Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Biatlonisté nominovali na hry. Poslední letenku získá Holubec nebo Dostál

Zkušený Roman Dostál bude bojovat o poslední volné místo pro hry s Tomášem Holubcem | foto: Reuters

15 2010
Ruhpolding (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čeští biatlonisté mají jasno v tom, kdo je bude reprezentovat na olympijských hrách. Nominaci čtyř mužů a čtyř žen určil šéftrenér Ondřej Rybář včera večer s tím, že o pátém jméně se bude ještě rozhodovat. Do Vancouveru poletí Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek a Ondřej Moravec a Veronika Vítková, Zdenka Vejnarová, Magda Rezlerová a juniorka Gabriela Soukalová.

Základ nominace určil trenér Rybář po čtvrtečním sprintu v německém Ruhpoldingu. Boj o pátou letenku svedou zkušení Tomáš Holubec s Romanem Dostálem. Rozhodnuto také ještě není o pátém místě mezi ženami.

"Takováhle věc se nikdy neříká lehce. Mám tu šest relativně vyrovnaných kluků. Ale v zájmu trenéra je vybrat pět nejlepších. A já doufám, že se tak stane," uvedl šéftrenér Ondřej Rybář. Těžko se nekomu oznamuje, že on je ten, který vypadne. Ale já v tomhle mám čisté svědomí, jdu podle těch daných bodů a kluci to tak také musí chápat. Že jednou jsou nějaká kritéria daná. Snažím se jim dát šanci, aby prokázali výkonnost."

Téměř jistotu startu v Kanadě měli před startem sezony Michal Šlesingr, Veronika Vítková a Zdeněk Vítek. Museli však svou výkonnost potvrdit v probíhajícím Světovém poháru.

"Michal svou nominaci potvrdil čtvrtým místem v Pokjluce a stabilním rozjezdem štafet," řekl Rybář. Vítka i Vítkovou zbrzdily ve startu sezony zdravotní problémy - největší ženská naděje se léčila ze zánětu mozkových blan.

"Veronika naskočila do Světového poháru později, povedlo se jí bodovat hned v prvních závodech v Pokljuce," uvedl na adresu jednadvacetileté závodnice. "Zdeněk na mistrovství republiky i nedávných závodech v Altenbergu mě přesvědšil svou běžeckou formou. To, že tady v Ruhpoldingu nedal všech pět na stojce, byl, věřím, jen chvilkový kolaps. Sázím na něj, protože se vždy dokázal připravit na vrcholnou akci" prohlásil kouč.

O nominaci rozhodovala vnitřní kritéria, která kouč určil už po minulé sezoně. Základem byl bodový žebříček, který se počítal podle odstupu za průměrným časem tří nejlepších biatlonistů v každém závodě.

Na jeho základě se do nominace probili ještě Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec. Tomu pomohlo čtvrteční bodované místo ve sprintu. Pokud by totiž Moravec dojel výrazně hůř než Tomáš Holubec, přepustil by nominační místo právě svému kamarádovi. "Ano, včera se rozhodovalo mezi těmito dvěma."

O poslední volné místo se tak poperou čtyřiatřicetiletý Holubec s o šest let starším veteránem Romanem Dostálem. Přestože kouč pátého biatlonistu musí nahlásit do pondělní uzávěrky na olympijský výbor, chce, aby oba mohli svou výkonnost prokázat ještě příští týden na třech závodech SP v italské Anterselvě. "Jsme domluveni, že bychom případně udělali změnu. Stejně musíme mít v záloze náhradníka."

Ženská nominace byla kvůli nevyrovnané výkonnosti jednodušší. Pojedou Vejnarová, Rezlerová a Soukalová. "Zdenka Vejnarová dokázala teď třikrát za sebou bodovat," uvedl Rybář. Rezlerová je podle něj stále ještě a očekáváním, ale na zkušenou reprezentantku chce sázet především ve štafetě.

Hodně se spekulovalo o čtvrtém jménu do olympijské štafety. Nakonec volba padla na juniorku Gabrielu Soukalovou. "Běžecky je na tom podobně jako Magda a střelecky udělala kus práce," pochválil Soukalovou trenér. Právě tyto čtyři postaví i do dnešní štafety v Ruhpoldingu.

Pokud bude do Vancouveru nominována pátá závodnice, rozhodne se mezi Veronikou Zvařičovou a Barborou Tomešovou.

Který z biatlonistů si nakonec vybojuje účast na olympijských hrách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:00 18. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

Roman Dostál 1172
Tomáš Holubec 697


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze