Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Bikerka Nash: Do špičky patřím, ale medaile může vyjet osm závodnic

9 2012
Dvakrát se představila na zimních olympijských hrách, v sobotu se podruhé postaví na start závodu letní olympiády. Coby třetí žena celkového pořadí Světového poháru bude Kateřina Nash patřit k favoritkám souboje bikerek, ale přehnanými očekáváními se svazovat nenechá. "Jestli z toho bude medaile, nebo nebude, to se prostě uvidí," říká.

Cítíte se po příletu z USA aklimatizována?
Už jo. Jsem tady druhý týden a už jsem i závodila ve Francii. Je to dobré, aklimatizovala jsem se.

Kolik času potřebujete na aklimatizaci?
Záleží na okolnostech. Většinou létám pár dní před závodem. Někdy to vyjde, někdy to nevyjde. Myslím si, že tak těch pět dní je ideálních.

Takže už budete na závod v Londýně aklimatizovaná dobře.
Určitě. Od příletu z USA do závodu v Londýně to bude přes dva týdny. To by mělo stačit.

Kateřina Nash a olympijské hry

Rodačka z Prachatic, která začínala s atletikou, pokračovala na běžkách a poradila si snad s každou sportovní činností, se v Londýně představí v cross country sobotu od 13:30 hodin. Bude to její čtvrtý start na OH. V roce 1996 se v Atlantě zúčastnila premiérového závodu horských kol a byla devatenáctá. Jako běžkyně na lyžích startovala na dvou zimních olympijských hrách - v roce 1998 v Naganu a v Salt Lake City 2002, kde v závodu na 15 km volně skončila na konci druhé desítky a na posledním úseku české štafety finišovala na výtečném čtvrtém místě.

Vezmete si v Londýně holínky?
Holínky mám. Musíme je mít, kdyby po nás v Londýně někdo chtěl, aby se v nich chodilo. Půjdu na zakončení olympiády a nevím, jestli nejsou povinné. Radši jsem si je přibalila.

Taky v Londýně prší, takže holínky jsou aktuální. Třeba i na prohlídku tratě.
Nebo na cyklokros, který teď také jezdím. Holínky se určitě někdy budou hodit.

Tady v Česku vás novináři nezařazovali mezi adeptky na medaili. Všimla jste si toho?
Ne, nevšimla. Moc to všechno tolik nesleduju. Bydlím docela daleko. Je ale vždycky příjemnější překvapit než zklamat. Vezmu to z téhle strany.

Nevadí vám, že doma nejste mezi favoritkami?
Pro mě nic neznamená, jestli ode mne někdo očekává medaili, nebo ne. Tam jde o to, co sportovec chce dokázat a co tomu závodu dá. Jestli z toho bude medaile, nebo nebude, to se prostě uvidí po závodě.

Ve zmíněných tipech bylo kolem deseti adeptů a mnozí už se k medaili nedostanou. Vy jste letos byla dvakrát druhá, jednou třetí i čtvrtá ve Světovém poháru. A desátá ve finále, kdy jste byla krátce po letu ze zámoří.
To desáté místo nevyšlo podle mých předpokladů a přání. V závodě jsem měla i defekt. Myslím si, že do špičky patřím. Ale říkám, že je tam asi osm závodnic, které si mohou v Londýně vyjet medaile. Takže to nebude jednoduchý boj.

Máte zkušenost s tím, která z vašich soupeřek se umí na takovou vrcholnou akci dobře připravit? Třeba zkušená Norka Dahleová-Flesjaaová nebo Němka Spitzová, poslední olympijská vítězka v závodě MTB?
Norka jede minimálně na čtvrtou olympiádu. Zkušená je i Němka. Jinak většina nejlepších závodnic jede na svoji druhou olympiádu. Mám výhodu v tom, že jedu na čtvrtou. Ale jezdila jsem na běžkách a tam bývalo závodů víc. Tady jedu na jeden.

Je pravda, že zkušenosti z olympijských her máte.
Co se týče olympijských startů, tak jich mám asi ze všech závodnic na startu nejvíc. To jsou zkušenosti, které se určitě budou hodit.

Kateřina Nash
Kateřina Nash na trati závodu SP v Novém Městě
Kateřina Nash projíždí na třetím místě cílem závodu SP v Novém Městě na Moravě.

Na kole jste na olympiádě závodila jen v roce 1996 v Atlantě. Od té doby jste o dost zkušenější.
Určitě. Horskému kolu jsem se začala více věnovat od roku 2002. Atlanta byla jakoby rozcvička.

Která soupeřka je pro vás v Londýně největší favoritkou?
Tipovala bych to mezi mladou Francouzkou (Bressetová) a Norkou (Dahleová-Flesjaaová).

Vyhrát může i celková vítězka letošního ročníku Světového poháru Pendrelová z Kanady.
Samozřejmě, také patří k největším favoritkám. Ale to samé i Američanka (Gouldová). Jak říkám, závodnic, které mohou vyhrát, je tam letos dost.

"Jmenuji se Nash"

Je jejím přáním, aby nebylo její jméno po manželu Američanovi přechylováno. "Jmenuji se Nash, ne Nashová," uvedla, když reprezentovala v Táboře na mistrovství světa v cyklokrosu.

Uspokojilo by vás, kdybyste byla v olympijském závodě v Londýně do šestého místa?
Určitě. Všechny podobné výsledky na olympiádě jsou dobré. Jde spíš o to, aby měl člověk dobrý závod a z toho aby měl i dobrý pocit. Na konci závodu bude ve výsledkovém listě, kde bude. Ambice mám vysoké, ale jak to dopadne, to se uvidí až na místě.

Můžete využít i zkušeností z cyklokrosu, kterému jste se poslední roky také věnovala?
Je to pořád o tom, že se šlape na kole. Cyklistické disciplíny jsou si podobné tím, že se šlape a jede. Zrovna Nizozemka Mariana de Voss to v Londýně potvrdila. Je mistryní světa v cyklokrosu a teď na olympiádě vyhrála závod žen na silnici s hromadným startem. Zkušenosti se přelévají z jedné disciplíny do druhé. Určitě jsem se v cyklokrosu naučila věci, které se hodí.

Vy jste po první medaili z mistrovství světa v cyklokrosu řekla, že vaším největším sportovním úspěchem je právě ta medaile z cyklokrosu. Co by ten zmíněný úspěch překonalo?
Určitě by ho překonala medaile z olympiády. Ta se cení trochu víc než mistrovství světa. Už tím, že je to unikátní závod jednou za čtyři roky. Uvidí se. Člověk si ale potom ty priority přehodnotí.

Kateřina Nash ve SP 2012

Pietermaritzburg (JAR) 6. místo -1:24
Houffalize (Belgie) 49. místo -10:11
Nové Město (Česká republika) 3. místo -48
La Bresse (Francie) 2. místo -16
Mont-Sainte Anne (Kanada) 4. místo -3:16
Windham (USA) 2. místo -1
Val d'Isere (Francie) 10. místo -5:06 

Poznala jste trať v Londýně?
Ano. Letos i loni na jaře, kdy Angličané otevřeli trať na oficiální trénink. Takže jsem tam byla ve všech povolených časech. A ještě je tu pět dní před závodem, kdy je dost možností si ji najet. Oproti jiným tratím tu strávíme dost času.

Jak trať v Londýně hodnotíte?
Je zajímavá. Je trochu jinačí tím, že je to kousek od města. Pořadatelé se museli poprat s tím, co tam měli. A zbytek dostavěli. Je to moderní trať horských kol. Nic na způsob, kdy se jede z místa na místo. Je to okruh zhruba na dvacet minut a my pojedeme do kolečka, do kola. V tom je to trošku jako cyklokros. Tipuju, že pojedeme tak pět okruhů. Technické pasáže jsou tam postavené, nejsou přírodní.

To vám vyhovuje?
Myslím si, že ano. Jsem takový ten závodník, co se rád pere s každou tratí. Nemyslím si, že jsem vyložený typ na to nebo na tamto. Není to přehnaně vrchařská trať, kde by se jelo dvacet minut do kopce. To mi určitě vyhovuje.

Považovala byste vaši přípravu za optimální?
Příprava probíhá skvěle. Jsem ráda, že jsem od finále Světového poháru ve Francii mohla být v jižních Čechách. Jezdila jsem v místech, která znám. Byla jsem v péči domova a bylo o mě velice dobře postaráno. Takže příprava je dobrá.

Najdete na iDNES.czmobilní verze