Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Biatlonisté vyrážejí domů. Bez medaile

25 2006
San Sicario - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hned po závodě mužů s hromadným startem začali čeští biatlonisté s přípravami na cestu domů. "Vyrážíme ještě dnes, už se po těch pěti týdnech moc těším," přiznal Roman Dostál. Stejně jako jeho kolegové a kolegyně se vrací bez vysněné medaile.

"Říkal jsem, že bych tu chtěl skončit do patnáctky a tajně jsem myslel na desítku," vypočítával pětatřicetiletý mistr světa ve vytrvalostním závodě, který si nejlepší individuální umístění připsal až dnes - 23. místo.

Předtím skončil třicátý v individuálním závodě na 20 kilometrů, čtyřiačtyřicátý ve sprintu na 10 km a jednatřicátý ve stíhacím závodě na 12,5 km.

"Chtěl jsem víc, je to sport. V prvních dvou závodech jsem se necítil moc dobře, škoda, že se nezačalo závodit o týden později. Ale člověk není stroj," dodal."Střelby ve stoje tu pro mě byly zakleté, při Světových pohárech se mi při nich dařilo lépe. Při tréninku mi to tu přitom sedělo, ale jakmile přišel závod....," povzdechl si.

Nejlepším českým umístěním na hrách se tak stalo šesté místo mužské štafety. "Zaplaťpánbůh za to," pokyvoval hlavou Dostál. "Dlouho jsme bojovali o medaili, tak blízko k ní jsme už dlouho neměli. Půl minuty v biatlonu nic není," míní Dostál.

Výsledek štafety hodně ovlivnil nezdar Zdeňka Vítka při střelbě vleže, po níž musel na trestné kolečko. "To bylo dost velké zklamání," pokyvoval hlavou Vítek.

"Vyčítal jsem si dvě velké chyby. Nejdřív tu na té stojce a pak jsem při běhu zbytečně nastupoval klukům, kteří mě pak sjížděli a ješte mi cukli. Nápad to byl hroznej, ale to je tak když člověk moc chce," usmíval se osmadvacetiletý biatlonista.

Jeho olympijská individuální bilance je úspěšnější než u parťáka Dostála - 22., 11., 16. a 22. místo. "Nemůžu být zklamaný, ale ani nadšený," hodnotí své účinkování v areálu v San Sicariu.

V hodnocení olympiády jako celku jsou čeští biatlonisté rozpačití. "Na Taliány to bylo celkem dobrý," tvrdil smířlivě Vítek. "To mě se tahle olympiáda moc nelíbila," prohlásil naopak Dostál.

"Jsme tu sice od závodění a areál je docela pěkný, ale problémem bylo dlouhé dojíždění. Nebyl vůbec čas na dvoufázový trénink. Ale na to, abychom si mohli zařídit bydlení poblíž trati, nejsou peníze. Pronajmout dům by stálo přes milion korun," vypočítával Dostál.

Sezona biatlonistům ještě zdaleka neskončila. "Teď budeme týden doma, tam nás čeká relativní odpočinek. A pak odjezd na třítýdenní šnůru Světového poháru," říká biatlonista, který ani v pětatřiceti letech nepomýšlí na konec aktivní kariéry. "Kdepak, sport mě baví. A motivuje mě, když mě mladí prohánějí."

Český biatlonista Roman Dostál při olympijském závodě.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze