Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Kulhavý: Vzhlížím spíš k MS, ale na olympiádě chci medaili

Biker Jaroslav Kulhavý na cestě ke druhému místu v závodě SP ve francouzském La Bresse. | foto: Profimedia.cz

4 2012
Osm dní zbývá do startu bikera Jaroslava Kulhavého na olympijských hrách, které se konají v Londýně. Mistr světa z roku 2011 poletí do dějiště her v pondělí, do té doby ještě bude trénovat na Vysočině.

Nejedná se však o klasický individuální trénink, ale člen týmu Specialized Racing jezdí mezinárodní cyklistický závod silničních cyklistů, který má pět etap. Reprezentant v cross-country si v první etapě dojel pro jedenácté místo, ve druhé byl osmý.

Zajel jste si týden před svým startem na olympijských hrách první etapu závodu na Vysočině...
Je to hlavně v rámci tréninku na rozjetí před olympiádou. Tam to totiž bude hodně těžké, takže tohle mi svým způsobem zapadá do přípravy. A já jsem při tomto etapovém závodě v kontaktu s dalšími závodníky, což je pro mě před olympiádou rozhodně pozitivní věc.

Vzhledem k tomu, že se závody jedou na silnici, tak to není vaše prioritní cross-country. Proč jste se takhle před olympiádou rozhodl zrovna pro silniční?
Na silnici hodně trénuji. A přece jen ona je dynamičtější a rychlejší než cross-country. A právě kvůli tomu specifickému závodu, který bude v Londýně, jsem se teď rozhodl jezdit na silnici.

Jezdili jste sice po silnici, ale byla tam i relativně dlouhá pasáž na silničních kostkách ve vesnici Vír. Nesimulovalo vám to prostředí, ve kterém oficiálně závodíte?
Já bych řekl, že ne. Podle mě to bylo úplně jiné. Spíš je pro mě šok, když přesednu na silniční kolo. To je při závodě úplně něco jiného, úplně jiná intenzita. A to i přesto, že na něm trénuji. Zkrátka já první etapu vždycky protrpím, ale další den už to většinou bývá lepší. Snad to tak bude i teď..

Fotogalerie

Je o vás známo, že váš denní trénink je jízda kolem osmdesáti kilometrů. Berete tak ujetou etapu?
Dá se říct, že ano. Já si tady žádné ambice nedávám a beru to jako takové proložení. Trénuji totiž i ráno před závodem a jedu se projet také po závodě. Hlavně se snažím, abych nespadl nebo se do něčeho nezamotal.

Jinak trénujete sám?
Ano, z devadesáti procent tréninků doma jezdím sám.

Takže tohle je pro vás příjemná změna?
Přesně tak. Člověk jede v kontaktu, jede v balíku a to je ten rozdíl.

Vaše sezona, co se týče světových pohárů, asi nebyla taková, jak byste si představoval. Nemáte před olympijskými hrami v Londýně strach z neúspěchu?
Celkově jsem skončil na třetím místě, takže už potřetí za sebou jsem mezi nejlepšími třemi ve světových pohárech. To je podle mě super. Navíc po minulém roce už to mohlo být jen horší, když jsem byl první. (směje se)

Čím si to vysvětlujete?
Kvůli olympiádě probíhaly tréninky jinak, i po tom titulu mistra světa. A celkově po loňské úspěšné sezoně jsem měl spoustu povinností a aktivit, takže i to mi možná vzalo takovou tu pohodu při závodění. Navíc jsem měl také zdravotní problémy, takže se to tak nějak sešlo, že takové úspěchy nebyly. Ale zase utekly o kousek. Každopádně na olympiádě doufám, že si tu chuť spravím a pojedu pro medaili.

V čem se změny ve vašem tréninku lišily? A trénoval jste v Česku?
Ano, trénoval jsem v Čechách a bylo to směřované na druhou polovinu sezony. Místo rychlých tréninků a ladění techniky už jsem to spíše posouval do vytrvalosti, kdyby se mi něco stalo, abych základ před olympiádou měl. Takže to mně možná ublížilo, možná tam bylo i nějaké přetrénování, ale na druhou stranu zase vím, že jsem pro olympiádu udělal maximum. To mě uklidňuje, ať už to dopadne jakkoliv. Nemám si co vyčítat.

A když se zeptám obecně. Jak se těšíte do Londýna?
Docela se těším. (úsměv) Myslím si, že spousta lidí už s mým úspěchem nepočítá, takže nejsem pod žádným tlakem. (smích) A já beru jako důležitý závod i mistrovství světa, které bude za nějaké čtyři týdny.

Pokud by to nevyšlo na olympiádě, berete mistrovství světa jako šanci napravit neúspěch?
Přesně tak. I to mistrovství světa, co vím, tak by mi mělo sedět mnohem víc než olympiáda. Takové klasické cross-country, typologicky mi to sedí mnohem víc, takže k tomu mistrovství světa vzhlížím. Ale teď je první cíl olympiáda, tam musím odvést co nejvíc.

Závodní trasu v Londýně znáte?
Ano, už jsem tam byl dvakrát trénovat, takže ji znám hodně.

V čem je specifická, že není úplně podle vašich představ?
Je to hodně umělé. Jsou tam vysypané cesty, do nichž jsou položeny kamery, které jindy bývají v lese a tady jsou na louce. Takže to je rozdíl. A je to hodně rychlé, pojede se tam tedy ve větším kontaktu závodníků. Upřímně mám tedy radši jiný způsob závodění, než bude v Londýně.

Připravujete se už teď speciálně na úseky, které tam pojedete?
Samozřejmě se na to snažím v tréninku připravit. I to je jeden z důvodů, proč jsem jel tady silniční závod.

Máme za sebou první dny olympijských her, měl jste vůbec čas je sledovat?
Něco jsem sledoval, ale bylo to jen v rámci možností. Viděl jsem pouze cyklistiku, jinak jsem to poslouchal ze zpráv.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze