Český biatlon poprvé bez medaile. Vítková dojela ve stíhačce sedmá

Česká biatlonistka Veronika Vítková ve stíhacím závodě na 10 kilometrů v jihokorejském Pchjongčchangu. (12. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2018
Až do poslední střelby se pohybovala na medailové pozici. Kvůli dvěma chybám se však v olympijském stíhacím závodě propadla biatlonistka Veronika Vítková na sedmé místo. Prvenství ze sprintu v mrazivém Pchjongčchangu obhájila Laura Dahlmeierová. Stříbro bere Slovenka Anastazia Kuzminová, bronz Anais Bescondová z Francie.

Do stíhačky vyrazila z bronzové pozice. Za sebou měla celou řadu dychtivých pronásledovatelek a coby medailistka ze sprintu měla za sebou i náročný program.

ON-LINE

Podrobná reportáž ze závodu

Přesto se Veronika Vítková dlouho držela ve hře o další cenný olympijský kov. Z boje o medaile se české reprezentantka odstřelila až na poslední položce vestoje, na nevyzpytatelné korejské střelnici spáchala dvě chyby. „V průběhu závodu jsem se necítila dobře na trati a na střelnici to bylo znát. Už nebylo sil,“ vykládala v rozhovoru pro Českou televizi Vítková, která dojela sedmá.

„Chtěla jsem střílet na jistotu, ale nechala jsem tam dvě rány,“ pokračovala česká medailistka ze sprintu. „I tak je to další výsledek v Top 10, můžu být spokojená a další závody jsou přede mnou,“ dodala Vítková.

Fotogalerie

„Verča mi potvrdila, že nebyla ve své kůži. I s nulou by to bylo těžké jet o medaili,“ poznamenal trenér ženské reprezentace Zdeněk Vítek. „Dlouho to vypadalo hodně nadějně, ale takový je biatlon,“ dodal.

S nadsázkou by se dalo dodat, že biatlon je sport, ve kterém vždy zvítězí Němci. Alespoň na hrách v Koreji to zatím platilo ve všech třech dosavadních závodech. Mužský sprint ovládl Arnd Peiffer a v pondělí přidala druhé zlato Laura Dahlmeierová.

Ve finiši o stříbro v ženské stíhačce uspěla naturalizovaná Slovenka Kuzminová, která fantasticky běžela. Bronz míří do Francie zásluhou Bescondové, která do stíhačky odstartovala až z devatenácté pozice.

Třiadvacáté místo ze sprintu obhájila Jessica Jislová, která ve stíhačce zaznamenala celkově tři chyby. „Odjela pěkný závod, na trati udělala co mohla,“ pochválil trenér Vítek svěřenkyni.

Z 15. na 25. příčku se naopak sesunula Markéta Davidová. „Kdyby mi někdo řekl, že budu na olympiádě pětadvacátá, byla bych spokojená, ale teď mě to mrzí. Dneska mě nepodržela střelba, ale podmínky nebyly jednoduché,“ pověděla Davidová.

Jediná česká biatlonistka, která v pondělním závodě předvedla posun vpřed, byla tak Eva Puskarčíková. Oproti sprintu se vyšplhala o jedenáct míst na konečnou 32. příčku.

Česká biatlonistka Veronika Vítková ve stíhacím závodě na 10 kilometrů v...
Česká biatlonistka Veronika Vítková ve stíhacím závodě na 10 kilometrů v...
Česká biatlonistka Veronika Vítková (vpravo) ve stíhacím závodě na 10 kilometrů...

I třetí biatlonový závod v olympijské areálu Alpensia provázelo mrazivé a větrné počasí. „Obecně bylo dost chyb. I nám trenérům se to špatně hodnotí, protože pokaždé foukalo jinak,“ poznamenal Vítek.

Jak se vše odehrálo

Mrazivý start. Do olympijské stíhačky vyrazilo 58 závodnic. Kvůli mrazu řada z nich do stíhačky vyrazila zahalená šátky nebo tejpovacími páskami na obličeji. Veronika Vítková hned po startu vytvořila dvojičku s Norkou Olsbuovou a na vedoucí Dahlmeierovou v úvodním okruhu sjely zhruba deset vteřin.

Vítková se osamostatňuje. První položku zvládla čistě vedoucí Dahlmeierová i Vítková. Jednu chybu vyrobila Norka Olsbuová, i proto se česká biatlonistka osamostatnila na druhé pozici. Skokankou úvodní fáze závodu se stala Slovenka Kuzminová, která se ze 13. příčky na startu vyhoupla na průběžný bronz.

Československé spojení? Kdeže! Kuzminová dál podává perfektní výkon. Při dvoukilometrového okruhu sjela na průběžnou lídryni 20 sekund, kolem Vítkové, která udržovala konstantní tempo, zkušená Slovenka jen profrčela.

ZLATO. Německá biatlonistka Laura Dahlmeierová zvítězila v olympijském stíhacím...
ZLATO. Německá biatlonistka Laura Dahlmeierová zvítězila v olympijském stíhacím...

Vítr zlobí. S biatlonistkami si na druhé položce zle pohrály silné větrné poryvy. Vedoucí trio Dahlmeirová, Kuzminová a Vítková muselo na jeden trestný okruh. „Nechtěla jsem na trestné kolo, ale něco jsem tam proležela,“ hodnotí pak Vtíková. Na třetí příčku se senzačně vyšvihla Švýcarka Cadurischová, Vítková zmizela ze střelnice jako pátá. Další Češky - Jislová a Davidové odjely pospolu na 21. a 22. příčce.

Vítková zpět na bedně. Spanilá jízda Kuzminové se zasekla na první stojce, Slovenka dvakrát chybovala. Naopak Dahlmeierová je čistá a právě si vytváří rozhodující náskok. Bezchybnou položkou se blýskla i Vítková. Sice odložila poslední ránu, ale i díky tomu se vrátila na pomyslné pódium. Na vedoucí Němku ztrácela téměř 50 sekund, na druhou Kuzminovou měla manko přes 10 vteřin.

4. DEN ZOH

Nejdůležitější události

Další medailové adeptky. Zatímco první dvě závodnice jedou osamoceně, na Vítkovou se postupně dotahují další medailové adeptky - především Francouzka Bescondová.

Němka sviští pro zlato. I na poslední položce Němka střílí spolehlivě a bezchybně, o druhém zlatu Dahlmeierové není pochyb. O stříbro budou bojovat Kuzminová a Bescondová. Do jejich skupinky se mohla připojit i Vítková, jenže dva omyly definitivně hatí její medailové naděje.

Sprint o stříbro. Němka si užívá zlatý dojezd. Ze stříbra se po napínavém finiši raduje Kuzminová, která ve stíhačce zaznamenala nejrychlejší běžecký čas. Vítková bez větších potíží udržela sedmé místo, na kterém se usadila po závěrečné stojce.

Biatlon: stíhací závod žen

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

10 km: 1. Dahlmeierová (Něm.) 30:53,3 (1 tr. okruh), 2. Kuzminová (SR) -29,4 (4), 3. Bescondová (Fr.) -29,6 (1), 4. Olsbuová (Nor.) -1:07,3 (4), 5. Öbergová (Švéd.) -1:08,9 (3), 6. Herrmannová (Něm.) -1:19,4 (2), 7. Vítková (ČR) -1:37,3 (3), 8. Häcklová (Švýc.) -1:41,5 (3), 9. Eckhoffová (Nor.) -1:47,8 (5), 10. Brörssonová (Švéd.) -1:54,5 (1), ...23. Jislová -2:49,0 (3), 25. Davidová -2:54,5 (6), 32. Puskarčíková (všechny ČR) -3:18,5 (3).

Autor:

Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Najdete na iDNES.cz