Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biatlon na ZOH 2006: nejlepší areál na světě

24 2005
Praha - Hledáte momentálně nejlepší biatlonové centrum světa? Cesana San Sicario, Itálie, 1354 metrů nad mořem. Alespoň to tvrdí odborníci. "Má náročné tratě a otevřenou střelnici s točícím se větrem," dodávají k charakteristice dějiště olympijských soutěží čeští mistři světa Kateřina Holubcová a Roman Dostál.

Holubcová strávila loni v Cesaně pět týdnů, stejně jako její reprezentační kolegové startovala na předolympijských závodech. Kolem tratí a stadionu se ještě rozprostíralo staveniště. V únoru příštího roku bude všechno zářit novotou. Jenže mnohem důležitější než ta bude pro české biatlonisty počasí.

terčO zájezd na ZOH 2006 hrajte ZDE

"Rychlé oteplování během dne dělalo všem problémy," podotýká trenér české biatlonistky Vlastimil Jakeš. "Startující v druhé polovině skoro každého závodu, vzhledem k totálně měknoucí a zpomalující se trati, prakticky neměli šanci na výsledek."

Servismani se trápili, závody Světového poháru doprovázelo slunečné počasí a teploty se v únoru v průběhu dne vyšplhaly i na patnáct stupňů! Organizátoři museli na tratích použít umělý sníh. Jakoby nestačil náročný profil tratí.

"Moc se mi nelíbí," přiznává Roman Dostál. "Hlavně dvacítka, která představuje hned první disciplínu olympiády, je velmi těžká. Čtyřkilometrový okruh, jenž pojedeme pětkrát, začíná dlouhým nebezpečným sjezdem kolem bobové dráhy a končí náročným stoupáním před střelnicí."

Kombinace rychlých, technicky náročných sjezdů v prvních dvou třetinách tratí, závěrečného stoupání a nadmořské výšky vyvolává v biatlonistech velký respekt.

"Jsou to nejtěžší tratě, na kterých se momentálně jezdí," říká Jakeš. Oříškem bude střelnice. Stadion je totiž otevřený, prakticky nechráněný. "Točí se tam vítr a nepříjemné dokáže být i ostré slunce," vysvětluje Roman Dostál.

Biatlonisty navíc čeká náročné cestování - zatímco závodit budou v Cesaně, ubytování najdou v Bardonechciii. Místě, kde jsou tréninkové podmínky pro běžecké lyžování minimální. "Bude to složité," shodují se.

Sportoviště: Cesana

Závodit se bude na pěti okruzích v délkách od dvou do čtyř kilometrů se 30 elektronickými terči.

Celková zastavěná plocha čítá 347 201 metrů čtverečních.

Kapacita: 6500 osob

Využití po ZOH: nový areál se rozdělí do dvou částí – z jedné vznikne ubytovací zařízení, druhá se promění v národní tréninkové centrum pro biatlon, okruhy pro běžecké lyžování zůstanou otevřeny i pro veřejnost.

Lokalita: Cesana

V centru spletence Via Lattea neboli  Mléčné dráhy leží v nadmořské výšce 1354 m městečko Cesana Torinese.

Krčí se pod štítem hory Chaberton, na níž se nachází ruiny nejvýše položené vojenské pevnosti v Evropě. V městečku žije necelá tisícovka obyvatel.

Sport: biatlon

Skládá se z běhu na lyžích a střelby.

Závodí se ve sprintu, stíhacím závodě, individuálním závodě a štafetě. Ve sprintu a štafetě se střílí vleže a vestoje. Za každý minutý terč v indiv. závodě se přičítá jedna trestná minuta, ve zbylých absolvují závodníci trestné okruhy - 150 m.

Ve stíhacích a individuálních závodech se biatlonista dostane na střelnice celkem čtyřikrát (vleže, vestoje, vleže, vestoje).

Chcete se podívat na olympiádu do Turína? Zúčastněte se naší soutěže! První kolo probíhá ZDE

Autoři:


Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz