Bulvár testoval bezpečnost. Do olympijského parku v Londýně přivezl bombu

Napodobenina výbušniny v londýnském olympijském parku | foto: The SUN

7 2012
Dostali jsme políček, přiznávají organizátoři olympijských her v Londýně. Jeden z dělníků, kteří pracují v areálu, propašoval do centra olympijského parku falešnou bombu. Pořízené video a fotografie zveřejnil deník The Sun. "Udělal jsem to, abych pomohl, protože tyto věci se musí zpřísnit," řekl utajený dělník.

Už léta pracuje v olympijském parku, jako řidič bagru trávil na stavbách moderních sportovišť hodiny. Bezpečnostní kontroly absolvoval nesčetněkrát - ale každý den pouze jednou, při příjezdu do pracovní směny.

"Pořád slýchám, jak jsou bezpečnostní opatření postavena na vodě," řekl deníku The Sun. "S bagrem můžu jezdit přes den bez jakékoli kontroly a přivést cokoliv. Kdybych měl kontakty na teroristy, mohl bych přinést výbušniny, chemikálie - všechno. Je to obrovské bezpečnostní riziko."

Proto se rozhodl pro akci - zavolal do redakce deníku The Sun, největšího britského bulvárního plátku. A v pátek, den před otevřením olympijského stadionu, se potkal s jeho redaktory. Dostal od nich průhlednou krabičku s fiktivním semtexem, omotaným drátky, tikajícím časovačem a mobilním telefonem.

Bomba? Děkujeme za upozornění

V kabině bagru si ji položil na poměrně viditelné místo na podlaze a vjel do areálu. První kontrola - nic. Druhá - nic. Tak bagr zaparkoval v olympijské vesnici před jedním z domů, v němž budou bydlet sportovci, a vyfotil jej. Kolem velodromu projel až k olympijskému parku. Za celých 25 minut jej nikdo nezkontroloval.

Přitom hrozba teroristického útoku je pro britské organizátory noční můrou. Na bezpečnostní opatření vyčlenili celou miliardu liber. Na přelomu července a srpna bude v pohotovosti 23 700 příslušníků armády a bezpečnostních složek, v záloze budou rakety země-vzduch, v pohotovosti válečné loďstvo.

Incident s falešnou bombou vyvolal mezi organizátory napětí. "Tuhle taktiku před lety využívala IRA," upozornil bezpečnostní expert Patrick Mercer. Závěry vyšetřování případu si vyžádala i ministryně vnitra Theresa Mayová.

Navenek však představitelé organizačního výboru zůstávají klidní. A extrémně diplomatičtí. "Budeme to zkoumat se stejnou vážností, s jakou zkoumáme veškerá porušení bezpečnosti. Čím víc se budou hry blížit, tím víc bezpečnostní opatření zesílí. Chtěli bychom poděkovat The Sun, že nás na tento problém upozornil," napsali v oficiálním stanovisku. Byť od bulváru dostali nepříjemný políček.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz