Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Biatlonistka Bergerová převzala prapor ve „vzpouře malých“, Češky propadly

NORSKÁ ŠAMPIONKA. Tora Bergerová pracuje na tom, aby o něco později získala zlato v biatlonovém závodu na 15 kilometrů. | foto: AP

18 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ženský biatlon má na olympiádě druhou nečekanou vítězku, stala se jí norská reprezentantka Tora Bergerová. Vyhrála závod na 15 kilometrů, v němž naopak bez medaile zůstaly poprvé Němky.

Česká výprava má za sebou nejhorší závod. Nejlépe si z kvarteta vedla Zdenka Vejnarová, ale stačilo to pouze na 55. místo. "Od Vánoc je to můj nejhorší výsledek," kroutila smutně hlavou. "Musím to hodit za hlavu, kdybych se trápila, tak si nepomůžu."

Pro Bergerovou je vítězství ve Whistleru prvním takovým výsledkem v kariéře. Až dosud sbírala na velkých podnicích maximálně druhá místa, naposledy předloni na mistrovství světa v Östersundu.

"Po poslední nepovedené střelbě jsem měla vážně nahnáno," řekla. "Byla jsem až moc nervózní. Mít zlato je jako sen."

Dnes vyrazila osmadvacetiletá Norka na trať intervalového závodu v dobré pohodě. Po druhé střelbě už vedla a ani jedna chyba na poslední položce ji nezastavila v sólojízdě za nejlepším časem.

Druhé místo obsadila Jelena Chrustalevová z Kazachstánu a třetí je v konečné klasifikaci Darja Domračevová z Běloruska.

Obě doplnily "vzpouru malých", kterou na kanadských hrách zahájila už v úvodním sprintu zlatá Slovenka Anastazia Kuzminová. Ta tentokrát propadla až na 39. pozici.

Bez přírůstku zůstala sbírka cenných kovů německé výpravy. Dvojnásobná medailistka Magdalena Neunerová je desátá, její velezkušená krajanka Kati Wilhelmová skončila těsně pod stupni vítězů.

České reprezentantky se o lepší výsledek připravily chybami na střelnici. Vejnarová minula čtyřikrát, Gabriela Soukalová při své olympijské premiéře minula dva terče.

"Navíc se mi jelo hrozně, katastrofa," byla smutná. Ve výsledcích jí patří 60. místo. "Co jsem stoupla na start, jsem věděla, že to nebude ono. Asi čtyři dny jsem měla zvýšenou teplotu. Chytila jsem to v nejmíň vhodnou dobu."

Magda Rezlerová spadla na 64. příčku hlavně vinou druhé střelby vestoje, její projektily letěly třikrát mimo. Pak přidala ještě dvě chyby.

"Je to asi špatným postojem, nejde mi tu dobrou polohu zopakovat, udělat ji pořádně," hledala chyby. "Nedokážu si dvakrát za sebou stoupnout stejně. Stačí trošičku jinak opřít ruku do pánve, mít špatně těžiště a je to. Stojka je pro mě asi zakletá."

Nejhorší výsledek z českého kvarteta zaznamenala Veronika Vítková, pátá z loňského mistrovství světa.

"Do druhé položky docela dobrý, ale dvě minuty na druhé střelbě bylo dost," špitala. "Pak jsem chytila po minutě na těch dvou zbývajících a čtyři minuty na dlouhý závod je dost."

individuální závod žen na 15 km

1. Bergerová (Nor.) 40:52,8 min. (1 tr. minuta), 2. Chrustalevová (Kaz.) -20,7 (0), 3. Domračevová (Běl.) -28,2 (1), 4. Wilhelmová (Něm.) -1:04,5 (1), 5. Nowakowská (Pol.) -1:04,7 (1), 6. Henkelová (Něm.) -1:39,6 (2), 7. Cylová (Pol.) -1:39,7 (1), 8. Chvostěnková (Ukr.) -1:45,8 (0), 9. Kalinčiková (Běl.) -1:46,3 (1), 10. Neunerová (Něm.) -1:49,3 (3), ...55. Vejnarová -5:45,2 (4), 60. Soukalová -5:57,0 (2), 64. Rezlerová -6:20,3 (5), 68. Vítková (všechny ČR) -6:40,6 (4).

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze