Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

A odkud jste? ptá se ospalé městečko bikerů odstřižených od olympiády

VŠE PRO JEDEN DEN. Biker Jaroslav Kulhavý bude na trati olympijského závodu v Londýně patřit k favoritům. | foto: Michal Červený/MTBS.cz

10 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Z oken tříhvězdičkového hotelu Westcliff vyhlížejí na moře, kde odliv zrovna donutil loďky lehnout na bok. Kolem klid, shon olympiády české bikery netlačí. Místo olympijské vesnice vybrali bydlení daleko od srdce her, kde místo olympijské atmosféry dýchá ta dovolenková. Tady, odstřižení od nervozity, mají nabrat sílu do bojů o medaile.

Před hotelem stojí dodávka německého týmu s nápisem Sabine Spitz, olympijská vítězka z Pekingu přijela bojovat na svoje třetí hry. Vedle parkuje auto Čechů, svoje tu má i jihoafrická výprava s Burrym Standerem, týmovým parťákem Jaroslava Kulhavého z týmu Specialized.

"Nevím o nikom z bikerů, kdo by bydlel ve vesnici," říkal český mistr světa. Tady totiž cyklisté na závodní trať v Hadleigh Farm dojedou za dvacet minut na kole. Cestovat každý den z centra, strávili by v autech minimálně tři hodiny.

"A ani trénovat by tam nebylo možné," upozornil Kulhavý, jeden z favoritů boje o zlato. Nebýt omezeného výběru jídel u snídaně a večeří, byl by tu ráj.

Ospalou ulicí projede auto málokdy, až získáte pocit, že 60 kilometrů od Londýna už o olympijských hrách nikdo nic neví. Nikde dotěrné kontroly, policie se samopaly nebo reklamy s logy her a pěti kruhy.

"Olympiádu máme v televizi," uklidňovala čtyřnásobná účastnice her Kateřina Nash. "Ale je to tady ideální prostředí. Sice z olympiády nic nemáme, na žádný jiný sport se podívat nejdeme. Ale jsme tady přece kvůli našemu závodu."

Pozornost olympionici poutají. Stačí, když se obléknou do dresů a projedou se kolem pláže po cyklistické stezce. Auta troubí, lidé fandí, tleskají. "Po úspěších Wigginse sledují cyklistiku víc," všiml si Kulhavý.

A odkud jste? ptají se bikerů. Budete závodit na olympiádě? Chtějí se s nimi fotit.

"Obrovsky tady tím žijí," žasla Nash. "Byla jsem v samoobsluze, platila jsem a pokladní se se mnou pustila do řeči. Když jsem řekla, že závodím na kole, přiběhla jedna babka, druhá, třetí. Jsou nadšení, váží si toho, že jsou částí olympiády."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze