že na to radši ani nemyslím."

Pro oba české závodníky bude týmový sprint hlavním představením na olympiádě a oba budou mít už i co napravovat. Kožíšek nepostoupil z kvalifikace v individuálním sprintu, Koukal v sobotu vzdal skiatlon.

Zprávy

ve vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

Oba závodníky však potrápily závody klasickou technikou, spolu budou v pondělí bruslit. "Všechny skejtové sprinty letos jeli dobře, tak věřím, že budou zlobit," řekl trenér Miroslav Petrásek. "Při troše štěstí naši můžou bojovat o první šestku a výš."

"Doufám, že se ta námaha a dřina nějak zúročí a dobře to dopadne. Medaili chci za každou cenu," říká sedmadvacetiletý Kožíšek.

Na stupních vítězů už po týmovém sprintu stál dvakrát, na MS v roce 2005 v Oberstdorfu získal bronz společně s Koukalem, o dva roky později medaili obhájil v Sapporu ve dvojici se Šperlem.

"Myslím, že jsme už braní jako jedni z medailových aspirantů a tlak je o to větší. Lepší je nastupovat jako outsider a překvapit než startovat jako eso, a potom vyhořet."

"Koukalovi říkám Encyklopedie"

Dokud měli před sebou jiné závody, o sprintu se Kožíšek s Koukalem moc nebavili. "Občas něco prohodíme, ale moc to neřešíme. Jen mi Martin průběžně hlásí, koho nasazují ostatní státy," líčí Kožíšek.

Zprávy od soupeřů jen zvyšují Kožíškův respekt. "Na startu bude velká konkurence, a to i ze zemí, se kterými se v týmovém sprintu dřív nepočítalo. Martin říkal, že třeba za Švýcarsko má jet Cologna, který může v náročném profilu podat supervýkon," říká bývalý sdruženář, který mezi největší soupeře řadí Rusko, Norsko, Švédsko a Itálii. "Překvapit můžou i další, třeba Kanada, Kazachstán, Švýcarsko... Sprint dvojic je závod velikých možností."

Čerstvých informací má Koukal prý stále dostatek. "Martin má spoustu kontaktů a kamarádů. Rád si povídá, někdy až moc, a lidi pak před ním utíkají," směje se Kožíšek. "Zakecat se s Martinem může být na dlouho, ale aspoň ví, kde kdo byl, co dělal, kdo je nemocný, kdo pojede... Má ohromný přehled, říkám mu Encyklopedie."Najdete na iDNES.czmobilní verze