Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biatlonisté se radují, protrhli smůlu

21 2002
Slodier Hollow - Od nevalných výsledků minulosti se odpoutali čeští biatlonisté na olympiádě. Kvarteto Petr Garabík, Ivan Masařík, Roman Dostál a Zdeněk Vítek dojelo v Soldier Hollow za neustálého mokrého sněžení páté, dosáhlo tak nejlepšího výsledku na olympiádě či mistrovství světa v historii samostatné České republiky. Na olympiádě v Naganu skončili biatlonisté čtrnáctí. O rok později na mistrovství světa v Kontiolahti byli o místo horší.Björndalen má čtvrté zlato

V Lahti si polepšili na sedmé místo, ale loni se v Pokljuce znovu propadli na čtrnácté místo. Od Kontiolahti tvořili štafetu vždy Garabík, Masařík, Dostál a Vítek.

"Pro mě a pro kluky je to velké uspokojení. Tým makal dobře. Je to završení čtyřleté práce. Za mé éry jsme takhle vysoko nebyli," pronesl trenér Milan Janoušek. "Nevěřil jsem, že štafeta udělá páté místo. Spíš jsem doufal v dobré výsledky v individuálních závodech, ale tam jsme k tomu měli daleko," hodnotil Janoušek.

Těžký mokrý sníh ztěžoval biatlonistům boj na trati. "Je to humus, to nejhorší, co se dá. Ženeš se, dýchat nemůžeš a nejede to," popsal podmínky Garabík. Podařilo se mu zastřílet a dobíjel pouze jednou při položce vleže. "Nic jiného nezbývalo," podotkl.

Na druhý úsek vybíhal Masařík sedmý, ale střelecky se trápil - třikrát dobíjel vleže a těsně se vyhnul trestnému kolu, vstoje musel přidat dvě rány. "Jelo si mi dobře, akorát jsem se netrefil," řekl Masařík a spěchal povzbuzovat na trať.  Masařík i při horší střelbě ztratil jen místo a Dostál se držel v kontaktu se skupinou bojující o páté místo.

"Teď přijde první kritické místo," uvedl Janoušek předtím, než Dostál dorazil na střelbu vestoje. Měl pravdu, Dostál potřeboval všechny tři náhradní náboje, aby srazil černé terče. "Ukočíroval jsem to, je to dobré," ulevil si Dostál a předával na šestém místě.

Vítek vybíhal společně s rakouským biatlonistou Gredlerem. Vleže střílel přesně a soupeřovi se vzdálil. "Poslední problematická stojka," obával se trenér. "On je nervák," smál se později Vítek, když dal stojku jen s jednou chybou. "Měl jsem z toho strach, takže jsem střílel pomalu s respektem. Zaplaťpánbůh jsem to trefil," přiznal Vítek přeci jen jistou obavu.

Do cíle dobíhal osaměle pátý, s větší ztrátou na elitní čtyřku a náskokem tři čtvrtě minuty na Rakousko. "Posledních pár let se nám štafeta na velkých soutěžích nepovedla, vždycky jsme to pohnojili," vzpomněl Vítek na předešlé neúspěchy. "Takže teď je to trošku protržená smůla, je to dobrý," řekl Vítek.

Ve Světovém poháru už biatlonisté dokázali štafetu vyhrát a skončit druzí. "Ale když jsme měli zajet na mistrovství světa, tak se nedařilo. Páté místo na olympiádě je větší úspěch než Světový pohár, na to se zapomíná," těšil se Dostál.

Norský biatlonista Björndalen na střelnici při vítězné štafetě, která pro něj znamenala už čtvrté zlato na probíhající olympiádě.

Autor:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz