Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Biatlonové tratě? Bída, říká český trenér

10 2006
San Sicario - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Azurová obloha, výhled na zasněžené horské velikány, prostě horská idyla. Na biatlonové střelnici ale nikdo na počasí nemyslí. Už v sobotu čeká biatlonisty první olympijský závod. A hned ten nejdelší, vytrvalostní na dvacet kilometrů. "V tomhle vedru a nadmořské výšce to bude na krev," říká trenér Milan Janoušek.

U dalekohledu má napilno. Právě odstřílel Roman Dostál a trenér mu ukazuje na tabulce, jaký má nástřel.

"Podle větru si pak seřídí mířidla. Důležité je, aby měl v klidu nástřel na střed. Pak může vyrazit na trať," vysvětluje Janoušek.

Právě olympijské biatlonové tratě mu nepřipadají příliš povedené. !Říkám jedno: Na to, že jsou přírodní, tak nejsou nic moc. Začínají výstupem, pak je dlouhý sjezd, ostré zatáčky a před střelnicí je kilometrové stoupání," líčí jejich profil.

V kombinaci s teplým počasím, nízkou vlhkostí vzduchu a s nadmořskou výškou, to pro závodníky znamená pořádný zápřah. "Kluci si pod kombinézu vezmou jenom spodní prádlo a triko. A stejně to bude na krev. Hlavně na střelnici. Budou mít v krvi hodně laktátů a to ovlivňuje jemnou motoriku," vysvětluje.

Podle jeho slov to skoro vypadá, že si závod užijí asi jenom diváci na tribuně a podél tratí.

Alespoň Češi by jistě rádi přivítali plískanici. Právě v té Roman Dostál v minulém roce získal ve vytrvalostním závodě titul mistra světa. "Jemu to prostě vyhovuje. Ale třeba tyto podmínky sednou zas někomu jinému," prohlásil Janoušek.

Do závodu nenasadí Ondřeje Moravce, vsadí na zkušenost. "Je mladý, v těchto podmínkách by to pro něj bylo moc," říká Janoušek na adresu jednadvacetiletého mladíka. Na start tedy nastoupí kvarteto Dostál, Vítek, Šlesinger a Holubec.

Každý si může vybrat, v jaké skupině závodníků chce být zařazen. Tedy vybrat si může jen Michal Šlesingr a po něm Roman Dostál, ostatní se musí spokojit s tím, co na ně zbyde.

 "Oba mají ve světovém poháru stejně bodů, Roman je sice mistr světa na této trati, ale Michal má letos v individuálním závodě lepší výsledky," vysvětluje Janoušek hierarchii.

Test formy dopadl výborně, Vítek vyhrál

Přestože olympijský závod odstartuje v sobotu, jedno klání už mají biatlonisté za sebou. Ve středu proběhla generálka kvůli televizním přenosům a tento improvizovaný závod s hromadným startem na deset kilometrů vyhrál Zdeněk Vítek a Michal Šlesinger doběhl druhý.

"Jeli jsme to, protože jsme to měli naplánované. Jasně, že tento výsledek nelze přeceňovat, ale potěšila mě střelba. Zdeněk Vítek a Michal Šlesinger minuli jen jeden z dvaceti terčů, ostatní kluci po čtyřech. Pocit z toho mám dobrý. Kdyby ze čtyřech položek minuli osm terčů, musel bych přemýšlet, kde je chyba."

I běžecky jsou na tom prý jeho svěřenci dobře. Rozhodne se na střelnici. Při vytrvalostním závodě se za každý minutý terč závodníkům přičítá trestná minuta.

Roman DostálNajdete na iDNES.czmobilní verze