Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přece nenechám v rodině jednu medailistku, rozhodla se Soukalová

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová při poslední střelbě chybovala a ve vytrvalostním závodu na 15 kilometrů dojela na čtvrtém místě. (14. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2014
Laura (Od naší zpravodajky) - Přišla do novinářské mixzóny a pronesla: "Dneska budu asi koktat... Já se strašně vydala, úplně do kómatu." Podruhé na olympijských hrách skončila biatlonistka Gabriela Soukalová čtvrtá. Ve vytrvalostním závodě, své letos parádní disciplíně, ji zradila střelba.

Co se vám prohnalo hlavou, když jste dojela do cíle a u vašeho jména svítila čtyřka?
Já ani nevěděla, jaká je to pozice. Jenom jsem si lehla a byla jsem ráda, že tam jsem. Protože to byl tak strašně těžký závod, že jsem v životě asi nic těžšího nejela.

Střelba vestoje vám nesedla.
V druhé položce jsem se postavila na stojku a nohy se mi rozjely tak, že jsem to nemohla držet. Podložka byla strašně mokrá, jak se tam nahrnul sníh. Nohy se mi začaly hrozně třást, věděla jsem, že je musím držet u sebe. Pak jsem hned udělala chybu a musela si přestoupnout. Takže to byla nejpomalejší položka ze všech, co jsem střílela. A to byly třeba proti předchozímu závodu všechny extra pomalé.  

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli vytrvalostního závodu na 15...
Česká biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli vytrvalostního závodu na 15...

Jak zásadní byl ten problém na střelnici?
Je to nepříjemné. Hodně lidí si to neuvědomuje, ale my jsem zvyklí na určitou posloupnost věcí, co se dělají před střelbou. Postavíte si, zaujmete polohu, uděláte manipulaci, pak si dvakrát vydechnete a začnete střílet. A pak vám to nabourá nějaká věc, která tam být nemá.

Uvědomovala jste si před poslední položkou, že střílíte o medaili?
Určitě. Věděla jsem, že se na ní bude rozhodovat. Tajně jsem doufala, že budu schopná se poučit z chyby, kterou jsem udělala ve stíhačce. Začala jsem střílet, ale druhá rána už prostě byla kus pryč. Takže jsem to pak normálně hodila za hlavu a úplně v klidu si ty poslední tři rány dostřelila. Věděla jsem, že se dvěma už o nic bojovat nebudu.

Spodní prádlo? Bez problémů...

Na rozdíl od stíhacího závodu tentokrát Gabriela Soukalová žádné problémy se spodním prádlem neřešila. "Ne, ale nebudu říkat, že jsem se inspirovala Jardou Jágrem," říkala s úsměvem. Jágr ji totiž v žertu před facebook vzkázal, aby nastoupila "naostro". "Trenér mi říkal: Ne že budeš blbnout a poslechneš ho."

Co vám hlásili po poslední položce?
Řvali na mě: Dělej, jedeš o placku! Ale věděla jsem, že jsem tak strašně unavená. Před posledním kopcem jsem nevěřila, že bych mohla nějak výrazně zrychlit, naopak už jsem cítila, že jsem na to moc neměla. Musela jsem ubrat, abych byla schopná ho vyjet, ale o to víc jsem se snažila zvedat na té rovince nad kopcem a ve finiši.

Která z těch střeleckých chyb mrzí víc?
První netrefená stojka je mnohem horší. Takhle člověk do poslední chvíle jede, má terče vyčištěné a říká si: Třeba to teď vyjde, třeba se povede zachovat chladnou hlavu, třeba to tam opravdu dám.

Jaký pocit teď převládá? Jste smutná? Rozmrzelá?
Nejsem smutná, jen strašně vyčerpaná. V poslední rovině už jsem cítila křeče. Nepamatuju si, kdy jsem se tak strašně vydala ze všech sil.
 
Ve vytrvalostních závodech jste byla letos suverénní. Cítila jste tlak před startem?
Bylo to v hlavě, že jsem asi od sebe čekala moc. To pomyšlení na medaili. Každý by ji chtěl, ale adeptů je strašná spousta. Z první patnáctky tam chce být každý a letos je to vyrovnaná sezona. Být dvakrát v top pětce je to úspěch. Minulý rok jsem se rozsypala z mistrovství světa, zajela jsem tam své nejhorší výsledky, tak jsem si to teď hodnotila, že ještě nejsem úplně silná, ale jsem o hodně silnější než loni.

Fotogalerie

Ondřej Moravec byl loni v Novém Městě dvakrát čtvrtý. "Vyčekal" si medaili. Můžete být stejný případ?
Jestli se to na mě přeneslo, tak doufám, že za čtyři roky budu o hodně odolnější. Budu mít spoustu zkušeností a motivaci. Přece nenechám v rodině jednu medailistku. (Maminka, Gabriela Svobodová - Soukalová,  vybojovala stříbro v běžecké štafetě na hrách v Sarajevu 1984).Budu to dělat, dokud ji nebudu mít taky.

Ani v Soči jste ještě neskočila, z individuálních disciplín vás čeká ještě závod s hromadným startem.
Když vím, že to je moje poslední šance v individuálním závodě, jsem vůči tomu hodně skeptická. Nemyslím si, že bych to mohla dobře ustát. Už tohle bylo těžké, protože jsem si říkala, že tohle jsou dva poslední závody. A když to je úplně poslední...

...tak to hlava nepobere?
Asi.

Dvakrát jste byla na olympiádě čtvrtá. Dají se ty pozice srovnat?
Pořád je to stejně nad očekávání. Říkala jsem si, že když bych měla medaili, tak by to bylo hodně šťastné, protože by se muselo všechno sejít. Nevěřila jsem, že bych byla tak odolná, že bych ji mohla mít. Když to jsou dvě čtvrtá místa, tak mi snad doma nějakou bramborovou dají.

Máte ráda brambory?
Hlavně bramborový salát.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...Najdete na iDNES.cz