Chcete v olympijském Soči do hlediště? Tak si zapněte mobil i foťák

Policisté v Soči při kontrole dokumentů. | foto: Reuters

30 2014
Při vstupu do divadla či kina pravidelně zní: Vypněte si své mobilní telefony, prosím. Při vstupu do největšího "sportovního divadla" v olympijském Soči bude ovšem příkaz přesně opačný. "Sportovci, fanoušci, novináři. U vstupů musíte mít nabité mobily, notebooky, foťáky. Před ostrahou musí být zapnuté," uvedl na twitterovém účtu Český olympijský výbor.

Je to další z mnoha bezpečnostních opatření, jimiž se Rusové snaží zajistit na Kavkazu bezpečné hry. Elektronická zařízení totiž mohou být - tak jako řada dalších věcí - zneužita teroristy. Pokud tedy bude kontrola důsledná a někomu se zrovna vybije mobilní telefon, může to být problém.

A podle zpráv ze Soči zatím důslednost nechybí. Třeba dva novináři francouzské agentury AFP vyprávěli, že za tři dny zažili "několik tuctů kontrol" kvůli videozařízením. Po jednom z nich policista požadoval speciální povolení na profesionální fotoaparát. To žurnalistům garantuje pouhá akreditace, jenže došlo na situaci jako z Gogola.

Policista, jenž povolení vyžadoval, neuměl anglicky. Novinář, který se logicky hájil, zase nemluvil rusky. Situaci vyřešil až jazykově vybavenější strážce pořádku, který se následně omluvil: "Starší kolega bohužel nerozuměl, kdo jste."

Budou-li organizátoři na pravidle zapnutých přístrojů trvat - a dá se čekat, že kvůli hrozbám budou obezřetní na maximum - může to znamenat výrazné fronty. Třeba na olympiádě v Atlantě 1996 byly při prvním kole zlatého závodu Štěpánky Hilgertové tribuny poloprázdné: pořadatelé tehdy kvůli výbuchu bomby zvolili stejný princip, a diváci se tak kvůli zpřísněným kontrolám prostě na sportoviště nestihli dostat včas.

"Je to opravdu hodně tvrdé," řekl o režimu v Soči jeho obyvatel Igor Mitrofanov. "Ale všechno musí proběhnout v pořádku."

Hrdost Rusů se u rezidentů lázeňského města mísí s pocitem, zda olympiáda nenese příliš velká omezení. "Já tvrdím: raději ať je toho příliš hodně než příliš málo," uvedla Julia Rušopkinová. Snad to bude k bezpečnosti stačit.

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro už vlaje česká vlajka

Čeští sportovci sledují slavnostní vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici.

VIDEO Více než padesát českých sportovců si nenechalo ujít tradiční slavnostní ceremoniál, během nějž...

Dobročinná aukce: zlatá bunda a snowboard Samkové vynesly 200 tisíc

Medailoví členové českého olympijského týmu věnovali část své olympijské

VIDEO Zimní olympijské hry v Soči byly z českého pohledu výjimečné a pár lidem zůstane výjimečná...Najdete na iDNES.cz