Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete v olympijském Soči do hlediště? Tak si zapněte mobil i foťák

Policisté v Soči při kontrole dokumentů. | foto: Reuters

30 2014
Při vstupu do divadla či kina pravidelně zní: Vypněte si své mobilní telefony, prosím. Při vstupu do největšího "sportovního divadla" v olympijském Soči bude ovšem příkaz přesně opačný. "Sportovci, fanoušci, novináři. U vstupů musíte mít nabité mobily, notebooky, foťáky. Před ostrahou musí být zapnuté," uvedl na twitterovém účtu Český olympijský výbor.

Je to další z mnoha bezpečnostních opatření, jimiž se Rusové snaží zajistit na Kavkazu bezpečné hry. Elektronická zařízení totiž mohou být - tak jako řada dalších věcí - zneužita teroristy. Pokud tedy bude kontrola důsledná a někomu se zrovna vybije mobilní telefon, může to být problém.

A podle zpráv ze Soči zatím důslednost nechybí. Třeba dva novináři francouzské agentury AFP vyprávěli, že za tři dny zažili "několik tuctů kontrol" kvůli videozařízením. Po jednom z nich policista požadoval speciální povolení na profesionální fotoaparát. To žurnalistům garantuje pouhá akreditace, jenže došlo na situaci jako z Gogola.

Policista, jenž povolení vyžadoval, neuměl anglicky. Novinář, který se logicky hájil, zase nemluvil rusky. Situaci vyřešil až jazykově vybavenější strážce pořádku, který se následně omluvil: "Starší kolega bohužel nerozuměl, kdo jste."

Budou-li organizátoři na pravidle zapnutých přístrojů trvat - a dá se čekat, že kvůli hrozbám budou obezřetní na maximum - může to znamenat výrazné fronty. Třeba na olympiádě v Atlantě 1996 byly při prvním kole zlatého závodu Štěpánky Hilgertové tribuny poloprázdné: pořadatelé tehdy kvůli výbuchu bomby zvolili stejný princip, a diváci se tak kvůli zpřísněným kontrolám prostě na sportoviště nestihli dostat včas.

"Je to opravdu hodně tvrdé," řekl o režimu v Soči jeho obyvatel Igor Mitrofanov. "Ale všechno musí proběhnout v pořádku."

Hrdost Rusů se u rezidentů lázeňského města mísí s pocitem, zda olympiáda nenese příliš velká omezení. "Já tvrdím: raději ať je toho příliš hodně než příliš málo," uvedla Julia Rušopkinová. Snad to bude k bezpečnosti stačit.

Autor:


Další z rubriky

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Holky ze třídy házely krikeťákem dál než já, vzpomíná Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek navštívil školu Slovenská na Vinohradech, aby

VIDEO Dnes má bicepsy jako dvě urostlé kýty a jistě by přehodil celé hřiště a atletickou dráhu k tomu. Na...

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro už vlaje česká vlajka

Čeští sportovci sledují slavnostní vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici.

VIDEO Více než padesát českých sportovců si nenechalo ujít tradiční slavnostní ceremoniál, během nějž...Najdete na iDNES.cz