Bikerka Huříková: Medaile z Pekingu? To by museli všichni spadnout

Tereza Huříková na ruzyňském letišti před odletem do Pekingu | foto: ČTK

13 2008
Na svou první olympiádu odletěla Tereza Huříková. Jednadvacetiletá česká naděje bude bojovat v závodě horských kol s dalšími 29 elitními bikerkami a sama přiznává, že v Pekingu bude sbírat hlavně zkušenosti. V ambicích na medailové pozice je realistkou. "To by museli všichni popadat," uvedla se smíchem.

Přestože se před třemi lety stala juniorskou mistryní světa, ambice pro nejsledovanější letošní závod má bikerka Tereza Huříková skromné. "Jsem realistka. Ráda bych, aby umístění bylo jednociferné číslo, ale spokojená budu do patnáctky," řekla na tiskové konferenci těsně před odletem do Číny.

Důležité budou pro rodačku z Vimperku pocity ze závodu. "Jedu hlavně pro zkušenosti. Na trati chci ze sebe vydat maximum. Spokojená budu, když nepokazím start nebo neudělám nějakou hloupou chybu," dodala.

Mezi třiceti závodnicemi olympijské soutěže bude Huříková jedinou českou zástupkyní. V přímém souboji o postupové místo porazila zkraje sezony svou kamarádku Kateřinu Nashovou. "Ráda bych, abychom jely obě, ale to nešlo. Zvlášť proto, že Katka má teď velmi dobrou formu," připomněla nedávné třetí místo Nashové ze závodu SP v kanadském Bremontu.

Týdny po stvrzení nominace ale už pro Huříkovou tak radostné nebyly. V červnu poprvé vzdala závod Světového poháru, ale velké zklamání přišlo na mistrovství světa do 23 let v italském Val di Sole, kde jedna z aspirantek na cenný kov skončila až dvacátá. "Byla jsem s psychikou dole, nebyla jsem na takový výsledek připravená," přiznala.

Odpočinula si na soustředění v Livignu, poslední ostré závody pak absolvovala nedávno v Kanadě, kde dojela ve SP patnáctá a sedmá. V generálce na hry dominovala minulou sobotu v okolí Karlštejna v závodu seriálu Kolo pro život.

Přestože ve své kariéře závodila ve spoustě zemí, do Číny jede poprvé. Tamní trať by jí mohla svědčit. "Ona byla původně dost chudá, ale na poslední chvíli jí změnili. Přidali technické pasáže, bude se jezdit víc po kamenech. Ta změna mě mile potěšila," usmála se. Na smog a vysoké teploty je připravena. "Doufám, že to snesu. Vysoká vlhkost ani vedra mi problémy nedělají."

Do Pekingu si kromě tradičních talismanů v podobě želviček zabalila i učebnice. Po olympiádě se totiž chystá odmaturovat na vimperském sportovním gymnáziu. "Beru s sebou zeměpis a češtinu. V září mě tak čeká druhý vrchol sezony," uzavřela se smíchem.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz