Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádu do Soči žádné vuvuzely a cizí hesla jen s razítkem notáře

CENTRUM DĚNÍ. Právě v tomto areálu se odehraje podstatná část zápasů, soutěží a závodů na zimní olympiádě v Soči 2014. | foto: Maxim ŠemetovReuters

2 2014
Tohle je Rusko a tady platí naše předpisy, vyhlásili pořadatelé olympijských her v Soči. Ten snad nejdiskutovanější, homofobní zákon už schytal kritiku celého světa. "Diktatura! Budeme olympiádu bojkotovat," hrozili ti nejradikálnější, až musel prezident Putin vysvětlovat: "Pronásledování homosexuálům nehrozí."

Na další ruský výnos upozorňoval sám Český olympijský výbor: "Sportovci, fanoušci, novináři. Musíte mít nabité mobily, notebooky, foťáky a před ostrahou musí být zapnuté." Elektronická zařízení by totiž mohla posloužit teroristům jako rozbuška při atentátech.

A další vládní usnesení zaměřené na zkrocení chuligánů obsahuje sérii bizarních příkazů a zákazů. Zákon vznikl na základě zkušeností z fotbalových zápasů, které v Rusku v posledním roce a půl narušila řada vážných konfliktů, a takzvaný zákon fanoušků má být prevencí před podobnými incidenty.

Deník Rossijskaja gazeta píše: Na sportoviště se nesmí s palnými zbraněmi, výbušninami, ne víc než jedním balíčkem léků, nápojovými lahvemi s objemem větším než půl litru, maskou, co by zakrývala obličej, a už vůbec se nesmí troubit vuvuzelou, slavným "nástrojem" z fotbalového mistrovství světa 2010. A kdo bude chtít povzbuzovat megafonem nebo bubnem s průměrem větším než 60 centimetrů, bude muset dva dny předem požádat o svolení úřady.

Jedním z bodů je i povinnost vyhnout se provokativním nápisům na vlajkách a transparentech, stejně tak komerčním, politickým a náboženským heslům, která odporují zákonům nebo slušným mravům. Transparenty navíc nesmějí přesahovat rozměr 2 na 1,5 metru a žerď vlajky nesmí být delší než 1,5 metru.

A pro cizince, tedy i Čechy, zvlášť důležitá podmínka! Pokud vyrazí do hlediště s vlajkou s heslem psaným v rodném jazyce, musí si opatřit jeho notářsky ověřený překlad. Nápisy typu "Češi, do toho!" nebudou úřady v Soči akceptovat. Jedině, když fanoušci donesou glejt uvádějící vedle české varianty i tu ruskou: Чеши впepëд. A u něj razítko notáře.

Radiožurnál si dal práci a zkoumal náročnost procedury. Soudní překlad stojí až 800 korun za stránku v závislosti na rychlosti zpracování, a přestože Rusko a Česko si navzájem uznávají úředně přeložené dokumenty, doporučuje se zajít si pro razítko i na ruský konzulát. Celá "legrace" s transparentem stojí přibližně 1 300 korun a hromadu papírování. Kdo podmínky nesplní, toho ochranka do hlediště nepustí.

Ale aby v Soči nešlo jen o zákazy, fanoušci mají i jedno právo - vstup na toalety zdarma.

V sobotu byl v Soči ohňostroj. Organizátoři si při generálce nacvičovali zahajovací ceremoniál:

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Tolik se vybralo? divila se Samková. Vydražené věci předala majitelům

ŠAMPIONKA A DRAŽITELÉ. Snowboardová olympijská šampionka Eva Samková pózuje s...

VIDEO Ještě než zase opustí Česko a vyrazí do světa na další závody, zavítala snowboardová olympijská...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...

Organizátoři olympiády v Riu porušili slib. Jachtařům záliv nevyčistí

Guanabara, znečištěný záliv u Rio de Janeira

Rio de Janeiro nedodrží slib: záliv Guanabara nebude před olympijskou regatou vyčištěn. Za dva...Najdete na iDNES.cz